Fokozódik a feszültség: Irán nagy hatótávolságú rakétákat telepít Izrael közelébe

Irán nagy hatótávolságú rakétákat adott át iraki milíciáknak az Egyesült Államokkal folytatott nukleáris tárgyalások közepette, növelve a feszültséget a régióban. 

A rakéták átadását egyesek az iráni rezsim egyensúlyozó lépésének tekintik a hazai keményvonalasok megnyugtatása és az USA-val és Izraellel való katonai konfliktus elkerülése között.

Rakétákat kapnak az iraki milíciák

Irán nagy hatótávolságú rakétákat adott át iraki proxy milíciáinak, ami az első alkalom, hogy ilyen fejlett fegyvereket kapnak ezek az erők. A lépés mindössze néhány nappal azelőtt történt, hogy az iráni kormány Ománban nukleáris tárgyalásokba kezdene az Egyesült Államokkal. A The Times beszámolója szerint az iráni Forradalmi Gárda (IRGC) különböző rakétákat, köztük nagy hatótávolságú föld-föld rakétákat és rövidebb hatótávolságú ballisztikus és cirkálórakétákat is átadott az iraki szövetséges erőinek, jelentősen növelve azok katonai képességeit.

A regionális hírszerző szolgálatok megerősítették, hogy a szállítmány Kudsz 351-es cirkálórakétákat és Dzsamal 69-es ballisztikus rakétákat tartalmazott, tovább bővítve Irán iraki csatlósainak arzenálját.

Újabb háború a láthatáron: Amerika még több légvédelmi üteget küldött Izraelbe 

További amerikai katonákat vezényeltek a zsidó államba, hogy megerősítsék az izraeli légvédelmet a várható támadásokkal szemben.

Egyensúlyozás

A fejlett rakéták Irakba küldéséről szóló döntés a jelek szerint egy összetett belföldi és nemzetközi nyomásgyakorlásra adott válasz Irán részéről. Egyrészt a rezsim igyekszik erőt demonstrálni keményvonalas hazai bázisának, amely egyre inkább kiábrándult a rezsim kudarcai miatt, különösen Kasszem Szolejmáni tábornok megölése és az iráni befolyás meggyengülése után a Közel-Keleten, különösen Szíriában és Libanonban. Másrészt Irán igyekszik elkerülni a katonai konfrontációt az Egyesült Államokkal és Izraellel, akik fokozták jelenlétüket és műveleteiket a térségben.

Kaszra Aarabi, Irán-szakértő szerint az iráni rezsim a belpolitikai dinamika és a külső biztonsági aggodalmak közötti egyensúly megteremtésén fáradozik.

“Nem lehet atomfegyverük” – Donald Trumpék közvetlen tárgyalásokat kezdenek Iránnal

A Donald Trump vezette amerikai kormányzat a líbiai-modell alapján akar atomalkut kötni Iránnal.

Az IRGC keményvonalas bázisa, amely egykor úgy tekintett a rezsimre, mint amely ideológiailag elkötelezett az Izraellel és az Egyesült Államokkal való szembeszegülés mellett, egyre inkább csalódott a vezetés általuk érzékelt habozása és kompromisszumai miatt. 

Ezt az elégedetlenséget táplálják a szíriai katonai kudarcok és az Izrael elleni támadások, amelyek nem hoztak jelentős eredményeket.

Ha az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások kudarcba fulladnak, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a katonai konfrontáció egyre valószínűbbé válhat a szemben álló felek között.

“Készen állunk a háborúra Izraellel” – teljes készültségi állapotot hirdettek Iránban

A legfelsőbb iráni vezető utasította a hadsereget, hogy készüljön fel egy azonnali támadásra.

Megyeri és Hende: Háború készül a Közel-Keleten?

A Hit Rádióban vendégeskedett a Neokohn szerkesztősége.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.