A bántalmazott hallgató szerint a Berlini Szabadegyetem ölbe tett kézzel nézi a zsidók elleni gyűlöletet.
Egy berlini zsidó hallgató bepereli egyetemét, mert állítása szerint az nem tett eleget az antiszemitizmus elleni küzdelemért, miután rasszista támadás következtében agyvérzést kapott.
Támadás a Berlini Szabadegyetemen
Lahav Shapirát 2024 februárjában támadta meg a Berlini Szabadegyetemen (FU) egy hallgatótársa, akit a bíróság később Mustufa S. néven azonosított.
A brutális támadás Shapira arcán súlyos töréseket, szemében és agyában pedig jelentős károsodást okozott.
Az eset nagy figyelmet kapott Izraelben, mivel az áldozat, Amitzur Shapira, egy izraeli atlétikai edző unokája, akit palesztin terroristák gyilkoltak meg az 1972-es müncheni olimpia terrortámadásában.
Mustufa S-t végül három év börtönbüntetésre ítélték. A bíróság bizonyítékot talált arra, hogy a támadót antiszemitizmus motiválta, többek között egy videó alapján, amelyen barátja Shapirát „zsidó rohadéknak” nevezte.
A bíróság azt is megjegyezte, hogy a támadó ellenezte, hogy Shapira eltávolította az antiszemita plakátokat a campusról, köztük azokat is, amelyek olyan csoportoktól származtak, amelyek legitimálták a Hamász október 7-i terrortámadásait és megkérdőjelezték Izrael létezéshez való jogát. Egy másik esetben Shapria azt állította, hogy megragadták, lökdösték és sértegették, miután megpróbált belépni egy előadóterembe, ahol 2023 decemberében egy palesztinbarát tüntetés zajlott. Ez az eset is jogi eljárás tárgyát képezi.
Az egyetem nem tett semmit
Shapira most azzal vádolja a FU-t, hogy nem foglalkozik a zsidógyűlölet kérdésével, és ezzel megsérti a berlini felsőoktatási törvényt. A törvény kimondja, hogy az egyetemek kötelesek megakadályozni a nem, etnikai származás, rasszista vagy antiszemita tulajdonságok alapján történő diszkriminációt, és megszüntetni a már fennálló diszkriminációt.
Shapira édesanyja, Tzipi Lev így nyilatkozott: „Nem fogunk hallgatni erről. Már így is van egy véres történetünk, de nem félek.
Úgy neveltük fiainkat, hogy büszkék legyenek zsidóságukra és izraeli identitásukra. Ha félni kezdünk, elveszítjük létezésünk jogát.”
Az, hogy két különböző diák két különálló incidensben kétszer is megtámadta, arra a következtetésre vezette Shapirát, hogy az FU nem tartja be a berlini felsőoktatási törvényt. Az FU vitatta Shapira állításait, és ragaszkodott ahhoz, hogy teljesíti kötelezettségeit a campuson elkövetett gyűlölet elleni küzdelemben. A FU mindkét ügyet visszautasította.
A bíróság azonban úgy döntött, hogy az egyetemnek választ kell adnia arra a kérdésre, hogy eleget tesz-e az antiszemitizmus elleni küzdelemnek. Shapira ügyvédje, Kristin Pietrzyk szerint a bíróság „nagyon egyértelműen” fogalmazott, és az egyetemnek „meg kell magyaráznia magát”. A FU elleni ügy tárgyalására várhatóan októberben kerül sor.