Emmanuel Macron az Élysée-palotában fogadta az öltönyös terrorista szír elnököt.
Ahmed al-Sharaa, Szíria terrorvezérből lett elnöke szerdán közölte, hogy kormánya közvetett tárgyalásokat folytat Izraellel a két ország közötti feszültségek enyhítése érdekében.
Terrorvezér Párizsban
„Közvetett tárgyalások folynak közvetítőkön keresztül, hogy megpróbáljuk megfékezni, hogy ne eszkalálódjon a helyzet”
– mondta Sharaa egy Emmanuel Macron francia elnökkel tartott párizsi sajtótájékoztatón.
„A véletlenszerű izraeli beavatkozások … megsértették az 1974-es fegyverszünetet” – mondta Sharaa, hozzátéve, hogy »amióta Damaszkuszba érkeztünk, minden érintett félnek elmondtuk, hogy Szíria elkötelezett az 1974-es megállapodás mellett«.
Az izraeli légierő péntekre virradó éjszaka több szíriai célpontot is támadott, köztük egy katonai létesítményt, légvédelmi ágyúkat és föld-levegő rakéta infrastruktúrát. A SANA szíriai állami hírügynökség jelentése szerint az izraeli légicsapások Damaszkusz közelében, a nyugati Hama kormányzóságban és a déli Daraa régióban lévő helyszíneket vették célba. Az IDF Szíria déli részén is bevetésre került, hogy megakadályozza ellenséges erők bejutását drúz falvak területére.
Emmanuel Macron francia elnök a maga részéről szerdán szintén elítélte az IDF szíriai csapásait, mondván, hogy azok nem garantálják „Izrael hosszú távú biztonságát”.
„Ami a bombázásokat és a behatolásokat illeti, szerintem ez rossz gyakorlat. Nem garantálhatod az országod biztonságát azzal, hogy megsérted a szomszédaid területi integritását” – mondta az AFP szerint.
Szír pufferzóna
Szerdán Sharaa azt mondta, hogy az ENSZ megfigyelő erőinek (UNDOF) „vissza kell térniük a kék vonalhoz”, hozzátéve, hogy kormánya „megpróbál beszélni minden olyan országgal, amely kapcsolatban áll az izraeli féllel, hogy nyomást gyakoroljon rájuk, hogy hagyjanak fel a szíriai ügyekbe való beavatkozással, légterének megsértésével és egyes létesítményeinek bombázásával”.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa december 20-án egyhangúlag megszavazta az UNDOF békefenntartó mandátumának hat hónapos meghosszabbítását. Az 1974-ben, a jom kippuri háború után létrehozott misszió, amely 13 ország több mint 1100 katonáját tömöríti, a Golán-fennsíkon tevékenykedik, és az izraeli-szíriai határon lévő „elkülönített terület” pufferzónájában járőrözik.
Az Irán és Oroszország által támogatott Aszad-rezsim december 8-i bukása óta Izrael állásokat foglalt el a Golán-fennsíkok pufferzónáján belül és kívül, többek között a Hermon-hegy stratégiai fontosságú szíriai oldalán. Az izraeli légierő több száz csapást mért a korábbi Aszad katonai eszközökre, hogy megakadályozza, hogy azok az iszlamista erők kezébe kerüljenek.
Mint ismert, Al-Sharaa az al-Kaida egyik vezető alakja volt, mielőtt megalapította a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) szervezetet, amely decemberben élén járt az Aszad-rezsim megdöntésének.
Veszélyben a drúzok
Múlt csütörtökön egy izraeli hadművelet célba vett egy, a damaszkuszi elnöki palota közelében lévő területet. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök „egyértelmű üzenetnek nevezte ezt a szíriai rezsimnek”.
„Nem fogjuk megengedni, hogy a rezsim erői Damaszkusztól délre vonuljanak, vagy hogy bármilyen veszélyt jelentsenek a drúz közösségre”
– mondta Netanjahu Jiszrael Katz izraeli védelmi miniszterrel közös nyilatkozatában.
A legutóbbi szíriai erőszakos cselekményeket a drúz kisebbség ellen egy olyan hangfelvétel váltotta ki, amelyen állítólag egy drúz férfi Mohamed prófétát sértegeti. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (The Syrian Observatory for Human Rights) brit székhelyű háborús megfigyelő szervezet szerint az ezt követő összecsapásokban több mint 100 ember halt meg.
Aszad megbuktatását követően a szunnita iszlamisták a jelentések szerint Szíria-szerte mészárlásokat követtek el, a tengerparti Tartusz és Latakia tartományokban több mint ezer embert ölve meg.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma a múlt héten „elítélendőnek és elfogadhatatlannak” minősítette a drúzok ellen irányuló erőszakot.
„Az ideiglenes hatóságoknak véget kell vetniük a harcoknak, felelősségre kell vonniuk az erőszak és a civil lakosságnak okozott károk elkövetőit, és biztosítaniuk kell minden szíriai biztonságát” – mondta Tammy Bruce, a külügyminisztérium szóvivője.
Márciusban Gideon Száár izraeli külügyminiszter bírálta az európai vezetőket, amiért hajlandóak együttműködni az új szíriai kormánnyal.
„Az európaiak az elmúlt hónapokban Damaszkuszba sereglettek, hogy kezet rázzanak vele, de ő és az emberei dzsihadisták voltak és maradtak, még ha most öltönyt viselnek is” – jelentette ki, arra sürgetve a nemzetközi közösséget, hogy ítélje el a szerinte »civilek barbár meggyilkolását«.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.