Érkeznek a jó hírek: két muszlim ország is csatlakozna az Ábrahám-egyezményhez 

Egy síita és egy szunnita állam is érdeklődik az Ábrahám-egyezményhez való csatlakozás iránt.

Szíria és Azerbajdzsán is hajlandóságot mutat arra, hogy csatlakozzon az Ábrahám-egyezményhez, a Donald Trump elnök által indított normalizációs kezdeményezéshez, amely az Izrael és muszlim országok közötti kapcsolatok javítását hivatott elősegíteni.

Szíriai fejlemények

Szíria kész csatlakozni az Ábrahám-egyezményhez a megfelelő feltételek mellett

– mondta Ahmed al-Sharaa szíriai elnök Cory Mills amerikai képviselőnek egy szombati találkozón. 

A Bloomberg cikkében a floridai republikánus amerikai képviselő arról beszélt, hogy a Hayat Tahrir al-Sham terrorszervezet volt vezetőjével a gazdasági szankciókról és a Damaszkusz és Jeruzsálem közötti békéről tárgyalt. A képviselő a Bloombergnek elmondta, hogy átadja Donald Trump amerikai elnöknek al-Sharaa levelét, és hozzátette, hogy tervezi, hogy Washingtonba visszatérve tájékoztatja őt a beszélgetésről. 

Giulio Meotti: A nyugati multikulti-majmoló idióták semmit sem tanultak

Amikor Izrael megvédi magát a gyilkosoktól, nyugattól keletig fel van háborodva mindenki. Amikor egész szíriai falvakat irtanak ki, csak a csend van. Vélemény.

Tárgyalás Szíria új urával

Mills arról számolt be, hogy 90 percig beszélt a szíriai elnökkel, és ismertette a Trump-kormányzat követeléseit annak érdekében, hogy a Damaszkusz elleni szankciókat feloldják. A követelések között szerepelt többek között az Aszad-korszakból megmaradt összes vegyi fegyver felszámolása, valamint a külföldi terrorcsoportok elleni fellépés a határain belül. 

Figyelemre méltó, hogy Szíria továbbra is követeli a Golán-fennsíkok visszaadását, amelyet Trump 2019-ben izraeli területként ismert el. 

„Óvatosan optimista vagyok, és a nyílt párbeszéd fenntartására törekszem”

– mondta Mills a Bloombergnek a tárgyalásokkal kapcsolatban. „Egy időben Németország és Japán az ellenségeink voltak, de ezen túl kell lépnünk, ha stabilizációt akarunk elérni” – tette hozzá. 

Miért próbálja az Európai Unió eltussolni a szíriai mészárlást?

Miközben árgus szemekkel figyelik Izrael harcát a Hamász ellen, addig Szíriában szemet hunynak egy tömegmészárlás felett. Vélemény.

Azerbajdzsán 

Amint arról a Neokohn is beszámolt, Benjamin Netanjahu miniszterelnök várhatóan a következő napokban Bakuba látogat, hogy diplomáciai úton enyhítse a Szíriával kapcsolatos izraeli-török feszültséget és elősegítse Azerbajdzsán integrációját az Ábrahám-egyezménybe. 

Netanjahu, Gideon Száár izraeli külügyminiszterrel együtt, a megállapodásoknak az arab szunnita világon túlra való kiterjesztését szorgalmazza, és Azerbajdzsánt kulcsfontosságú jelöltnek tekinti ennek kapcsán. A pragmatikus diplomáciában jártas, szekuláris, de síita többségű Azerbajdzsán egyre fontosabb partnerré vált Izrael számára a védelem, az energia és a regionális biztonság terén az elmúlt években.

Március 5-i Knesszet-beszédében Netanjahu megerősítette Izrael elkötelezettségét a Bakuval és Washingtonnal kötött háromoldalú szövetség mellett. Az ügyet jól ismerő források szerint a beszéd felgyorsította a diplomáciai koordinációt, előkészítve a közelgő látogatás útját.

Magyarországot követően újabb külföldi útra indul Benjamin Netanjahu

Az izraeli miniszterelnöknek ezúttal sem kell tartani a Nemzetközi Büntetőbíróságtól.

Száár külügyminiszter is hangsúlyozta nemrég egy ilyen lépés geopolitikai jelentőségét. „Azerbajdzsán Jeruzsálem felé való orientációja egyértelmű jelzés Teheránnak” – mondta, megjegyezve, hogy ez kellemetlen érzést vált ki Irán vezetésében, amely óvakodik attól, hogy elveszítse regionális befolyását – különösen a szomszédos síita többségű országok körében.

Március közepén Steve Witkoff amerikai különmegbízott Bakuba látogatott, amit az izraeli és azerbajdzsáni kollégákkal jól összehangolt missziónak neveztek. A megbeszélések a jelentések szerint a háromoldalú együttműködés fokozására és a stratégiai prioritások összehangolására összpontosítottak a térségben tapasztalható növekvő instabilitás fényében.

Ha véglegesítik, Azerbajdzsán csatlakozása az Ábrahám-egyezményhez új szakaszt jelenthet a normalizációs projektben – kiterjesztve földrajzi hatókörét és létrehozva egy erőteljes ellensúlyt az iráni befolyással szemben a muszlim világban.

Zsidó énekest küld egy muszlim ország az Eurovíziós Dalfesztiválra

A regionális feszültségek ellenére van egy muszlim ország, amely továbbra is büszke a zsidóira.

Amerika kettős játéka: Izraelt megkerülve lenne nukleáris nagyhatalom Szaúd-Arábia

Washington új urait kevésbé érdekli Izrael, ha Amerika gazdasági érdekeiről van szó – írja az Israel Hayom.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.