Egy kevéssé ismert patak az alaszkai Aleut-szigeteken 80 éven át hivatalosan a „Nazi Creek” nevet viselte – egészen eddig.
Egy helyi aktivista kampánya nyomán és az anchorage-i zsinagóga támogatásával az alaszkai patak új nevet kapott.
„Náci-patak” eredete
Az egy mérföld hosszú patak, amely egy nagyrészt lakatlan szigeten található, a második világháború alatt kapta a nevét, miután az amerikaiak visszafoglalták Kiska-szigetet a japán hadseregtől, amely alig több mint egy évig tartotta megszállás alatt a szigetet.
Az Alaska Place Names (Alaszka helynevei) szótár szerint a nevet „önkényesen adta a terület jellegzetességeinek” az Egyesült Államok Légiereje, és 1953-ban jelent meg először egy hadseregi térképen. A New York Times szerint azért ezt a nevet választották, mert illeszkedett az amerikai hadsereg térképein a területre húzott rácsháló „N” négyzetéhez.
A patak nevének megváltoztatásáért indított kampány közel két éve kezdődött, amikor Michael Livingston, egykori rendőrkapitány és az alaszkai Qawalangin törzs tagja felfedezte a név létezését.
„Apám a második világháborúban az amerikai hadseregben szolgált, amelyben nagyon sokan életüket vesztették a nácik miatt – különösen a zsidók, de az aleut nép is” – mondta Livingston a SFGate-nek. „Tudtam, hogy ez nem maradhat így, tenni kell valamit.”
Csütörtökig, amikor az Egyesült Államok Földrajzi Nevek Bizottsága 17–0 arányban hivatalosan átnevezte, a Nazi Creek volt az egyetlen olyan földrajzi név az Egyesült Államokban, amelyben szerepelt a „náci” szó.
Őslakosok és a zsidó közösség összefogása
A patak új neve Kaxchim Chiĝanaa lett, amely az őslakos Unangax̂ nép nyelvén, az Unangam Tunuu-n azt jelenti: „Zúza-patak”, vagy „a Zúza-szigethez tartozó patak vagy folyó”.
A csütörtöki szavazáson a bizottság arról is döntött, hogy a közeli „Nip Hill” nevű dombot – amelynek neve japánellenes utalást hordoz – szintén átnevezik „Zúza-domb”-ra.
A névváltoztatásokat helyi őslakos törzsek és szervezetek, valamint az anchorage-i Congregation Beth Sholom is támogatta – ez utóbbi egy zsinagóga, amelyhez mintegy 140 család tartozik, és Alaszka legnagyobb városában működik – alig 1200 mérföldre a korábbi Nazi Creek-től.
„Örömmel üdvözöljük a névváltoztatást!”
– írta e-mailben Abram Goodstein rabbi, a Congregation Beth Sholom tagja.
A névváltoztatás egy sor második világháborús ihletésű helynév módosítását követi, amelyek az elmúlt években eltérő fogadtatásban részesültek. 2017-ben például egy kanadai város lakói úgy döntöttek, hogy nem változtatják meg a „Swastika Trail” nevű utca nevét, annak ellenére, hogy a B’nai Brith Canada nevű zsidó érdekvédelmi szervezet online petíciót indított az átnevezés érdekében. Ezzel szemben 2023-ban a „Swastika Mountain” nevű hegyet helyi lakosok kezdeményezésére átnevezték „Mount Halo”-ra, egy történelmi törzsi vezető tiszteletére.