Nyolcvan évvel azután, hogy a holokauszt elpusztította Európa zsidó cirkuszi hagyományait, a művészek egy utazó előadás keretében hozzák újra Németországba ezt a műfajt, amely akrobatikus mutatványokat és a klezmer zenét ötvözi.
A zsidó cirkuszok egykor az európai szórakoztatóipar meghatározó szereplői voltak, különösen Németországban, ahol neves családok építettek szórakoztatóipari birodalmakat: például a Blumenfeldek, akiknek előadásai a 17. században kezdődtek; a lovas művészetéről híres Strassburger társulat; valamint a Lorch család, amely világszerte turnézott, többek között a Ringling testvérekkel Észak-Amerikában.
Bőröndbe csomagolt történetek
Hírnevüket a korlátozott karrierlehetőségek alapozta meg. A cirkuszi művészek azonban kemény életet éltek. Nomád életmódjuk során alig kerestek, és folyamatosan kivoltak szolgáltatva az időjárásnak, valamint a nehéz útviszonyoknak.
Ennek ellenére olyan művészek, mint a magyar bohóc Hirsch Zoltán, a lovas Arthur Konyot vagy az akrobata Irene Danner egészen a holokausztig lenyűgözték a közönséget.
Május óta azonban már a „Tshemodan” nevű műsorral járja a német városokat a Tsirk Dobranotch cirkuszi társulat, amely légi akrobatikus mutatványokkal, zsonglőrökkel és élő klezmer zenével várja a közönséget.
A klezmer cirkuszművész, Eliana Pliskin Jacobs az RNS-nek a műsor nevét úgy magyarázta, hogy az a jiddis szó a bőröndre.
„Egy olyan személyes tárgy, amely az emberiség leguniverzálisabb történetét hordozza magában.
Néhány történet bőröndökbe van csomagolva, és csak nagyon-nagyon hosszú idő után kerülnek elő”
– mondta.
Zsidó Cirque du Soleil
Minden cirkuszi művésznek, így a most Németországban turnézó csapatnak is megvan a maga története. A társulat egyik tagja, Jacobs például az Egyesült Államokban nőtt fel, majd felnőttként Németországba vándorolt. Jacobs egyébként maga is holokauszt túlélők leszármazottja, akiknek el kellett menekülniük Európából. A zsonglőr Bertan Canbeldek azonban már egy török vendégmunkás gyermeke, aki a háború után Németországba költözött, hogy segítsen az ország újjáépítésében.
A Dobranotch zenekar legtöbb tagja pedig Putyin ukrajnai inváziója után menekült el Oroszországból, mert attól tartottak, hogy besorozzák őket. A vezető hegedűs, Mitia Khramtsov 2022 szeptemberében Bulgáriában lépett fel, amikor Oroszország elfogadta a törvénytervezetet.
Az RNS beszámolója szerint a zenekar tagjainak többsége úgy döntött, hogy nem tér vissza.
A „Tshemodan” tisztelettel adózik a hagyományos zsidó cirkuszművészet előtt, amely gyakran letisztult, minimalista formában jelenik meg, ugyanakkor a Cirque du Soleil-hez hasonlóan modern történetmesélési eszközökkel is él, így minden előadás egy különleges, lélekemelő utazássá válik.