Greta Thunberg közzétett egy videót, amelyben elmondta, hogy a Szabadság Flottilla Koalíció dróncsapást ért hajójával akart Gázába menni.
Greta Thunberg klímaaktivista az Instagramon közzétett videójában Izraelt tette felelőssé a Gázai övezetbe humanitárius segélyt szállító hajó elleni dróntámadásért, amely pénteken kora reggel történt nemzetközi vizeken Málta közelében.
Greta Thunberg üzenete
A videóban Thunberg kijelentette, hogy a Szabadság Flottilla Koalícióval közös misszióban akart a hajóra szállni, hogy „véget vessen az ostromnak és áttörje a humanitárius blokádot” Gázában.
„Ez egy újabb kristálytiszta példája annak, hogy a nemzetközi jogot és az emberi jogokat teljesen semmibe veszik” – állította Thunberg a videóban, miközben egy palesztin kendőt viselt.
Thunberg a Reutersnek elmondta, hogy a támadás „robbanást és jelentős károkat okozott a hajóban, ami lehetetlenné tette a küldetés folytatását”.
„Tagja voltam annak a csoportnak, amelynek ma kellett volna felszállnia arra a hajóra, hogy folytassa az utat Gáza felé, amely egyike a sok kísérletnek, hogy humanitárius folyosót nyissunk, és
hogy megtegyük a magunk részét, hogy továbbra is megpróbáljuk megtörni Izrael illegális ostromát Gáza ellen”
– mondta.
A hajó
A Szabadság Flottilla Koalíció pénteken a közösségi médiában közzétett bejegyzésében azt állította, hogy mintegy harminc ember tartózkodott a hajón a dróncsapás idején, amely nem sokkal éjfél után történt.
A máltai kormány azonban később ennek ellentmondó közleményt adott ki, amelyben azt írta, hogy a legénység 12 tagja és négy civil tartózkodott a hajón, és nem jelentettek áldozatokat.
„A hajó továbbra is a felségvizeken kívül tartózkodik, és az illetékes hatóságok megfigyelés alatt tartják”
– állt a közleményben.
Meg nem erősített arab médiajelentések a csapást Izraelnek tulajdonították, amely nem kommentálta ezeket a híreket.
Amint arról a Neokohn is beszámolt, a Ynet megkeresett egy magas rangú máltai biztonsági tisztviselőt az Intelli Times-on megjelent spekulációkkal kapcsolatban, amelyek szerint a flottilla csupán elterelés volt egy másik, ugyanazon az útvonalon közlekedő iráni teherhajó számára, amely állítólag fegyvereket és lőszert szállít Libanonba.
„Olyan helyzettel állunk szemben, ahol sok minden tisztázatlan marad” – ismerte el a tisztviselő. „A máltai kormány intenzív megbeszéléseket folytat az ügyben, és minden lehetséges nyomot megvizsgálunk, beleértve ezt az elméletet is”.
Hozzátette, hogy a nyomozók azt a lehetőséget is vizsgálják, hogy a robbanást nem külső tényező okozta, hanem maguk a fedélzeten lévő aktivisták.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.