Még korai békéről beszélni: Új rakétatechnológiák és hadműveleti fejlesztések Irán ellen

Az izraeli Védelmi Minisztérium és az Izraeli Véderő jelenleg intenzív fejlesztési és haditechnikai modernizációs folyamatot hajt végre, amelynek célja az ország felkészítése egy esetleges, Irán elleni többfrontos háborúra. A lépések hátterében az utóbbi hónapokban kialakult geopolitikai feszültségek és Irán katonai potenciáljának gyors bővülése áll.

A Jerusalem Post birtokába jutott információk szerint az izraeli hadsereg kiemelt figyelmet fordít a nagy hatótávolságú, precíziós csapásmérő fegyverrendszerek fejlesztésére. Ezek célja, hogy Izrael képes legyen elérni és hatástalanítani Irán mélyén található katonai létesítményeket, beleértve a nukleáris és ballisztikus rakéták gyártását szolgáló helyszíneket.

A hangsúly a kétezer kilométeres hatótávolságú rakétákon, a fejlett érzékelők integrációján, valamint a mesterséges intelligenciát is alkalmazó irányítási rendszereken van. A fejlesztések célja, hogy az IDF gyorsabban, pontosabban és egyszerre több célpontra mérjen csapást, még a legvédettebb iráni létesítmények ellen is.

Narnia hadművelet és az iráni válaszok

Az izraeli stratégiai doktrína átalakulásának egyik meghatározó pontja a nemrégiben végrehajtott, részben nyilvánosságra került „Narnia” fedőnevű titkos hadművelet volt, mely során izraeli különleges egységek mélyen behatoltak Irán területére, hogy ott érzékeny célpontokat – például katonai kutatóintézeteket és rakétagyárakat – semmisítsenek meg.

Irán ezzel párhuzamosan saját fegyverkezési programját is fokozta: a kiszivárgott hírszerzési dokumentumok szerint

a rezsim célja egy éven belül 8 000 darab közép- és nagy hatótávolságú rakéta előállítása volt, azonban 2024 végére csupán 2 500 ilyen eszközzel rendelkeztek.

Felkészülés többfrontos konfliktusra

Az izraeli katonai vezetés nem kizárólag Irán közvetlen fenyegetésére összpontosít. Az IDF és a hírszerző szolgálatok számolnak azzal, hogy egy jövőbeli konfliktus nemcsak Teheránnal, hanem annak regionális proxyival – például a Hezbollahhal Libanonban, a síita milíciákkal Szíriában, vagy a húti lázadókkal Jemenben – is párhuzamosan zajlana.

Éppen ezért a most zajló fejlesztések célja nem csupán a „pontcsapások” képességének növelése, hanem az is, hogy Izrael gyorsan és hatékonyan tudjon reagálni egy tömeges rakétatámadásra vagy egy összehangolt drón- és légicsapás-hullámra.

Ezt szolgálják az új radarrendszerek, a légi irányítás fejlesztése, valamint a Vaskupola és Dávid parittyája elnevezésű védelmi rendszerek integrálása.

Politikai üzenet Iránnak és a Nyugatnak

Izrael legfrissebb katonai lépései nemcsak taktikai, hanem politikai üzenetet is hordoznak.

Miközben Teherán igyekszik időt nyerni a diplomáciai tárgyalásokkal, Izrael világossá teszi: nem fogja tétlenül nézni a nukleáris fenyegetés fokozódását.

Ugyanakkor a fejlesztések azt is jelzik, hogy Izrael hosszú távon készül egy olyan biztonsági környezetre, ahol nem számíthat automatikusan a nemzetközi közösség beavatkozására – különösen egy olyan geopolitikai időszakban, amikor a Nyugat figyelmét más válságok, például Ukrajna vagy Kína kötik le.

A Moszad már egy évtizeddel a háború előtt jelen volt Iránban

Mélyen beépülhetett az iráni nukleáris infrastruktúrába-

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.