Az ENSZ éhínségre figyelmeztet a Gázában, miközben az övezetben készült képek ezt határozottan cáfolják.
Az egész világ szerint éheznek a gázaiak, a helyszínen készült felvételek azonban másról tanúskodnak.
A vádak
Az World Food Program (WFP) vasárnap arra figyelmeztetett, hogy Gázában családok éheznek, miközben a határon megrekedtek az élelmiszer-konvojok. Az ENSZ szervezete szerint „versenyt futnak az idővel”. A szervezet sürgette a nemzetközi közösséget, hogy tegyen azonnali lépéseket az övezetbe irányuló segélyáramlás helyreállítása érdekében.
Donald Trump amerikai elnök pénteken szintén foglalkozott a kérdéssel, mondván: „Sok ember éhezik, sok rossz dolog történik ott”. Közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff az ABC-nek adott interjújában elmondta, hogy a kormányzat a humanitárius segélyek fokozásán dolgozik.
Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök szombaton az Arab Liga bagdadi csúcstalálkozóján szintén azt állította, hogy Izrael az éhezést és a nélkülözést „fegyverként” használja a gázai lakosság ellen. A katari miniszterelnök és külügyminiszter, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani áprilisban hasonló vádat fogalmazott meg, mondván: „Nem fogadhatjuk el a palesztinok éheztetését vagy a segélyek fegyverként való felhasználását”.
A valóság
Miközben ezek az állítások uralják a politikai beszédeket és a média címlapjait, a gázai valóság ennél összetettebbnek tűnik.
A helyi lakosok olyan képeket és videókat osztanak meg, amelyeken nyüzsgő élelmiszerpiacok láthatók.
A háború okozta hiányok és fennakadások ellenére sok helyen továbbra is kaphatók élelmiszerek, igaz sokszor magas áron.
„Gáza északi részén még a legrosszabb időkben is tudtak az emberek vásárolni – csak drágán”
– mondta a Ynetnek Jacqui Peleg, a gázai életet dokumentáló Imshin projekt igazgatója.
Peleg figyelemmel kíséri a gázai élelmiszerekkel kapcsolatos üzleteket, és olyan aktuális felvételeket oszt meg az interneten, amelyek ellentmondanak a széles körű éhezésről szóló állításoknak.
„Vannak hiányosságok. Vannak, akik tudnak fizetni, vannak, akik nem. A szegények ingyenkonyhákra járnak, és ezek közül sok magánvállalkozásban működik”. Peleg hozzátette, hogy a gázai éhínségről szóló narratíva már jóval a háború előtt kialakult.
„Az egész háború alatt éhínségről beszéltek, de én folyamatosan más képeket látok”
– mondta a Ynetnek.
„Néha szinte kizárólag az ENSZ lisztes zsákjaira támaszkodtak. De még akkor is, amikor az átkelők nyitva voltak és érkeztek segélyek, az emberek akkor is azt állították, hogy éheznek. A ramadán kezdetekor az átkelők zárva voltak, az emberek mégis ünnepeltek”.
„Kevesebb a hús, de még mindig rengeteg a húskonzerv, amit az emberek egy idő után elkezdtek kidobni” – mondta Peleg. „Amikor az emberek visszatértek Gáza északi részébe, és azt látták, hogy az otthonaik eltűntek, sokan sátrakba költöztek Gáza városában vagy a romok közé. Valódi nehézségek vannak, de nem mindenhol. Még a lerombolt területekről is eljutnak az emberek a piacokra vagy az elosztóközpontokba.”
Peleg elmondta, hogy az árak a határmenti viszonyok alapján ingadoznak: „Múlt héten, amikor azt hitték, hogy a határátkelők újra megnyílnak, az árak azonnal csökkentek – majd újra emelkedtek”. A szakember felhívta rá a figyelmet, hogy a Hamász évek óta egy „kényes játékot játszik”, a lakosságot nagyon szegényen tartja, de az nem éhezik. „Már a háború előtt is jól éltek a terrorcsoport és a hozzá kötődő elemek”.
Izrael is megszólal
Izrael is vitatta az éhínségre vonatkozó vádakat. Az IDF Kormányzati Tevékenységek Koordinátora a Területeken (COGAT) nemrég az X-en reagált az ENSZ által támogatott legutóbbi, az integrált élelmezésbiztonsági fázisok osztályozásáról szóló (IPC) élelmezésbiztonsági jelentésre, mondván:
„Még az IPC saját elemzése alapján sem tapasztalható éhínség Gázában”.
A COGAT félrevezetőnek nevezte az IPC terminológiáját – például az „éhínséggel fenyegető” kifejezést -, amely olyan jövőbeli előrejelzéseken alapul, amelyek a háború kezdete óta többször is hamisnak bizonyultak. „Az IPC folyamatosan riasztó megállapításokat tesz közzé anélkül, hogy nyilvánosságra hozná adatait vagy elemzését” – áll a nyilatkozatban. „Az átláthatóság hiánya egyértelmű. Előrejelzései többször is túlértékelték a helyzetet. A gázai élelmezésbiztonság értékelésének módszertana mélyen hibás”.
A COGAT azt is bírálta, hogy az IPC az ENSZ-forrásokra támaszkodik, amelyek a tűzszünet idején a Gázába érkező tényleges segélyeknek csak mintegy egyharmadát tükrözték. „Izrael részletes elemzéseket tett közzé ezekről a hibákról, és az IPC soha nem reagált rá”.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.