Tarthatatlan az egyetemeik által cserbenhagyott zsidó diákok helyzete.
„Abbahagytam, hogy héberül beszéljek az egyetemen”. „Be kellett kísérni az osztályterembe.” „A vallásomat, az identitásomat és a méltóságomat próbára tették.” Ez csak néhány a brit egyetemeken tanuló zsidó diákok vallomásai közül, amelyeket a StandWithUs UK jelentésében tettek közzé, amely a 2023. október 7. óta példátlan mértékű antiszemitizmusról szól az ország felsőoktatási intézményeiben.
A szerdán közzétett jelentés bemutatja a zsidó hallgatók elszigeteltségét, zaklatását és bántalmazását az egyetemeken, valamint azt, hogy az egyetemek vezetése hogyan hagyta cserben őket.
A jelentés egy sor ajánlást is tartalmaz, amelyeket a parlament mindkét házából nyolc pártközi parlamenti képviselő támogatott. Ezek között szerepelnek olyan ajánlások, amelyek szerint szankciókat kell kiszabni azokra az egyetemekre, amelyek nem tartják be a hatályos törvényeket és irányelveket, valamint hogy a kormány indítson független vizsgálatot az egyetemi antiszemitizmus és szélsőségesség kérdésében.
A diákok tanúvallomásai
A tanúvallomások egyik visszatérő eleme a tiltott terrorcsoportok, főként a Hamász és a Hezbollah szókimondó támogatása a hallgatók és az egyetemi alkalmazottak részéről.
A londoni King’s College (KCL) egyik zsidó hallgatója felidézte, hogy egy hidegháborús előadás 50 perces vitába torkollott a Hamász október 7-i mészárlásáról, amelynek során diáktársai a Hamászt a „változás úttörőjének” nevezték.
Egy másik hallgató a City St George’s-ról elmondta, hogy az egyik oktató nyilvánosan Hamász-párti nézeteket vall, mégis „a személyzet és az egyetemi biztonsági szolgálat szemet huny a terrorizmus nyílt támogatása felett”.
Egy harmadik hallgató a Kelet-Angliai Egyetemen azt mondta, hogy a diákönkormányzat kampány- és demokráciafelelőse a mészárlás napján október 7-ét ünneplő online anyagot tett közzé, és soha nem történt fegyelmi eljárás ellen. Az Exeteri Egyetemen egy hallgató állítólag azt mondta:
”Ha palesztin lennék, csatlakoznék a Hamaszhoz”.
Egy másik alkalommal egy exeteri diák Izrael-párti standot állított fel, amelyet „agresszív tömeg vett körül.” „Szidalmaztak minket, megrongálták az anyagainkat, és vörös folyadékot öntöttek az izraeli zászlónkra.
„Semmi következmény, semmi vizsgálat, semmi nyilatkozat, semmi fegyelmi eljárás, csak hallgatás.”
– magyarázta az egyetem reakciójáról.
Szinte az összes zsidó diákok arról számolt be, hogy cserbenhagyottnak és bizonytalannak érzi magát. Néhányukat arra bátorították, hogy tegyenek panaszt, mint például a KCL-es diákot, akit arra kértek, hogy tegyen bejelentést a KCL Report and Support rendszeren keresztül, azonban „semmi sem változott”. Több diák is beszámolt arról, hogy erőszakot és fizikai fenyegetést tapasztalt.
Antiszemitizmus az egyetemen
A jelentésben említett egyik diák – „T.” – névtelensége megőrzése mellett beszélt a The Jerusalem Postnak. T. az első antiszemita incidenst az egyetem első napján, 2024 szeptemberében élte át, amikor a szakja csoportos chatjén egy előadássorozatot tettek közzé a konfliktusról. Az egyik diák szerint ez „kísérlet volt a cionisták megnevelésére”. Amikor T. rákérdezett, hogy miért kell egy cionistát megnevelni, a válaszok agresszívvá váltak.
„Van egy kibaszott cionista a csoportban”, “Találtunk egy cionistát”, csak néhány példa a neki küldött reakciókra. T. a Postnak elmondta, hogy társai felszólították a chat-csoport adminisztrátorát, hogy „szabaduljon meg tőle”.
„Másnap rettegve mentem be az iskolába” – mondta T.. „A bátyám kísért az órákra, az előadásaim előtt várt. Szó szerint attól féltem, hogy megtámadnak”. A zsidó diák hozzátette, hogy a legtöbb társa elkezdett tudomást sem venni róla, a helyzet azonban 2024. október 7-én, a Hamász-mészárlás első évfordulóján eszkalálódott.
„Erre a napra egy palesztinbarát sétát terveztek, amit egy kinti gyűlés követett. Mi ellentüntetést szerveztünk izraeli zászlókkal”.
A tüntetés után T. megnézte a telefonját, és azt találta, hogy képeket posztoltak róla az ellentüntetésen, amelyeken „mocskos cionistának” nevezték, azt mondták, azt kívánják, hogy „ölje meg magát”, és azzal fenyegetőztek, hogy ha a biztonságiak nem lettek jelen, „megverték volna”. Aznap este látta azt, hogy valaki névtelenül képeket tett fel róla egy humorosnak szánt egyetemi oldalra, és azt kérdezte: „kaphatnánk neveket ezekhez az arcokhoz?”. Valaki megjelölte őt a poszt alatt a kommentek között, ami után fenyegetésekkel árasztották el. „Valójában kétségbe voltam esve, vigasztalhatatlan voltam” – mondta.
Ettől kezdve az apja és három zsidó diák mindenhová elkísérte őt az egyetemen, és beültek vele az órákra, a saját óráikat is kihagyva. „Rengeteg órát kihagytam én is, mert nem éreztem magam biztonságban. Üres padsorok voltak mellettem, az emberek a hátam mögött beszélgettek”.
Hozzátette, hogy valakit, akit barátjának gondolt, a csoporttársai nyomására nem beszélt vele többé, és hogy a diákok a szemináriumokon vitatkoztak róla.
„Gyűlöletkeltés, doxxing és fenyegetés, elidegenítés és kiközösítés ért” – mondta. „Megbüntettek valakit? Tett az egyetem valamit? A rendőrség tett valamit? Nem.”
T. beszélt mindenkivel, akivel csak tudott a vezetőségben: az egyetem rektorával, a kar dékánjával, a kar dékánhelyettesével, a tanszékvezetővel, de nem történt semmi. Mindazok ellenére, amit tapasztalt, T. a Postnak elmondta, hogy úgy döntött, hogy hangosabb és szókimondóbb lesz az aktivizmusában.
„Ha már azelőtt gyűlölni fognak, hogy kinyitottam volna a számat, akkor akár ki is nyithatom a számat”
– mondta.
Nem T. volt az egyetlen KCL-es diák, aki erőszakos fenyegetésekről számolt be.
Egy másik KCL-es diák azt írta a StandWithUs jelentésében, hogy ők adtak otthont egy rendezvénynek, amelyet palesztinbarát diákok „megrohamoztak”. „A helyzet gyorsan eszkalálódott. Az egyetemi biztonságiak később azt mondták nekem, hogy ez volt a legsúlyosabb erőszak, amit a tavalyi táborok óta láttak. Majdnem fizikailag is bántalmaztak.”
T.-hez hasonlóan a diák több egyetemi vezetőnek is jelentette az esetet, de „egyetlen embert sem vontak felelősségre”.
A diák azt is elmondta, hogy a diákönkormányzatban nincs helye az eltérő hangoknak, mivel „nyíltan köztudott, hogy a szavazás megnyeréséhez biztosítani kell az úgynevezett muszlim szavazatot.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.