A palesztinokat is eltörölné Izraellel együtt az iráni atomálom

Mehdi Mohammadi, az iráni parlament elnökének, Mohammad-Bagher Ghalibafnak stratégiai tanácsadója szombaton egy nukleáris támadást szimbolizáló képet tett közzé Instagram-történetében – számolt be a The Jerusalem Post. A poszt két hatalmas gombafelhőt ábrázolt Izrael térképén, amelyen a robbanások következtében a radioaktív sugárzás Izrael egész területére, valamint Ciszjordániára és a Gázai övezetre is kiterjedt.

A gombafelhő a közvélemény számára egyértelműen a nukleáris csapás jelképévé vált, így a kép üzenete nem igényel magyarázatot: Izrael teljes pusztulását vizionálja – és ezzel együtt saját szövetségesei, a palesztinok megsemmisítését is.

Bár a képhez nem tartozott írásos fenyegetés, az időzítés és a vizuális tartalom újabb figyelmeztető jel a nemzetközi közösség számára: az iráni vezetés egyes körei továbbra is nyíltan vállalják az Izrael elleni retorikát – immár nemcsak szavakban, hanem képi eszközökkel is.

Feszültség a NAÜ-vel

A provokáció hátterében egyre mélyülő konfliktus áll Irán és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) között. Masoud Pezeshkian iráni elnök múlt héten írta alá azt a törvényt, amely felfüggesztette az ország együttműködését az ENSZ nukleáris felügyelő szervével.

A döntés nyomán az IAEA kénytelen volt kivonni az utolsó ellenőreit is Iránból.

Pezeshkian az iráni állami médiában csütörtökön arról beszélt: amennyiben az ügynökség el kívánja érni Teherán együttműködését, „fel kell hagynia a kettős mérce alkalmazásával”.

A feszültségek kiéleződéséhez hozzájárult az a júniusi incidens is, amikor izraeli és amerikai légicsapások érték Irán egyes nukleáris létesítményeit. A támadások célja a nyilatkozatok szerint az volt, hogy megakadályozzák Irán atomfegyverhez jutását. Teherán ezzel szemben továbbra is azt állítja: nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál.

Moszkva árnyéka

A Axios szombati értesülése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben azt közölte mind Donald Trumppal, mind iráni tisztviselőkkel, hogy támogatna egy olyan nukleáris megállapodást, amelyben Irán nem lenne jogosult urándúsításra.

Bár Moszkva hivatalosan a diplomáciai megoldást szorgalmazza, az orosz-iráni kapcsolatok – különösen a hadiipari együttműködés – az utóbbi időben látványosan elmélyültek.

A poszt mind retorikai, mind stratégiai szempontból veszélyes precedenst teremt: az iráni rezsim egyes körei nemcsak hogy nem mérsékelik a nyugat- és Izrael-ellenes hangulatot, de tudatosan eszkalálják is a feszültséget. A kép újabb megerősítése annak, hogy Irán nukleáris programja nem elszigetelt tudományos projekt, hanem egy tudatos katonai stratégia része – amely a zsidó állam teljes megsemmisítését tűzheti ki célul.

Remekeltek Irán ellen a legújabb csúcstechnológiás izraeli fegyverek

A „Felkelő Oroszlán” hadművelet során az Israel Aerospace Industries fegyverei jelesre vizsgáztak.