Változás az amerikai diplomáciában: Véget érhet a demokráciára nevelés?

Marco Rubio külügyminiszter arra utasította az amerikai diplomatákat világszerte, hogy ne nyilvánítsanak véleményt más országok választásainak tisztaságáról vagy hitelességéről – derült ki a Reuters által csütörtökön megszerzett belső feljegyzésből. Ez jelentős szakítást jelent az Egyesült Államok eddigi, a szabad és tisztességes választások melletti hangos nemzetközi kiállásával.

A rendelkezést 2025. július 17-én küldték ki minden amerikai külképviseletre egy belső állami táviratban. Ebben az amerikai külügyminisztérium leszögezte: a jövőben nem adnak ki választásokkal kapcsolatos hivatalos közleményeket vagy közösségi médiás bejegyzéseket Washingtonból, kivéve, ha „egyértelmű és meggyőző” külpolitikai érdek fűződik hozzá.

„Amennyiben indokolt egy külföldi választás kommentálása, az üzenetnek rövidnek kell lennie, és elsősorban a győztes jelölt gratulációjára, valamint – ha szükséges – a közös külpolitikai célokra kell fókuszálnia”

– állt a „érzékeny” minősítésű, de nem titkosított táviratban.

A dokumentum hangsúlyozta: a nyilatkozatoknak kerülniük kell minden véleménynyilvánítást a választási folyamat tisztaságáról, legitimitásáról vagy az adott ország demokratikus értékeiről.

A távirat szerint a választásokkal kapcsolatos hivatalos üzeneteket kizárólag a külügyminiszter vagy a minisztérium szóvivője teheti közzé, és megtiltotta, hogy az amerikai diplomaták ilyen nyilatkozatokat tegyenek a minisztérium felső vezetésének kifejezett engedélye nélkül.

A dokumentum Donald Trump május 13-i rijádi beszédére is hivatkozott, amelyben az elnök bírálta a „nyugati beavatkozókat”, akik meg akarják mondani a közel-keleti országoknak, hogyan kormányozzák magukat. Trump akkor kijelentette: ez többé nem Amerika dolga, az Egyesült Államok ezentúl inkább stratégiai partnerségeket kíván kialakítani.

„Miközben az Egyesült Államok ragaszkodik saját demokratikus értékeihez, és örömmel üdvözli, ha más országok is ezt az utat választják, az elnök világossá tette, hogy ott kívánunk partnerséget kialakítani, ahol stratégiai érdekeink találkoznak”

– olvasható az irányelvben.

Irányváltás az amerikai demokráciapolitikában

Az Egyesült Államok hagyományosan külpolitikájának alappilléreként tekintett az emberi jogok, a demokrácia és a sajtószabadság előmozdítására világszerte. Ugyanakkor a kritikusok már régóta felhívják a figyelmet Washington kettős mércéjére – különösen, amikor szövetségeseiről van szó.

A Trump-kormányzat alatt az USA egyre inkább eltávolodott az emberi jogok és demokrácia külföldi terjesztésétől, mivel azt más országok belügyeibe való beavatkozásként értelmezi. Például a külügyminisztérium emberi jogi irodáját is átalakították, azzal az indokkal, hogy az „baloldali aktivisták platformjává vált, akik személyes hadjáratot folytatnak az ‘anti-woke’ vezetők ellen”.

Kóser lesz a kóla: Trumpnak hála pészahkor is lehet majd Coca-Colát inni

A Coca-Cola meghajolt Trump kérése előtt.