Ferenc pápa halála előtti hónapokban egyre élesebben bírálta Izrael Hamász elleni háborúját, ami feszültséget keltett a Vatikán és a zsidó állam közötti kapcsolatokban. Alább listába foglaltuk a 88 éves korában elhunyt katolikus egyházfő Izraellel és Izrael terrorellenes háborújával kapcsolatos véleményét.
2024 novemberében Ferenc pápa egy hamarosan megjelenő könyvében arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy vizsgálja meg: Izrael gázai katonai művelete kimeríti-e a népirtás fogalmát. Kiemelte, hogy egyes nemzetközi szakértők szerint „ami Gázában történik, az népirtás jellemzőit mutatja”. Hangsúlyozta, hogy alapos vizsgálatra van szükség annak megállapítására, hogy a történtek megfelelnek-e a nemzetközi jogászok és szervezetek által meghatározott technikai definíciónak.
A gázai helyzet „kegyetlenségként” való jellemzése
2024 decemberében Ferenc pápa többször is „kegyetlennek” nevezte Izrael gázai katonai műveleteit. Különösen felháborodását fejezte ki egy izraeli légicsapás miatt, amely hét gyermeket ölt meg egy családból. Kijelentette: „Ez kegyetlenség, ez nem háború” .
A katonai fellépés arányosságának megkérdőjelezése
2024 szeptemberében, Belgiumból hazafelé tartva, a pápa azt mondta, hogy Izrael gázai és libanoni támadásai „aránytalanok” és „erkölcstelenek”. Hangsúlyozta, hogy a védekezésnek mindig arányosnak kell lennie a támadással, és amikor ez nem így van, az „erkölcstelenséghez” vezet.
Felszólítás a tűzszünetre és a humanitárius segítségnyújtásra
Ferenc többször is sürgette a tűzszünetet Gázában, a túszok szabadon bocsátását és a humanitárius segélyek biztosítását a szenvedő civil lakosság számára. 2024 márciusában így szólt: „Elég, kérlek. Mondjuk mindannyian: Elég, kérlek! Állítsuk meg a háborút”
Betlehemi jászolpolitika
2024 decemberében a Vatikánban bemutatott karácsonyi betlehemi installáció is vitákat váltott ki. A „Betlehem születése 2024” című alkotásban a kis Jézust palesztin kendőbe (keffiyeh) burkolva ábrázolták. Laurie Cardoza-Moore, a Proclaiming Justice to The Nations elnöke szerint ez „sértés Jézussal, a Bibliával és a betlehemi keresztényekkel szemben”, mivel Jézus zsidó volt, nem palesztin, és „nem lehet újraírni a Bibliát”.
Korábbi kapcsolatok
Bár Ferenc pápa korábban törekedett a katolikus–zsidó kapcsolatok javítására – például 2014-es izraeli látogatásán a Siratófalnál imádkozott és a békéért fohászkodott –, utolsó hónapjaiban tett nyilatkozatai feszültséget okoztak. Izraeli tisztviselők, köztük Amichai Chikli miniszter, azzal vádolták a pápát, hogy „veszélyes vérvádat” terjeszt és eltorzítja a történelmet.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.