Kínát és Iránt hosszú távú stratégiai partnerség köti össze, amelynek alapját egy 25 éves, a közelmúltban aláírt, körülbelül 400 milliárd dollár értékű befektetési megállapodás képezi.
Több forrás, köztük egy a JFeed-hez közel álló amerikai forrás, valamint izraeli médiaorgánumok szerint Kína fokozza katonai támogatását az iráni rezsimnek.
Kínai segítség?
A hírek szerint tegnap este három kínai katonai szállítórepülőgép landolt Iránban. Ez a fejlemény az oroszok folyamatos segítségnyújtásával párhuzamosan történik a busheri atomerőműnél, és kiegészíti Kína elmúlt hónapokban folytatott, fejlett kettős felhasználású üzemanyagok és technológia szállítását – olyan anyagokat, amelyekről úgy gondolják, hogy kritikus fontosságúak Irán ballisztikus rakétaprogramjai és nukleáris fejlesztési programjai számára.
A jelentések szerint az elmúlt héten több Boeing 747-es repülőgépet észleltek, amelyek Kínából Iránba tartottak, ami aggodalmakat keltett, hogy Peking segít a rezsimnek árukat vagy embereket szállítani, miközben Izrael továbbra is támadja az ország nukleáris létesítményeit.
A FlightRadar24 adatai szerint június 14-től legalább öt gép repült Kínából Iránba, és a The Telegraph arról számolt be, hogy a „rejtélyes szállító repülőgépek” észak-Kínán át nyugat felé repültek, majd Kazahsztánba, dél felé Üzbegisztánba és Türkmenisztánba, és Iránhoz közeledve eltűntek a radarokról.
A Telegraph továbbá azt is jelezte, hogy a gépek végső célállomása elvileg Luxemburg volt, azonban soha nem léptek be az európai légtérbe.
Kína és Irán
„Fontos szem előtt tartani, hogy milyen is ez a kapcsolat: Kína olaj- és gázellátásának 43 százaléka a Közel-Keletről származik, ebből nagy rész Iránból”
– mondta Robert Greenway, a Heritage Foundation Nemzetvédelmi Központjának igazgatója.
„Kína szívesen vásárol szankcionált olajat a piaci ár alatt, ami segíti a kínai gazdaságot és katonai ambícióit is, így ez a kapcsolat fő mozgatórugója. Viszonylag csendben vannak – sőt, rendkívül csendben – a jelenlegi konfliktus és Irán segítése kapcsán. Azt is tudjuk, hogy a Bandar-Abbasz kikötőben történt nagy tűz a rakétákhoz szükséges kínai eredetű szilárd hajtóanyag volt, amely felrobbant és hatalmas károkat okozott alig egy hónapja.
Szerintem ilyen körülmények között nem valószínű, hogy Kína fegyverszállítmányokat küld Iránba.”
„Valószínűbb, hogy Irán a konfliktusra való tekintettel nyersanyagokat, személyzetet vagy a rezsim értékeit biztonságos helyre szállítják. Szerintem ez valószínűleg az a mérték, ameddig Kína hajlandó elfogadni a jelenlegi körülményekkel járó kockázatot.” – tette hozzá Greenway.
2021-ben Teherán és Peking nagy ünnepség keretében 25 éves együttműködési megállapodást írt alá az iráni fővárosban. A rezsimhez közel álló teheráni egyetemi professzor, Mohammad Marandi a Fox Newsnak elmondta, hogy ez sokkal többről szólt, mint ami a papíron áll.
„Ez a stratégiai partnerség azért fontos, mert lehetővé teszi Iránnak és Kínának, hogy egy sokkal eredményesebb hosszú távú kapcsolatokhoz vezető útitervet dolgozzanak ki” – mondta. „Ez egyben üzenet is az Egyesült Államoknak. Minél inkább megpróbálja az USA elszigetelni Iránt és Kínát, annál inkább arra készteti az ilyen országokat, hogy közelebb kerüljenek egymáshoz.”
(A kép illusztráció)