Az Egyesült Államok szankciókat vetett ki Francesca Albanese ENSZ-megbízottra, aki éveken át relativizálta a Hamász terrortámadásait, miközben politikai hadjáratot folytatott Izrael és Amerika ellen.
Az Egyesült Államok szerdán szankciókat vezetett be Francesca Albanese, az ENSZ palesztin jogi különmegbízottja ellen.
Albanese: Október 7 a palesztin elnyomás következménye
Marco Rubio republikánus szenátor szerint a szankció egyértelmű válasz „egy szégyenletes és törvénytelen kísérletre”, amelynek célja, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság eljárásokat kezdeményezzen izraeli és amerikai tisztviselők, cégek és vezetők ellen.
„Albanese politikai és gazdasági hadjáratát az Egyesült Államok és Izrael ellen többé nem fogjuk eltűrni. Mindig ki fogunk állni szövetségeseink mellett az önvédelemhez való jogukban”
– írta Marco Rubio szenátor az X-en.
Az olasz állampolgárságú Francesca Albanese folyatamosan népirtással vádolta Izraelt a gázai hadműveletek kapcsán, és a Hamász 2023. október 7-i vérengzését – amelyben több mint 1200 izraeli civil halt meg – „a palesztinokat sújtó, évtizedes elnyomás kontextusában” próbálta relativizálni.
Megnyilatkozásai miatt egyaránt éles bírálat érte a Trump- és a Biden-kormány részéről is.
Hamászsimogatásból ötös
Az elmúlt hetekben Albanese több nemzetközi felhívást is megfogalmazott, amelyekben arra sürgette a világ országait, hogy szankciókkal gyakoroljanak nyomást Izraelre, hogy az állítsa le a Gázai övezetben zajló hadműveleteit a Hamász ellen.
Today I am imposing sanctions on UN Human Rights Council Special Rapporteur Francesca Albanese for her illegitimate and shameful efforts to prompt @IntlCrimCourt action against U.S. and Israeli officials, companies, and executives.
Albanese’s campaign of political and economic…
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) July 9, 2025
A Times of Israel 2022-ben részletesen áttekintette az ENSZ-megbízott korábbi nyilatkozatait, amelyek alapján Albanese több ízben is azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy „a zsidó lobbi befolyása alatt áll”, az izraelieket a náci rezsimhez hasonlította, támogatta a Hamász eltávolítását a terrorszervezetek listájáról, és többször is megértést tanúsított a palesztinok Izrael elleni „fegyveres ellenállása” iránt.
Trump nem kíméli az Izrael-ellenes képviselőket
Rubio bejelentése pont akkor történt, amikor Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök négynapos washingtoni látogatáson vett részt, amelynek középpontjában a túszok szabadon bocsátásáról és az esetleges tűzszünetről szóló egyeztetések álltak. Eközben Donald Trump amerikai elnök egyre határozottabban sürgeti egy olyan megállapodás létrejöttét, amely véget vetne a háborúnak.
Nem ez az első eset, hogy az amerikai kormány – különösen Trump hivatali ideje alatt – nemzetközi jogi szereplőket vesz célkeresztbe Izraellel kapcsolatos elfogult vagy politikai alapú megnyilvánulásaik miatt.
Februárban az Egyesült Államok szankciókat vezetett be Karim Khan, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze ellen, miután elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu miniszterelnök és Joav Gallant korábbi védelmi miniszter ellen.
A főügyész amerikai pénzügyi eszközeit befagyasztották, és beutazási tilalmat rendeltek el vele szemben. Az Associated Press szerint Khan elvesztette hozzáférését e-mailjeihez, bankszámláit zárolták, és amerikai kollégáit azzal figyelmeztették: letartóztatás várhat rájuk, ha belépnek az Egyesült Államok területére.
A lépés összhangban volt Donald Trump korábbi elnök azon végrehajtási rendeleteivel, amelyek szankciókat írtak elő az ICC ellen, amiért a nemzetközi bíróság politikai alapon próbált eljárni amerikai és szövetséges – köztük izraeli – tisztviselők ellen.