Először fordult elő, hogy egy francia bíróság menekültstátuszt adott két gázai lakosnak, akit az ENSZ palesztinügyi ügynöksége nem ismert el menekültként.
Egy francia menekültügyi bíróság pénteken jóváhagyta egy gázai nő és fia tartózkodási engedélyét, arra hivatkozva, hogy Izrael állítólag elüldözte őket, ezzel jogi precedenst teremtve, amely egyesek szerint tömeges bevándorlást válthat ki, mások viszont nem tulajdonítanak neki nagy jelentőséget.
A bírósági döntés
A bíróság – a Cour nationale du droit d’asile (CNDA) – pénteki ítéletének jelentősége abban rejlik, hogy először adtak menekültstátuszt egy gázai lakosnak, aki nem állt az ENSZ Palesztin Menekültek Segélyezési és Munkaközvetítő Hivatala (UNRWA) védelme alatt – írja a Le Figaro.
A döntés előtt a Gázából elmenekült palesztinok, akik nem tartoztak az UNRWA definíciója szerinti menekültek közé – ez a csoport a gázai lakosság körülbelül 20%-át teszi ki –, csak kiegészítő védelemre voltak jogosultak Franciaországban, nem pedig teljes menekültstátuszra – tette hozzá a lap.
A bíróság szerint az anyát és fiát „nemzetiségük miatt” üldözte Izrael, ezért jogosultak a menekültstátuszra.
A döntés felháborodást váltott ki sok olyan emberből, akik ellenzik a tömeges bevándorlást, különösen a muszlim országokból.
Sokan arra figyelmeztettek, hogy a döntés megnyithatja Franciaországot mintegy 200 ezer gázai előtt,
akik nem tartoznak az UNRWA szerinti menekültdefiníció hatálya alá, és most a pénteki precedens alapján menedékjogot igényelhetnek.
Eric Zemmour, francia jobboldali zsidó politikus vasárnap a Le Figaro újságban megjelent véleménycikkében szintén arra figyelmeztetett, hogy a döntés azt jelenti, hogy „több millió olyan muszlim fog Franciaországba érkezni, akiket egyetlen muszlim ország sem akar”.
Mégsem kell aggódni?
Mások azonban vitatták, hogy a döntés nyomán tömegesen érkezhetnek majd palesztinok Franciaországba, köztük Pascal Markowicz, francia jogász, aki egyben a francia zsidó közösségek CRIF ernyőszervezetének irányító bizottságának tagja is.
„A döntés nem feltétlenül jelenti a tömeges bevándorlás megnyitását”
– mondta Markowicz a JNS-nek, elmagyarázva, hogy a bíróságok az egyes kérelmeket eseti alapon bírálják el, figyelembe véve az egyes kérelmezők kockázati szintjét, és ez enyhíti a bíróságok precedensektől való függőségét.
Jelenleg több ezer palesztin él Franciaországban. A tavalyi év nagy részében a palesztinok csak kis hányadát tették ki a Franciaországban menedékjogot kérőknek: a Le Monde szerint a francia menekültek és hontalanok védelmével foglalkozó hivatal (OFPRA) adatai alapján a 2024 első kilenc hónapjában benyújtott 142 ezer kérelem közül kevesebb mint 200 volt palesztin.