A bőrt az égési sérülést szenvedők kezelésére hozták létre.
A háború, az égési sérüléseket szenvedett katonák és a civil áldozatok számának növekedése arra ösztönözte a Tel-Avivi Egyetem és a Sheba Tel Hashomer Orvosi Központ kutatóit, hogy egy egyedi, mesterségesen előállított bőrt fejlesszenek ki.
Forradalmasítja a sebgyógyulást
A Tel-Avivi Egyetem és a Sheba Orvosi Központ kutatói szerint az általuk biomérnöki úton előállított mesterséges bőr akár kétszeresére gyorsíthatja a gyógyulást bőrátültetés során, és csökkentheti a fertőzések kockázatát.
Az áttörést jelentő újítás teljes mértékben a páciens saját sejtjeiből készül, stabil, könnyen kezelhető és rugalmas.
A mesterséges bőr felgyorsítja a gyógyulást, a sebeket a jelenlegi módszerekhez képest fele annyi idő alatt képes bezárni, valamint gyökeresen átalakíthatja a súlyos égési sérülések kezelését.
Világelső fejlesztés
„Ilyen típusú bőrt még soha nem állítottak elő”
– mondta Lihi Adler-Abramovich professzor, a program egyik vezető kutatója.
A kutatástban részt vevők úgy döntöttek, hogy egyesítik kémiai, orvosi és klinikai tudásukat, hogy felgyorsítsák a sebgyógyulás folyamatát és segítsenek az égési sérülteknek. Az október 7-én kezdődött háború után ez különösen fontossá vált, mivel a Hamasz több ezer embert sebesített meg.
Minden eddiginél hatékonyabb
A hagyományos égéskezelés során a beteg testének más, egészséges részéről vesznek bőrt. Kiterjedt égések esetén azonban gyakran nincs elegendő egészséges bőr. Izraelben azonban létezik egy olyan alternatíva, amelynek során laboratóriumban egy kis bőrbiopsziából növesztenek új bőrt. Ez a módszer azonban lassú, és csak a bőr felső rétegét képes regenerálni.
A fejlesztés alapját az úgynevezett elektrospinning eljárás adja, amely során rendkívül vékony – hajszálnál ezerszer vékonyabb – rostokat „pörgetnek” egy hálószerű szerkezetté. Ez a nanorostváz segíti a sérült bőr természetes regenerálódását.
A projekt különlegessége, hogy a vázat biológiai ihletésű peptidszekvenciákkal is kiegészítették. Ezek olyan rövid fehérjeláncok, amelyeket a szervezet is használ a sejtnövekedés és szövetképzés szabályozására. A fejlesztést vezető Adler-Abramovich szerint éppen e két elem – a mesterséges váz és a természetes peptid – ötvözete teszi igazán hatékonnyá a technológiát.
A mesterséges bőr nemcsak erős és stabil, de könnyen beültethető is, így komoly segítséget jelenthet a jövőben égési sérültek vagy műtéti beavatkozások utáni regeneráció során.
Figyelemre méltó eredmények
A csapat szabadalmat nyújtott be a vázra, amely Adler-Abramovich szerint az első, amely ilyen módon ötvözi az elektrospinning technológiát.
A kísérletek eredményei optimizmussal töltik el a kutatókat.
„Jobb hegképződést láttunk”
– mondta Adler-Abramovich. „A bőr funkcionálisnak tűnt. A gyógyulási folyamat sokkal gyorsabb volt, ami csökkentheti a kórházi tartózkodást és a fertőzés kockázatát. Ráadásul a szőrtüszők növekedését is megfigyeltük.” – tette hozzá.