Franciaország és Szaúd-Arábia közös javaslaton dolgozik, amelynek célja a Hamász fegyveres szárnyának leszerelése, miközben a szervezet politikai entitásként továbbra is szerepet játszhatna a palesztin kormányzásban – jelentette a Bloomberg csütörtökön, a tárgyalásokhoz közel álló forrásokra hivatkozva.
A jelentés szerint szaúdi tisztviselők közvetlen kapcsolatban állnak a Hamász vezetésével, míg Franciaország részvételéről ebben a közvetlen kommunikációban nem áll rendelkezésre egyértelmű információ, különösen tekintettel arra, hogy az Európai Unió továbbra is terrorszervezetként tartja nyilván a Hamászt.
A források szerint a javaslat lényege, hogy a Hamász politikai befolyásának megtartása elősegítheti a szervezet lefegyverzésének elfogadását.
A cél az, hogy a Hamász „tisztán politikai entitássá” alakuljon, amely a jövőben is szerepet vállalhat a palesztin kormányzásban.
A tárgyalások hátterében feszültségek húzódnak Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök között, mivel Franciaország aktívan próbálja rávenni más országokat a palesztin állam elismerésére.
A New York-i ENSZ-konferenciát, ahol várhatóan sor kerülhet ilyen elismerésekre, Franciaország és Szaúd-Arábia közösen vezeti.
Kedden Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter kijelentette, hogy Izrael humanitárius segélyekhez való hozzáférésének enyhítése „teljesen elégtelen… Azonnali és jelentős segítségre van szükség.”
Hétfőn Nagy-Britannia, Franciaország és Kanada vezetői közös nyilatkozatban ellenezték Izrael folyamatos katonai jelenlétét Gázában és a ciszjordániai telepek bővítését, és jelezték, hogy lépéseket fontolgatnak.
A Hamász cinikus módon üdvözölte a nyilatkozatot, elutasítva „a megszálló kormány által a gázai nép ellen alkalmazott ostrom és éheztetés politikáját, valamint a cionisták népirtási és kitelepítési terveit.”
A The Wall Street Journal korábban arról számolt be, hogy az izraeli hadsereg által lefoglalt dokumentumok szerint a Hamász október 7-i támadása célja az Izrael és Szaúd-Arábia közötti normalizációs folyamat megakadályozása volt.
Május elején Macron elítélte Netanjahu gázai politikáját, amely szerinte szégyenletes, és felszólította Európát, hogy fontolja meg a szankciók fokozását.
A Hamász palesztin terrorcsoport politikai szerepének megtartására nyilvánvalóan teljesen elfogadhatatlan Izrael számára.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.