Irán az Izraellel vívott háborúja óta először tesztelte az állítólag műholdak kilövéséhez tervezett rakétáját.
Irán új tesztet végzett a „Kászed” műholdhordozó rakétájával, amely egy, az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) által kifejlesztett háromfokozatú rakéta.
Fellövik az új rakétát
Az iráni Tasnim hírügynökség által közzétett bejelentés néhány héttel azután érkezett, hogy Izrael légiereje 2025 júniusában a „Felkelő Oroszlán” hadművelet során célba vette Irán rakétagyártó telephelyeit, azzal a céllal, hogy gyengítse az ország ballisztikus rakétaképességeit.
Az állami média szerint a hétfői rakétateszt egy szuborbitális repülés volt, amelynek célja az iráni űrprogram „új technológiáinak” kipróbálása volt, nem pedig műholdak pályára állítása.
Videó a Kászed egyik korábbi indításáról:
A 2020-ban először indított Kászed korábban olyan műholdakat juttatott alacsony Föld körüli pályára, mint a Noor-2 és a Noor-3, ami nyugati országok figyelmét is felkeltette.
Nyugati félelmek
Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a Kászedhez hasonló műholdhordozó eszközökben használt technológia szinte megegyezik az interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) technológiájával, ami félelmeket kelt, hogy Irán titokban így fejleszti hosszú hatótávolságú rakétaképességeit.
Az Egyesült Államok és más nyugati kormányok már régóta aggodalmukat fejezik ki Irán űrprogramja miatt, hivatkozva annak ICBM-fejlesztést gyorsító potenciáljára. Egy 2024-es amerikai hírszerzési jelentés megjegyezte, hogy Irán űrrakétái, beleértve a Kászedet is, lerövidíthetik az ICBM gyártásának időtartamát, bár ehhez jelentős módosításokra lenne szükség. Irán ragaszkodik ahhoz, hogy űrprogramja polgári célokat szolgál, de az IRGC által végzett műveletei szkepticizmussal fogadják a nyugati hatalmak.
Izrael legutóbbi támadásai ellenére, amelyek állítása szerint Irán hosszú távú rakétaindítónak felét-harmadát megsemmisítették, Irán azt állítja, hogy továbbra is jelentős indítási képességekkel rendelkezik.