A vörös drágakővel kirakott aranygyűrű a régészek becslései szerint körülbelül 2300 éves lehet.
Dávid városának régészeti parkjában a közelmúltban végzett ásatások során egy kis aranygyűrűt tártak fel, amely a második Szentély korabeli Jeruzsálemből származik – jelentette be szerdán az Izraeli Régészeti Hatóság.
A felfedezés
Ez már a második aranygyűrű, amelyet kevesebb mint egy éven belül ugyanezen a helyszínen találtak. A régészek szerint a gyűrű valószínűleg egy, a második Szentély idején Jeruzsálemben élt fiú vagy lány tulajdonában volt, és jól kiegészíti az ásatás során feltárt más, a korai hellenisztikus korszakból származó ékszereket.
Az Izraeli Régészeti Hatóság és a Tel Aviv-i Egyetem kutatói kifejtették, hogy ezt az ékszert valószínűleg a korban elterjedt szokás részeként temették el, a gyermekkorból a felnőttkorba való átmenetet szimbolizálva.
Ritka leletek új betekintést nyújtanak a város múltjába
Rivka Lengler, a helyszínen dolgozó régész leírta a felfedezés pillanatát: „Az ásatási terület közelében szitáltuk a földet, amikor Ben, a csapat egyik tagja egy aranygyűrűt húzott ki a földből. Először azt hitte, hogy egy modern tárgy lehet, de amikor közelebbről megvizsgáltam, egyértelművé vált, hogy a gyűrű ókori. Mindenki körém gyűlt, és ámulva figyelte a leletet.
Emlékeztetett arra, hogy mennyire kötődünk azokhoz az emberekhez, akik évezredekkel ezelőtt itt éltek.”
Az ásatás vezetői, Dr. Yiftah Shalev és Dr. Marion Zindel az Izraeli Régészeti Hatóságtól, valamint Efrat Bocher, az Ókori Jeruzsálem Kutatóközpont munkatársa és Prof. Yuval Gadot, a Tel Aviv-i Egyetem professzora elmondták, hogy a gyűrűket egy olyan rétegben találták, amely az i. e. 3. század végére vagy a 2. század elejére tehető, egy nagy, gazdag épület alapjai alatt.
A gyűrűk mellett a régészek bronz fülbevalót, egy szarvas állatmotívummal díszített arany fülbevalót és egy aranygyöngyöt is találtak – mindezek a korai hellenisztikus korból származnak.
Dr. Marion Zindel, aki a gyűrűket tanulmányozta, felvetette, hogy az ékszereket szándékosan temethették el egy rituálé részeként. „Az egyik lehetőség, hogy a lányok a felnőttkorba való átmenet jelképeként ékszereket és gyermekkori tárgyakat temettek el a ház alapzatába, ami ismert szokás volt ebben a korban”.
Divatos ékszerek
A kutatók megjegyzik, hogy az arany és az élénk színű drágakövek kombinálása akkoriban divatos volt, amit a Nagy Sándor hódításai által megnyitott keleti régiókkal, például Indiával és Perzsiával folytatott kereskedelem befolyásolt. Efrat Bocher elmondta:
„Ez a legnagyobb arany ékszergyűjtemény ebből az időszakból, amelyet Jeruzsálemben találtak. A város gazdagságát és az akkori lakosok magas életszínvonalát tükrözi”.
Eli Escusido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója szintén méltatta a felfedezést: „Ezek az aranygyűrűk kézzelfogható bizonyítékai Jeruzsálem több ezer évvel ezelőtti gazdagságának, szépségének és fontosságának. Munkánk tovább folytatódik, hogy feltárjuk az „arany Jeruzsálem” valódi örökségét, amely túlmutat egy éneken”.”
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.