Na, ebből mi lesz? Egyiptom is beállt a sorba a kínai fegyverekért

Kínai fegyverfüggőséggel szabadulna az amerikai korlátozásoktól.

Az elmúlt hónapokban magas rangú egyiptomi és kínai tisztviselők fejlett fegyverrendszerek szállításáról szóló megbeszéléseket folytattak.

Viszlát, USA

Kairó szerint létfontosságú, hogy megtörje az Egyesült Államoktól való függését, mivel az amerikai fél korlátozásokat vezetett be a katonai export terén.

Az Al-Arab napilap keddi jelentése szerint a cél

„a fegyverbeszerzési források diverzifikálása és az Egyesült Államoktól való függés csökkentése, különösen a változékony és kiszámíthatatlan regionális környezet fényében.”

Az USA évtizedeken keresztül az egyiptomi hadsereg elsődleges beszállítója volt.

Észak-Afrika kettészakadt az iráni–izraeli háború miatt

Az iráni-izraeli konfliktus újrarajzolta Észak-Afrika geopolitikai térképét. Amine Ayoub írása.

Gyanús szövetséges

Emiatt az elmúlt hónapokban megszaporodtak a magas szintű találkozók az egyiptomi és kínai tisztviselők között. A tárgyalások középpontjában fejlett légvédelmi rendszerek szállítása, közös katonai kiképzés, valamint kiberhadviselésre és megfigyelésre irányuló technológiai együttműködés állt.

Egyiptomi források megerősítették az Al-Arabnak, hogy a Pekinggel folytatott egyeztetések túlléptek a kereskedelmi érdekeken: szó esett a katonai felkészültségről és az önvédelmi képességek fejlesztéséről is. A lap szerint Kína felajánlotta Egyiptomnak a közös katonai gyártásra irányuló szoros partnerséget, valamint a legkorszerűbb technológiák átadását a légvédelem és a drónrendszerek területén.

Egyiptomi megfigyelők szerint az ország politikai és katonai vezetése kezdi felismerni annak fontosságát, hogy véget vessen az Egyesült Államokkal szembeni egyoldalú függőségnek, különösen Washington technológiai és politikai alapú exportkorlátozásainak tükrében.

„Hat ország már vállalta” – több százezer gázai költözhet külföldre!

Donald Trump izraeli kampányfőnöke közölte a nagy hírt.

A jó öreg „nemzeti érdekek”

A jelentés szerint ez a lépés „aggodalmat kelt Izraelben”, amely szorosan figyelemmel kíséri a Kairó és Peking közötti kapcsolatok alakulását. Eközben az Al-Arab washingtoni forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az Egyesült Államok elégedetlenségének adott hangot Egyiptom irányváltása miatt, és figyelmeztetett, hogy Washington újraértékelhet bizonyos katonai támogatásokat.

Mindez annak ellenére történt, hogy Kairó ismételten hangsúlyozta:

„nem egyik szövetséget cseréli le egy másikra, hanem olyan egyensúlyra törekszik, amely biztosítja nemzeti érdekeit.”

„Hazugság!” – Kína szerint nem adtak fegyvereket Iránnak

Kína izraeli nagykövete szerint hazugságokat terjesztenek az országáról.

Csak erős akar lenni

Egyiptomi elemzők szerint ugyanakkor Kairó fegyverszállítói körének bővítése egyértelmű szándékot tükröz: önállóságot kíván elérni a katonai döntésekben, és függetlenedni akar a Washingtonból érkező diplomáciai nyomástól.

Ezzel párhuzamosan Egyiptom széles körű katonai partnerségi szövetség kiépítésén dolgozik olyan országokkal, mint Oroszország, Franciaország, Németország és India. A cél az elrettentő erő szerepének kialakítása egy „zűrzavaros térségben”, ahol továbbra is háború és káosz uralkodik Gázában, Szudánban, Líbiában és a Vörös-tenger térségében.

„Szétbombázom Pekinget és Moszkvát” – hangfelvételek szivárogtak ki Donald Trumpról 

Új hangfelvételek szivárogtak ki az amerikai elnökről.

Middle East Eye: Kína légvédelmi rakétarendszereket adott át Iránnak

A Middle East Eye értesülései szerint Irán olajjal fizet a légvédelmi rakétarendszerekért.