Izrael visszavág: Magyar segítséggel torpedóznák meg a hollandok támadását

Jeruzsálem lobbizik több EU-tagországnál is, hogy blokkolják a holland külügyminiszter lépését, amely az EU és Izrael közötti kereskedelem felülvizsgálatát kéri az emberi jogi aggályok miatt.

Gideon Szaár izraeli külügyminiszter az elmúlt napokban tárgyalásokat folytatott európai kollégáival annak érdekében, hogy meghiúsítsa azt a holland vezetésű kezdeményezést, amely az EU és Izrael kereskedelmi kapcsolatainak felülvizsgálatára és a meglévő megállapodások felfüggesztésére irányul.

Akcióba lendül a holland külügyminiszter

A javaslat, amelynek élén Caspar Veldkamp holland külügyminiszter áll, az EU és Izrael közötti társulási megállapodás 2. cikkén alapul, amely lehetővé teszi annak felfüggesztését, ha az EU megállapítja, hogy Izrael súlyosan megsérti az emberi jogokat.

Veldkamp azt szorgalmazza, hogy hivatalosan értékeljék, hogy Izrael betartja-e a megállapodás emberi jogi záradékát. Az ügyet várhatóan kedden vitatják meg az EU Külügyi Tanácsának brüsszeli ülésén.

Hága nem áll le: Hollandia torpedózta meg az Európai Unió és Izrael közeledését

Hollandia külügyminisztere szerint „meg kell húzni a határt” Izrael kapcsán.

Izraeli válasz

Szaár és más izraeli tisztviselők a színfalak mögött azon dolgoznak, hogy megakadályozzák a lépést, amelynek elfogadásához mind a 27 uniós tagállam egyhangú hozzájárulása szükséges. Az elmúlt három napban Szaár beszélt Lettország, Németország, Olaszország, Horvátország, Bulgária, Magyarország, Litvánia és a Cseh Köztársaság külügyminisztereivel, valamint az EU külügyi főképviselőjével, Kaja Kallasszal is.

Izraeli tisztviselők úgy vélik, hogy az EU-n belüli szövetségesek ellenezni fogják a holland kezdeményezést, amelyet elsősorban az egyik izraeli tisztviselő által „szokásos gyanúsítottaknak” nevezett országok támogatnak: 

Spanyolország, Írország, Szlovénia és Franciaország.

Több baráti kormány már ígéretet tett arra, hogy Veldkamp javaslata ellen fog szavazni, ami növeli annak valószínűségét, hogy a javaslat konszenzus hiányában megbukik.

Rossz hír: Hollandia most épp az F-35-ösök kapcsán szívózik Izraellel

Az Izrael-ellenes szervezetek ünnepelték a döntést, és keményebb fellépést követeltek. Geert Wilders is megszólalt.

A “gyenge miniszter”

A tisztviselők úgy vélik továbbá, hogy Veldkamp belpolitikai megfontolások által vezérelt Izrael-ellenes programot követ. Megjegyzik, hogy a holland kormány nem támogatja teljes mértékben az álláspontját, és valójában általában inkább Izrael-pártinak tartják.

Geert Wilders holland politikus, akinek pártja a legtöbb mandátumot szerezte az ország legutóbbi választásán, bírálta Veldkamp álláspontját, az emberi jogi csoportokkal szembeni kapitulációnak nevezte, és „gyenge miniszternek” minősítette.

Az Európai Unió Izrael legnagyobb kereskedelmi partnere, így bármilyen fennakadás gazdasági csapást jelenthet a zsidó államnak. 2022-ben Izrael importjának 31,9%-a származott az EU országaiból, és exportjának 25,6%-a ment az EU-ba. Az Izrael és az EU közötti kereskedelem teljes volumene abban az évben 46,8 milliárd eurót tett ki. A kereskedelmi kapcsolat részben az emberi jogok tiszteletben tartása és a demokratikus értékek és elvek megőrzése körüli közös megegyezéseken alapul.

“Sok ország példát vehetne Magyarországról” – hazánkat dicsérte Benjamin Netanjahu

Újabb üzenetet küldött Magyarországnak az izraeli miniszterelnök.

Magyarországot megelőzve költöztetné Jeruzsálembe a követségét egy európai ország

Az egyik izraeli lap azt is megírta, hogy mikor történhet meg a magyar bejelentés.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.