Az Európai Unió 27 tagjából tizenhét támogatta az Izraellel kötött kereskedelmi megállapodás felülvizsgálatát. Az európai közösség továbbá szankciókat is előkészített már Izrael ellen, de Magyarország közbelépett.
Az Európai Unió felülvizsgálja az Izraellel kötött, a politikai és gazdasági kapcsolatokat szabályozó megállapodását a gázai helyzet miatt – közölte Kaja Kallas uniós külügyi biztos kedden az uniós külügyminiszterek brüsszeli találkozója után.
A felülvizsgálat
A találkozót az EU-Izrael megállapodás felülvizsgálatára irányuló holland követelés nyomán tartották. Kallas szerint „erős többség” támogatta a felülvizsgálatot – jelentette a Reuters.
Diplomatákra hivatkozva a hírügynökség arról számolt be, hogy az Európai Unió 27 tagjából 17 támogatta a felülvizsgálatot, amely azt hivatott megállapítani, hogy Izrael betartja-e a megállapodás emberi jogi záradékát.
A felülvizsgálatot Caspar Veldkamp holland külügyminiszter javasolta, aki május elején levélben kérte a felülvizsgálatot Kallastól. Kallas azt nyilatkozta a sajtónak, hogy a gázai helyzet „katasztrofális”.
„Az Izrael által engedélyezett segélyt természetesen üdvözöljük, de ez csepp a tengerben. A segélynek azonnal, akadálytalanul és nagymértékben kell áramlania, mert erre van szükség” – folytatta.
Simone Rodan-Benzaquen, az Amerikai Zsidó Bizottság európai részlegének ügyvezető igazgatója a JNS-nek elmondta, hogy a megállapodás felülvizsgálatára vonatkozó döntés „komoly”, de nem valószínű, hogy változás következne be.
„A társulási megállapodás megváltoztatásáról szóló szavazásra valószínűleg egy hónapon belül kerülne sor, és bár a szavazási mechanizmus még nem került meghatározásra, valószínűleg „minősített többségre” lenne szükség, ami a tagállamok 55%-ának támogatását jelenti, beleértve azokat is, amelyek az EU lakosságának 65%-át képviselik” – mondta Rodan-Benzaquen.
Ez azt jelenti – tette hozzá -, hogy „a nagy országokon múlik majd a döntés: Németország és Olaszország a kulcs”. Rodan-Benzaquen szerint a dolgok jelenlegi állása szerint az Európai Unió és Izrael közötti társulási megállapodás felülvizsgálatára irányuló törekvés „úgy tűnik, hogy nem fog átmenni”.
Magyarország közbelép
A cél az volt, hogy „nagyon világos üzenetet küldjenek az izraeli kormánynak, hogy meg kell felelnie annak, amit Európa akar” – mondta Rodan-Benzaquen, aki kritizálta, hogy az Európai Unió „nem gyakorol semmilyen nyomást a Hamászra és a palesztinokra, és minden nyomást Izraelre gyakorol”.
Azok között, akik ellenezték a felülvizsgálatot, volt Jan Lipavsky cseh külügyminiszter, aki azt javasolta, hogy az Európai Unió tárgyalásokat kezdhetne Izraellel, hogy ott megbeszéljék az aggályokat.
Kallas közölte továbbá azt is, hogy Júdea és Szamária zsidó lakosai elleni uniós szankciók már készen állnak, de egy tagállam blokkolta őket. A Reutersnek nyilatkozó diplomaták szerint ez az ország Magyarország volt.
Izraeli válasz
Az izraeli külügyminisztérium elutasította Kallas és az Európai Unió kritikáját.
„Teljes mértékben elutasítjuk a nyilatkozatban felvett irányt, amely annak az összetett valóságnak a teljes félreértését tükrözi, amellyel Izraelnek szembe kell néznie” – tette közzé a minisztérium az X-en.
„E realitások figyelmen kívül hagyása és Izrael bírálata csak megkeményíti a Hamász álláspontját, és arra bátorítja a Hamászt, hogy ragaszkodjon a fegyvereihez” – tette hozzá a minisztérium.
Izraelre az elmúlt napokban egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedett. Kedden az Egyesült Királyság felfüggesztette a szabadkereskedelmi tárgyalásokat Izraellel, és szankciókkal sújtotta a Júdeában és Szamáriában élő zsidókat.
Hétfőn Kanada, az Egyesült Királyság és Franciaország pedig közös közleményt adott ki, amelyben határozottan ellenzik az IDF kiterjesztett gázai hadműveleteit, és egy palesztin állam létrehozására szólítottak fel.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.