Izrael kitiltotta az ENSZ egyik tisztviselőjét, mert alaptalan hazugságokat terjesztett a zsidó államról.
Izrael úgy döntött, nem hosszabbítja meg Jonathan Whittall, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) izraeli műveletekért felelős vezetőjének tartózkodási engedélyét. A döntés hátterében az áll, hogy Whittall többször is nyilvánosan Izraelt vádolta a palesztinok elleni „népírtás” végrehajtásával, és a jeruzsálemi külügyminisztérium szerint súlyosan megsértette az ENSZ semlegességi normáit.
Rágalmazó kijelentések
A bejelentést Gideon Száár külügyminiszter tette közzé, aki szerint „elérkezett a határ”. Mint fogalmazott: „Az Izrael ellen irányuló elfogult és ellenséges magatartás, amely torzítja a valóságot, hazugságokat terjeszt és megsérti az ENSZ saját szabályait, nem maradhat válasz nélkül.” A minisztérium ezért utasította a hatóságokat:
Whittall augusztus végén lejáró tartózkodási engedélyét ne hosszabbítsák meg.
Whittall korábban azt állította, hogy Gázában „gyilkolásra alkalmas körülmények” uralkodnak, a térségben pedig „fegyverként használt éhezés”, „kényszerű elüldözés” és „halálos ítélet” sújtja a lakosságot. Szerinte Izrael célja „a palesztin élet megsemmisítése”.
A külügyminisztérium szerint ezek a kijelentések nem csupán politikailag elfogultak, hanem „rágalmazóak és nincs valóságalapjuk”. A tárca közleménye kiemeli, hogy az OCHA többször is megalapozatlan, torz adatokat közölt a gázai polgári áldozatok számáról és a segélyszállítmányok mennyiségéről – amelyek később helyesbítésre szorultak.
Külön említették Tom Fletcher OCHA-igazgatót is, aki korábban azt állította, hogy két nap alatt 14 ezer csecsemő halt meg izraeli csapások következtében – amely állítását később vissza kellett vonnia.
Izrael nem hajlandó együtt működni hamászsimogatókkal
A jeruzsálemi kormány szerint az ENSZ-alkalmazottakra vonatkozó magatartási normák világosan előírják a semlegességet és szakmai pártatlanságot, amit Whittall ismételten megszegett. A hivatalos álláspont szerint Izrael nem fog együttműködni olyan nemzetközi szereplőkkel, akik nyíltan és következmények nélkül terjesztenek rágalmakat a zsidó államról.
Whittall kitiltásával Izrael egyértelmű jelzést küld: a nemzetközi szervezetek csak akkor működhetnek az ország területén, ha tiszteletben tartják a tényeket, a semlegességet, és nem vesznek részt politikai alapú lejárató kampányokban.