A spanyol műsorszolgáltató felháborodott Izrael meglepő sikere miatt a 2025-ös Eurovíziós Dalfesztiválon.
A spanyol műsorszolgáltató hivatalosan kérvényezte, hogy az Eurovíziós Dalfesztivál szervezői vizsgálják felül a közönségszavazás módszertanát, miután Yuval Raphael a második helyet szerezte meg a versenyen.
Pitiáner spanyolok
A spanyol műsorszolgáltató bejelentette, hogy az Európai Műsorszolgáltatók Uniójához fordulnak, hogy vizsgálja felül az Eurovíziós Dalfesztivál szavazási rendszerét, különös tekintettel a közönségszavazatokra.
Mint ismert a szakmai zsűri mindössze 60 pontot adott az izraeli Yuval Raphaelnek, míg a közönség szavazatai a második helyre repítették az izraeli előadót, aki 297 pontot kapott a nézőktől, így végül összesítésben 357 ponttal a második helyen végzett.
A spanyolok, akiknek versenyzője mindössze 10 közönségponttal a 24. helyen végzett, azzal érvelnek, hogy a közönségszavazást indokolatlanul befolyásolják “a politikai és biztonsági helyzetek”.
Konkrétan Ukrajnát és Izraelt hozták fel példaként olyan országokra, amelyek elhúzódó katonai konfliktusban állnak, és így „profitálnak” a közönség szimpátiaszavazataiból.
Az Európai Műsorszolgáltatók Uniója még nem reagált Spanyolország kérésére a helyi média beszámolói szerint, amelyek szerint további országok is csatlakoznak Spanyolország szavazási reformot kérő felhívásához.
Spanyolország Palesztina mellett?
Amint arról lapunk is beszámolt, a 2025-ös Eurovíziós Dalfesztivál döntője előtt a spanyol közszolgálati műsorszolgáltató, az RTVE politikai tartalmú üzenetet sugárzott, amelyben a palesztinokkal vállalt szolidaritást fejezte ki. Ez az üzenet az Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU) korábbi figyelmeztetése ellenére hangzott el, amely szerint politikai állásfoglalásoknak nincs helye a verseny keretében.
A döntő előtti közvetítés során a spanyol kommentátorok, Julia Varela és Tony Aguilar, a Gázai övezetben zajló konfliktus áldozataira hívták fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy az izraeli támadások következtében „több mint 50 000 ember vesztette életét, köztük több mint 15 000 gyermek”. (A gázai civil áldozatok számát illetően hiteles és pontos adat nem áll rendelkezésre — a szerk.)
Ezt követően az RTVE a következő üzenetet tette közzé:
„Az emberi jogokkal szemben a hallgatás nem lehet opció. Béke és igazságosság Palesztinának.”
Az EBU korábban hivatalos figyelmeztetést küldött az RTVE-nek, amelyben hangsúlyozta, hogy a dalfesztivál szabályai tiltják a politikai nyilatkozatokat, és pénzbírságot helyezett kilátásba ismételt szabálysértés esetén. Ennek ellenére az RTVE nem változtatott álláspontján, és a döntő során is megosztotta politikai üzenetét.
Ez az eset nem az első alkalom, hogy Spanyolország bírálta Izrael részvételét az Eurovíziós Dalfesztiválon. Az RTVE korábban hivatalos kérelmet nyújtott be az EBU-hoz, amelyben Izrael részvételének felülvizsgálatát kérte a versenyen, hivatkozva a Gázai övezetben zajló konfliktusra és a spanyol közvélemény aggodalmaira.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.