Egy idős jemeni zsidó asszony távozása után már csak három zsidó maradt az országban.
Doda Badra, a 75 éves zsidó özvegy férje halála után húszi segítséggel és egy izraeli filantróp finanszírozásával hagyta el Jement egy biztonságosabb ország felé.
Jelentős pillanat
A 75 éves zsidó özvegy, Doda Badra 2025. június 12-én hagyta el Jement, egy biztonságosabb ország felé, ami jelentős pillanat a háború sújtotta országban egyre fogyatkozó zsidó közösség számára.
Távozását az egészségi állapotának romlása és férje, Yahya Dawoud, 2024 júniusában bekövetkezett kolerában történő elhalálozása indokolta.
A házaspár, akik mély szeretettel viszonyultak hazájuk iránt, többször is elutasították az aliját annak ellenére, hogy Jemen folyamatos konfliktusban áll és humanitárius válság sújtja.
A nehézségben is szerették
„Két csodálatos jemeni zsidó volt, akik szerették országukat és végigélték annak hullámvölgyeit”
– mondta egy jemeni forrás.
„Bár nem voltak gyermekeik, minden távozási ajánlatot visszautasítottak. Ám a férje halála, valamint az egészségi állapotának romlása arra késztette Badrát, hogy elfogadja a távozást.” – tette hozzá a forrás.
Mindenki segített
Figyelemre méltó, hogy Jemen húszi hatóságai segítséget nyújtottak Dawoud temetésben, hogy egy zsidó temetőben helyezhessék nyugalomra hagyományos zsidó szertartással, majd később engedélyezték Badra távozását is.
A műveletet Mordechai Tzivin, nemzetközi jogi ügyek specialistája, valamint rabbik, az Egyesült Államokból és Európából érkező jemeni zsidó aktivisták és egy ismert, Bnei Brakból származó izraeli milliárdos támogatták.
Ez az üzletember fedezte Badra útjának költségeit, és ígéretet tett arra, hogy segíti a Jemeni zsidóság utolsó tagjait – egy testvérpárt, valamint egy férfit, aki 2015 óta raboskodik, mert állítólag egy Tóra-tekercset csempészett Izraelbe -, hogy legálisan hagyják el az országot.
A jemeni zsidó közösség, amely az 1940-es években több mint 50 000 főt számlált, szinte teljesen eltűnt a konfliktusok és az üldöztetés miatt. Bár a húszik Izrael-ellenes retorikájuk ellenére néha megvédték az ott maradt zsidókat, a bebörtönzött férfi esete rámutat a fennálló feszültségekre.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.