Az izraeli hadsereg heteken belül teljesen szolgálatba állítja a lézerkupolát.
Nyár elején az IDF és a Rafael bejelentette, hogy három lézerfegyvert fejlesztettek ki, és hogy az egyik platform tavaly ősszel mintegy 40 Hezbollah-drónt lőtt le. Megerősítették azt a korábbi bejelentést is, hogy a lézert 2025 végére, azaz mindössze négy hónap múlva teljes mértékben hadrendbe állítják.
Jön a lézervédelem
Felmerül a kérdés, hogy lézeres légvédelem miként fogja megváltoztatni Izrael biztonságát és a hazai fronton az életet? Ennek megválaszolásához több szempontot is figyelembe kell venni.
A legfontosabb, a költségek kérdése. A Vaskupola elfogórakéták jelenleg 40 000–100 000 dollárba (13 és 34 millió forintba) kerülnek Izraelnek. A háború előtt a Hamász becslések szerint 300–800 dollárt költött olcsóbb rakétáira, míg a jobb minőségű rakéták költségei kevésbé ismertek.
Ehhez képest az Iron Beam (Vasnyaláb), az Iron Beam M (mobil) és a Lite Beam szinte semmibe sem kerül, mivel minden egyes használatukhoz csupán pár dollárnyi áram szükséges.
A költségek mellett ugyanakkor kevesebb figyelmet kapott az a kérdés, hogy a lézerek hogyan fognak hatni Izrael ellenségeire. A lézerkupola vajon meg fogja akadályozni őket abban, hogy rövid hatótávolságú rakétákat és drónokat lőjenek ki Izraelre?
A fény sebességgel haladó izraeli lézerfegyverek sokkal gyorsabban és korábban tudják lelőni az ellenséges eszközöket, továbbá a lézeres légvédelmi rendszerek egyszerre több lézersugarat is kilőhetnek, így szélesebb védelmi lefedettséget biztosítanak, mint a Vaskupola rakétái.
Mennyire lesz motivált egy Hamász vagy Hezbollah terrorista, hogy továbbra is rakétákat lőjön Izraelre, ha azt látja, hogy a rakétát röviddel az indítása után, még mielőtt bármilyen fenyegetést jelenthetne, lelőtték a feje felett?
Változást hoz a lézerkupola?
A lézeres légvédelmi rendszer rendkívüli módon megváltoztathatja az izraeliek életét.
Izrael ellenségei eddig is tudták, hogy rövid hatótávolságú rakétáik 85–95%-át a Vaskupola lelövi, mégis elindították őket. Amint Izrael ellenségeinek rakétái felszálltak, az IDF riasztó szirénáinak számos területen be kellett kapcsolniuk, hogy a civileknek elegendő idejük legyen eljutni a biztonsági helyiségekbe és az óvóhelyekre, ha a rakéta sikeresen eltalálja a lakóterületet.
Ha a lézerek a rakétákat és drónokat pályájuk korábbi szakaszában lőhetik le, akkor talán nem lesz szükség a légitámadás-riasztó szirénák bekapcsolására.
A pszichológiai háború, amelyben Izrael ellenségei úgy érzik, hogy elérték a céljukat, amikor kétmillió izraelit késztettek arra, hogy az éjszaka közepén biztonságos helyre meneküljenek, még akkor is, ha senkit sem öltek meg, megszűnhetne.
A Hezbollah és a Hamász azonban bebizonyította, hogy képesek tanulni és alkalmazkodni. Végül is az alagutak, rakéták és drónok mind olyan alkalmazkodások voltak, amelyekkel aszimmetrikus, olcsó fegyverekkel lehetett támadni Izraelt olyan területeken, ahol a zsidó állam védelme drágább és kevésbé hermetikus volt. Egy alternatíva az lenne, ha ezek a csoportok átállnának az iráni és húszi ballisztikus rakétákra.
A ballisztikus rakéták gyártása, beállítása, a kilövő csapatok kiképzése, a kilövés előtti elrejtése és finanszírozása azonban sokkal bonyolultabb művelet. De ha ballisztikus rakétákhoz jutnak, a lézerek hatástalanok lennének, mivel hatótávolságuk körülbelül 10 kilométerre korlátozódik, és sokkal lassabb célpontok követésére lettek kifejlesztve.
Az Arrow 2 és 3 rakétavédelmi rendszerek a ballisztikus rakétákat a Föld légkörének sokkal magasabb rétegeiben lövik le, ahová a lézerek már nem érnek el. Továbbá fontos tudni, hogy a távolság növekedésével folyamatosan csökken lézerek hatékonysága, különösen, ha felhőkön és más kedvezőtlen időjárási körülmények között kell áthaladniuk.
Senki sem tudja, mennyi időbe telik olyan lézerek kifejlesztése, amelyek képesek lelőni a ballisztikus rakétákhoz hasonló, nagy hatótávolságú fenyegetéseket. Figyelembe véve, hogy mennyi időbe telt az Iron Beam kifejlesztése, egy 10 éves várakozási idő reális becslés lehet, és ennyi idő alatt sok minden változhat a háború és a védelem terén.
További kérdések
Van még egy időbeli tényező, amely késleltetheti az Iron Beam hatékonyságát: b
ár minden lövés olcsó, de ahhoz, hogy a Vaskupoláshoz hasonlóan nagy léptékben lehessen használni, nagyon drága lesz elegendő lézerüteget gyártani.
A Vaskupolát először 2011-ben vetették be, de akkor még csak korlátozott számú üteg állt rendelkezésre. A valódi szám titkos, de az idő múlásával a nyilvános jelentések szerint a Vaskupola ütegek száma elérheti a 12-t. Mennyi időbe telik elegendő Iron Beam üteg előállítása ahhoz, hogy lefedje azt a területet, amelyet 12 Vaskupola üteg képes lefedni?
Az Iron Beam forradalmi változást hoz, de még eltarthat egy ideig, mire ez a változás teljes mértékben érezhetővé válik.