Titkok, félelmek, robbanások: új húti hírszerzés épül iráni mintára

Miközben a Közel-Kelet továbbra is izzó feszültségforrás marad, Jemenben újabb fejlemény rajzolja át a térség hatalmi viszonyait: a húti felkelők Forradalmi Biztonsági Ügynökség néven új, iráni mintára kialakított hírszerzési szervet alapítottak. A lépés egyértelműen mutatja, hogy a jemeni síita milícia nemcsak katonailag, de hírszerzési téren is Teherán és a Hezbollah példáját követi – miközben egyre jobban tart egy izraeli válaszcsapástól.

A most gründolás alatt álló húti hírszerző szervezet élére egy Abu Jaffar néven ismert, sötét múltú terrorista került, akit egykor halálra ítéltek egy rendőr és egy katona meggyilkolásáért. 2011-ben azonban elnöki kegyelmet kapott – nem kis részben a hútik és az akkori rezsim közti alku részeként. Azóta hűséges szolgálója lett a húti elitnek: testőrként kezdte a szervezet alapítójánál, majd az új terrorvezér, Abd al-Malik al-Houthi közvetlen bizalmasává lépett elő.

Kapcsolatai az iráni Kudsz Erőhöz és a libanoni Hezbollahhoz nemcsak ideológiai, de operatív síkon is aktívak: aláaknázási műveletek, célzott likvidálások, hírszerzési együttműködés.

Most pedig ő vezeti a hútik új, központosított hírszerzési apparátusát.

Irán árnyékában: a proxyhadsereg intézményesülése

A Defense Line független jemeni portál beszámolója szerint a Forradalmi Biztonsági Ügynökség célja

nem csupán a belső rend fenntartása – hanem egy iráni típusú, külföldre is kiterjedő titkosszolgálati hálózat kiépítése.

Ez a struktúra nemcsak a lakosság ellenőrzésére alkalmas, hanem regionális műveletek előkészítésére is – különösen abban az esetben, ha Izrael valóban lépéseket tesz a húti vezetők ellen, ahogy azt egyes nyilatkozatok korábban sejtették.

A félelem nem alaptalan.

Az elmúlt években Izrael több alkalommal alkalmazott innovatív módszereket – például „robbanó csipogókat” – a Hezbollah kulcsemberei ellen.

Hasonló támadástól most a húti vezetők is tartanak.

A jemeni belbiztonság – vagy egy iráni bábállam születése?

A fejlemény felveti a kérdést: vajon a hútik valóban saját érdekeik szerint építik ki hírszerzési struktúrájukat, vagy ez egy újabb lépés Jemen iráni bábállammá formálásának folyamatában? A válasz valószínűleg a kettő között keresendő.

Egy biztos: a Forradalmi Biztonsági Ügynökség megalakulása tovább mélyíti a konfliktusokat, és növeli annak az esélyét, hogy a jemeni válság egy regionális robbanásgyűrű része lesz.

Forrás: Israel Hayom

Kik azok a hútik és mit akarnak?

Jemenben a lakosság kétharmada, mintegy 20,7 millió ember szorul humanitárius segítségre.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.