Levágott fejű áldozatra bukkantak az izraeli régészek Góliát városában

A régészek négy, közel 5000 évvel ezelőtt feláldozott szamár maradványait fedezték fel Izraelben. 

A régészek által megtalált szamarakat valószínűleg a gazdagságot vagy magas társadalmi státuszt szimbolizáló rituálé részeként áldozták fel, ami új megvilágításba helyezi Kánaán korai bronzkori társadalmának kulturális és vallási gyakorlatait.

Szamáráldozatra bukkantak az izraeli régészek

Régészek közel 5000 évvel ezelőtt feláldozott szamár maradványait fedezték fel Tel Tzafitban (A Földközi-tenger partjától körülbelül 20 km-re fekvő Tel Tzafitot a régészek a filiszteusok városával, Gáttal azonosítják), az ókori Júda királyság alföldjén, levágott fejjel és megkötözött lábakkal. A bronzkori ház alatt talált szamár, valamint a közelében eltemetett három másik valószínűleg egy ókori egyiptomi munkaállatokkal kapcsolatos rituálé részét képezte. 

Lauren Johnston 江诗伦 on X (formerly Twitter): „Sacrificed Donkeys Were Part of Mysterious Bronze Age Ritual”TELL ES-SAFI, ISRAEL-More than a decade ago, archaeologists working at the Early Bronze Age (ca. 2900-2500 b.c.) site of Gath, modern Tell es-Safi, were surprised to find the remains of a decapitated donkey buried… pic.twitter.com/6qFxGwlmh4 / X”

Sacrificed Donkeys Were Part of Mysterious Bronze Age Ritual”TELL ES-SAFI, ISRAEL-More than a decade ago, archaeologists working at the Early Bronze Age (ca. 2900-2500 b.c.) site of Gath, modern Tell es-Safi, were surprised to find the remains of a decapitated donkey buried… pic.twitter.com/6qFxGwlmh4

A PLOS One folyóiratban közzétett eredmények szerint ezeket a kereskedők által használt állatokat a kánaáni korai bronzkor III. szakaszában (kb. i.e. 2900–2550) a gazdagság vagy a magas társadalmi státusz jelképeként áldozták fel.

Az elmúlt évek ásatásain számos munkaállat maradványait tártak fel, 2010-ben pedig egy lefejezett szamár maradványait találták meg. Az állat teljesen levágott fejét a hasára helyezték, ellentétes irányba fordítva. 

Izraeli régészek titokzatos építményre bukkantak a Júdeai-sivatagban

Egyelőre rejtély, hogy a ptolemaida és szeleukida uralkodók idejéből származó piramis alakú építménynek mi volt a rendeltetése.

Egyiptomi szamarak Izraelben?

A szamár fogzománcának izotópjait elemezve, amelyről egy korábbi PLOS One tanulmány részletesen beszámolt, megerősítést nyert, hogy az állat Egyiptom Nílus-völgyében nőtt fel. További ásatások során három további, ókori Egyiptomból származó áldozati szamár maradványait találták meg, amelyek bronzkori házak alatt voltak eltemetve, elülső és hátsó lábaik meg voltak kötözve, de fejük sértetlen volt. 

A régészek szerint mind a négy szamár koponyája kelet felé nézett, ami valószínűleg a nap mozgásához kapcsolódó korabeli hiedelmekkel volt összefüggésben.

9000 éves sírt tártak fel Jeruzsálemnél: egy hatujjú sámánlányt találtak benne

A lány bal kezén hat ujj volt, amit az ősi kultúrákban gyakran a spirituális tekintély jeleként értelmeztek.

A leletek kontextusba helyezése érdekében a kutatók összehasonlították az áldozati szamarakat más ókori állatokkal Tel Tzafitban. A nem feláldozott szamarak, juhok és kecskék izotópelemzései azt mutatták, hogy a legtöbbjük az ókori Gátból származott, kivéve egy egyiptomi kecskét. 

„Ez a lelet rávilágít a szamarak fontosságára az ókori világban, nemcsak gazdasági és kereskedelmi célokra, hanem rituális gyakorlatokra is” 

– mondta a Live Science-nek Dr. Elizabeth Arnold, a michigani Grand Valley State University antropológusa és környezeti régésze, megjegyezve, hogy a szamarak és más lófélék az ókori világban elengedhetetlenek voltak a szántáshoz, a csépléshez, valamint a nehéz terhek és értékes kereskedelmi áruk szállításához.

Rejtélyes lelet: bizarr bizánci apácát találtak a régészek Jeruzsálemben

Korábban még soha nem tártak fel ehhez hasonló régészeti leletet a világon.

Ritka, „szárnyas démont” ábrázoló ősi pecsétet találtak a Siratófal közelében

Ez az első alkalom, hogy egy szárnyas dzsinnt – egy védelmező mágikus alakot – találtak az izraeli régészek.