A brit muszlimoknak szánt NikkahGram társkereső oldalt éles bírálatok érték, amiért népszerűsíti a poligámiát és a feleségverést.
A kritikusok szerint a új társkereső app nőellenes gyakorlatai nemcsak hogy összeegyeztethetetlenek a brit törvényekkel és az ország értékrendjével, hanem hozzájárulhatnak, a szélsőséges iszlám hatásának terjedéséhez is – különösen egy olyan időszakban, amikor az antiszemitizmus és a társadalmi feszültségek egyre fokozódnak az Egyesült Királyságban.
Itt a Saría Tinder
A 2023-ban indult, hivatalosan is bejegyzett brit muszlim társkereső oldal, a NikkahGram komoly felháborodást váltott ki, amiért nyíltan népszerűsíti a poligámiát, valamint a nők elleni erőszakot relativizáló tartalmakat – mindez újabb aggodalmakat kelt a szélsőséges iszlám brit jelenlétével kapcsolatban.
A társkereső azt hirdeti, hogy „a modern kifogásoktól mentes, szerénységre és Allah iránti alávetettségre épülő alapvető iszlám értékeket” képviseli, és kifejezetten olyan férfiakat céloz meg, akik „szégyenlős, érintetlen feleséget” vagy akár rögtön négyet keresnek.
A muszlim társkereső tagsági díjak havi 11 ezer forinttól egészen 230 ezer forintig terjednek, utóbbi az „élethosszig tartó VIP-hozzáférésért” fizetendő.
A 35 év alatti szűz nők, illetve azok, akik nyitottak a poligámiára, ingyenes tagságot kapnak.
A regisztráció során a nőknek nyilatkozniuk kell szüzességükről, amit a szolgáltató úgy definiál, hogy korábban nem volt kapcsolatuk, nem történt tiltott fizikai érintkezés vagy bármilyen jellegű nemi aktus.
A társkereső promóciós anyagai arra biztatják a férfiakat, hogy kevésbé feminista, inkább „hagyományos”, külföldi feleségeket válasszanak.
NikkahGam Instagramja: útmutató a feleségveréshez
A legaggasztóbb talán az, hogy a NikkahGram közösségimédia-felülete – amelynek több mint 7000 követője van az Instagramon – olyan videókat oszt meg, amelyek a feleségverést az „engedetlenség” elleni figyelmeztetésként állítják be.
Egy ilyen videóban például ezt tanácsolják: „Azokat a feleségeket, akiktől arrogáns viselkedéstől tartasz, először figyelmeztesd. Ha egy hónap után sem változnak, akkor hagyd őket magukra az ágyban – ne legyen köztetek intim kapcsolat. Mutasd meg, hogy nem kívánod őket.
Ha ezután sem változnak, akkor végül üsd meg őket enyhén – nem baseballütővel, és nem rögtön erősen. Ez egy fokozatos folyamat.”
Az ilyen kijelentések heves tiltakozást váltottak ki nőjogi aktivistákból: Jess Phillips, a brit Munkáspárt parlamenti képviselője „a bántalmazás undorító mentegetésének” nevezte az efféle tartalmakat.
Mivel a poligámia az Egyesült Királyságban törvényellenes – és akár hét év börtönnel is büntethető –, a NikkahGram a „nem hivatalosan bejegyzett kapcsolatok” rendszerét népszerűsíti.
20 ezer poligám házasság Anglisztánban
Becslések szerint jelenleg mintegy 20 000 poligám házasság van Nagy-Britanniában, amelyek gyakran jogi védelem nélkül hagyják a nőket.
Az X közösségi oldalon megjelent bejegyzések felháborodást tükröznek a társkereső kapcsán: az egyik felhasználó így fogalmazott:
„A NikkahGram normalizálja a bántalmazást és a poligámiát – ennek nincs helye az Egyesült Királyságban.”
A kritikusok arra is figyelmeztetnek, hogy a társkereső kihasználja a kiszolgáltatott nőket, és aláássa a nemek közötti egyenlőséget.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.