Az új harckocsikkal és páncélozott járművekkel Európa legnagyobb hadseregét építené fel Németország kancellárja.
Németország egy akár 25 milliárd euró (10 ezer milliárd forint) értékű átfogó védelmi beszerzési tervet fontolgat, amelynek keretében több ezer új páncélozott járművet és harckocsit szerezne be, hogy teljesítse a NATO kitűzött céljait és megerősítse Oroszországgal szembeni elrettentő erejét.
Berendelhet a Bundeswehr
Kormányzati és ipari forrásokra hivatkozó több jelentés szerint a német védelmi minisztérium jelenleg értékeli 2500 GTK Boxer gyalogsági harci jármű és 1000 Leopard 2 harckocsi beszerzésére vonatkozó javaslatokat.
A német beszerzés a hidegháború vége óta az egyik legnagyobb páncélozott járműbeszerzés lenne Európában.
Ha a tervet jóváhagyják, a megrendelés lehetővé tenné hét új dandár felállítását, amelyeket Berlin a következő évtizedben kíván felállítani.
A lépés a NATO-n belül növekvő aggodalmak közepette történik, amelyek egy szélesebb körű európai konfliktus kockázatáról szólnak. Több szövetséges kormány is arra figyelmeztet, hogy az elrettentés Oroszország irányába öt éven belül megszűnhet. Friedrich Merz német kancellár, aki nemrég lépett hivatalba, ígéretet tett arra, hogy a Bundeswehr-t Európa legerősebb szárazföldi haderejévé teszi, válaszul az Oroszországgal növekvő feszültségekre.
A Boxer páncélozott járműveket és a Leopard 2 hacrkocsikat egy német védelmi cégekből álló konzorcium gyártja, amelynek tagjai között van a Rheinmetall és a KNDS Deutschland (korábban Krauss-Maffei Wegmann) is. A Leopard 2-est széles körben használják Ukrajnában is, ahol intenzív harci körülmények között is tesztelik az egyik legmodernebb harckocsinak számító eszközt.
A GTK Boxer, egy moduláris 8×8-as páncélozott jármű, amely már több NATO-tagállamban is hadrendben áll. Németország döntése, hogy jelentősen bővíti páncélozott járművei számát, valószínűleg a 2030-as évekig munkát fog adni a gyártósorokat, és megerősíti az ország pozícióját a NATO európai szárazföldi erői közt.
Újrafegyverkezik Németország
A Bloomberg szerint Boris Pistorius védelmi miniszter és a Bundeswehr vezető tisztségviselői jelenleg véglegesítik a lehetséges megállapodás részleteit. Bár még nem jelentették be hivatalosan, a javasolt beszerzés mértéke jól mutatja Németország növekvő hajlandóságát a gyors újrafegyverkezésre, megfordítva az évtizedek óta tartó alulfinanszírozottságot.
A kezdeményezés egy szélesebb körű összeurópai erőfeszítés része, amelynek célja a NATO keleti szárnyának megerősítése és a kollektív készenlét javítása. A német erők már vezetnek NATO harci csoportokat Litvániában és Szlovákiában, és a tervezett új dandárok lehetővé tennék Németország számára, hogy állandóbb, magasabb készenléti állapotot tartson fenn a szövetségben.
Ugyanakkor Mark Rutte NATO-főtitkár sürgette Washingtont, hogy tartsa fenn támogatását Ukrajna számára, miután a Pentagon egyes fegyverszállításokat felfüggesztett, hivatkozva az amerikai készletek alacsony szintjével kapcsolatos aggodalmakra. Az európai szövetségesek, köztük Németország, kifejezték érdeklődésüket a hiányok pótlása vagy a Kijevnek történő saját szállításaik felgyorsítása iránt.