Jogi szakértő: Izrael halálbüntetést szabhat ki az október 7-ét elkövető terroristákra

Az izraeli külügyminisztérium volt jogi tanácsadója és volt kanadai nagykövet szerint az október 7-i atrocitások mögött álló terroristák halálbüntetésre számíthatnak.

Alan Baker úgy véli, hogy kiszabható a halálbüntetés néhány Hamász-terroristára, akik részt vettek az október 7-i Nir Oz-i kibucban elkövetett mészárlásban. 

Halálbüntetés a terroristákra

Egy nemrégiben adott interjújában Alan Baker elmondta, hogy az izraeli jog – és a nemzetközi jog – lehetővé teszi a halálbüntetést különösen szörnyű bűncselekmények esetében.

A The Sun brit napilapnak nyilatkozva Baker felvetette, hogy az elfogott Hamász-terroristák közül néhányan a bírósági eljárás után halálbüntetésre számíthatnak. Arra a kérdésre, hogy mi vezette erre a következtetésre, így válaszolt: „Mert ez a törvény. Azok az emberek, akik a legszörnyűbb bűncselekményeket követik el – nemi erőszak, gyilkosság és más dolgok -, bíróság elé állíthatók, és halálbüntetést vagy más büntetést kaphatnak.

A törvény ezt lehetővé teszi, ahogyan a genfi egyezmény is lehetővé teszi”.

Már ideje volt: újabb európai ország tiltja be a Hamászt

Jobb később, mint soha.

Bár Izrael a náci háborús bűnös, Adolf Eichmann 1962-es kivégzése óta nem alkalmazta a halálbüntetést, Baker szerint jogilag ez a lehetőség továbbra is fennáll.

„Amennyire tudom, igen” – mondta arra a kérdésre, hogy Izrael jogrendszere lehetővé teszi-e a halálbüntetést. „Ha nem, akkor úgy tudom, hogy van egy törvényjavaslat, amely ezt biztosítaná. De mindenesetre a genfi egyezmény szerint lehetséges.”

Ellenérvek

Egyes kritikusok azzal érvelnek, hogy a halálbüntetés inkább motivációként szolgálhat a terroristák számára, mintsem visszatartó erővel. Baker elutasította ezt az elképzelést.

„Teszik, amit tesznek, és folyamatosan azt mondják, hogy megismétlik, amit elkövettek. Szóval nem hiszem, hogy a halálbüntetés egy jottányit is változtatna a helyzeten.”

Beütött a krach Gázában: a Hamász már nem tudja fizetni a terroristáit

Hatalmas kihívásokkal küzd a palesztin terrorszervezet, miután elfogyott a pénze.

Óva intett attól is, hogy hagyjuk, hogy a nemzetközi közvélemény befolyásolja az ilyen döntéseket.

„Ezeknek a megfontolásoknak nem szabad figyelembe venniük, hogy mit gondol a világ” – mondta. „A világ el fogja ítélni Izraelt, bármit is tesz – akár halálbüntetést szab ki, akár kevesebbet. Ezt már 80 éve látjuk. 

Izrael megpróbált magyarázkodni és ésszerűnek tűnni, a világ pedig következetesen elítélte”.

Arra a kérdésre, hogy a jelenlegi körülmények összehasonlíthatók-e az Eichmann-üggyel, Baker megjegyezte, hogy az október 7-i atrocitások és a holokauszt idején elkövetett náci bűnök között nemrégiben nyilvános összehasonlításokat tettek. „Abszolút átérzem és megértem ezt az összehasonlítást” – mondta. „Tehát ha egy náci halálbüntetést kapott, akkor szerintem egyáltalán nincs ok arra, hogy ezek a [hamászos] emberek, akik a legszörnyűbb bűnöket követték el, miért ne kaphatnák meg ugyanezt a büntetést”.”

Baker jogi pályafutása során számos palesztin terroristák elleni perben vett részt. Hangsúlyozta, hogy minden esetleges halálos ítéletnek a törvényen és a bíróságon bemutatott bizonyítékokon kell alapulnia.

Sebes Gábor: Válasz a CEU professzorának vádjaira

Nagy Boldizsár a HVG-nek nyilatkozott arról, hogy szerinte a személyhívók („csipogók”) és adóvevők libanoni felrobbantásával Izrael háborús bűnt követett el.

Így kell ezt: Magyarország ezúttal a Nemzetközi Bíróságon állt ki Izrael mellett

Magyarország a hágai Nemzetközi Bíróságon is védelmébe vette a zsidó államot.

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.