Betelt a pohár az IDF-nél: kirúgják a renitens vadászpilótákat

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

„Nem ülhetnek a pilótafülkébe” – közölte az IDF, megerősítve, hogy fellép azok ellen, akik politikát visznek a hadseregbe.

Miután nyilvánosságra került a légierő tartalékos tisztjeinek levele, amelyben felszólították a kormányt, hogy hozza haza az összes túszt, akár a Hamász elleni háború befejezésének árán is, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) és a védelmi minisztérium gyors lépéseket tett az aláírókkal szemben. 

A levél

„Mi, a légierő nyugállományú és tartalékos harcosai követeljük a túszok haladéktalan hazahozatalát, akár az azonnali tűzszünet árán is”

– áll a levélben. 

„Ez idő alatt a háború elsősorban politikai és személyes érdekeket szolgál, nem pedig biztonsági érdekeket. A háború folytatása nem járul hozzá a háború egyik deklarált céljának eléréséhez sem, és a túszok, az IDF katonái és ártatlan civilek halálát fogja okozni”. 

„Mint a múltban bebizonyosodott, csak egy megállapodással lehet biztonságosan visszahozni a túszokat, míg a katonai nyomás elsősorban a túszok megöléséhez és katonáink veszélyeztetéséhez vezet” – zárul a levél.

“Komoly problémák lesznek” – súlyos tartalékos-válsággal néz szembe az IDF

Egyre nagyobb kihívást jelent az IDF számára a mozgósítás.

Ellenlépések

Az izraeli légierő igyekezett megakadályozni a levél közzétételét, de az IAF vezetőjének, Tomer Bar kérése ellenére a levél csütörtök reggel megjelent a nagyobb izraeli újságokban. Nem sokkal később az IDF és a védelmi minisztérium bejelentette, hogy felmentik a szolgálat alól azokat az aktív tartalékosokat, akik aláírták a levelet. 

„Lehetetlen, hogy valaki, aki a pilótafülkében teljesít egy műszakot, később kifejezze a bizalmatlanságát a küldetés iránt” – áll az IDF közleményében.

„Ez egy lehetetlen anomália. Elismerjük minden tartalékos katona jogát, hogy kifejtse a véleményét – mindaddig, amíg nem használja fel ehhez az IDF-ben betöltött pozícióját”. 

Az IAF parancsnoka, Bar vezérőrnagy csütörtök reggel jelentette be az intézkedést a tartalékosok ellen. A lépés, amelyet Eyal Zamir, az IDF vezérkari főnöke is támogat, azt a célt szolgálja, hogy „az IDF minden vita felett álljon”. A katonai vezetők jelezték, hogy továbbra is határozottan fognak fellépni „azokkal szemben, akik megpróbálják a politikát a hadseregbe bevinni”. 

A szolgálatmegtagadást ellenző tartalékosok egy csoportja felszólította Jiszrael Katz védelmi minisztert, hogy ne fizesse tovább a levelet aláírók tartalékos fizetését. 

Nehéz évek jönnek: Elképesztő kihívások várnak az IDF-re

Az elkövetkező években sokkal kevesebbet fogják látni fiaikat és lányaikat – üzente az izraeli katonák szüleinek az IDF.

A csoport, amely magát „A győzelem tartalékos generációja” néven nevezi, azt mondta, hogy a légierő tartalékos tisztjei „az IDF-et, az izraeli társadalmat és a választott tisztviselőket fenyegetik, mindezt katonai rangjukat felhasználva”, mondván, „fel kell hagyni azzal, hogy az izraeli polgároktól és a testülettől, amelynek ártani próbálnak, juttatásokat kapjanak”.

„Mi, a feltétel nélkül szolgáló tartalékos katonák felszólítjuk a védelmi minisztert, hogy állítsa le a költségvetési pénzek folyósítását ezeknek a volt katonáknak” – folytatódott a nyilatkozat.

A hadsereg azt is közölte, hogy gondosan ellenőrzi a névsort, és minden aláírót, aki aktív tartalékos szolgálatot teljesít, elbocsátanak. 

Emellett a levél csütörtök reggel közzétett változatának és egy néhány nappal korábbi tervezetnek az összehasonlítása során kiderült, hogy legalább öt aktív tartalékos kérte, hogy vegyék ki a nevét a levélből, valószínűleg fegyelmi eljárástól tartva. 

Vége a vakációnak: radikális változtatásokat jelentettek be az IDF-nél

Az IDF új vezérkari főnöke igyekszik kijavítani az elődei által elkövetett hibákat. 

Megszólal a védelmi miniszter

Jiszrael Katz védelmi miniszter is bírálta a levelet, amiért az megpróbálja aláásni az IDF gázai erőfeszítéseit, és azt mondta, bízik a katonai vezetésben, hogy megfelelő lépéseket tesz.

„Határozottan elutasítom a légierő tartalékosainak levelét és azt a kísérletet, hogy aláássák annak az igazságos háborúnak a legitimitását, amelyet az IDF vezet Gázában a túszok visszaszolgáltatása és a Hamász gyilkos terrorszervezet legyőzése érdekében” – jelentette ki Katz.

„Bízom a vezérkari főnök és a légierő parancsnokának ítélőképességében, és meg vagyok győződve arról, hogy a legmegfelelőbb módon fognak fellépni ezzel az elfogadhatatlan jelenséggel szemben”.”

A levél közzététele hasonlít az olyan csoportok hasonló nyilatkozataira, amelyekben a tartalékosok felhívást intéztek más IDF- és IAF-tartalékosaihoz, hogy tagadják meg a szolgálatot a kormány által javasolt igazságügyi reformtörvényekkel kapcsolatos aggodalmak miatt. 

A mostani levél azonban nem szólított fel kifejezetten a szolgálat megtagadására, inkább megkérdőjelezte az indítékokat, a célokat és a harci műveletekhez való visszatérést.

Bekeményít az IDF: szigorú szabályokat jelentettek be az izraeli katonák számára

Az IDF csigalassúsággal vonta le a tanulságokat a korábban elkövetett katasztrófális hibákból.

“Betelt a pohár az IDF-nél: kirúgják a renitens vadászpilótákat” bejegyzéshez 8 hozzászólás

  1. Ebben a tortenetben csak az a problema, hogy a hadseregnek semmifele szankcionalasra nincs lehetosege a tartalekos pilotakkal szemben. Ezek az emberek polgarok, orvosok, mernokok, uzletemberek, stb., akiknek annyi kozuk van a hadsereghez, hogy onkent szolgalnak, ebben az esetben, a legieroben. Ez altalaban evi nehany het (reszletekben), amikor segitenek a fiatalok kikepzeseben, es haboru eseten reszt vesznek bevetesekben. Nagy szukseg van rajuk, mert a gyakorlatuk osszehasonlithatatlanul nagyobb, mint a fiataloke. A katonasagtol nem kapnak fizetest, es "kirugni" sem lehet oket, mert nem tartoznak a hadsereg kotelekebe. Az egyetlen, amit a hadsereg tehet, hogy nem hivjak be oket bevetesre, mert most errol van szo, amivel kizarolag magat bunteti a legiero. Nem veletlenul esett panikba a legiero parancsnoka.
    Ha sommasan akarok fogalmazni, tartalekosok nelkul nincs izraeli hadsereg, es igy legiero sem.

    • Mit nevezünk tartalékos vadászpilótának? Vészhelyzetet kivéve 40 év felett legfeljebb szállitógépen, tartálygépen szolgálhatnak. Aki alkalmas vadászgépre az többnyire nem tartalékos.

      • A cikk nem feltetlenul csak vadaszpilotakrol beszel, vannak egyeb nelkulozhetetlen pilotak, pl. a helikoptereken. Tartalekos pilotaknak azokat nevezzuk, akikrol a cikk szol. Azt irod, hogy "Aki alkalmas vadászgépre az többnyire nem tartalékos." Ha ez igy lenne, akkor nem lenne ekkora problema a pilotak levele. De idezem a Wikipediat, sajnos csak heberul talaltam meg az idevonatkozo reszt, sem az angol, sem a magyar forditasban nem szerepelt.

        https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%99%D7%9C_%D7%94%D7%90%D7%95%D7%95%D7%99%D7%A8_%D7%94%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%D7%99

        רוב הכוח הלוחם של צוותי האוויר של חיל האוויר משתייכים לקבוצות הצבות חירום והמילואים. הלוחמים הסדירים משמרים את פעילות הטייסת בשגרה כדי שתהיה מוכנה להפעלה על ידי לוחמי המילואים והצבות החירום בשעת הצורך.

        המודל ההתנדבותי של אנשי המילואים
        מודל הפעולה של חיל האוויר המבוסס במידה ניכרת על אנשי מילואים המתנדבים לשרת, מצליח באופן כללי הודות למוטיבציה גבוהה של אנשי המילואים להמשיך את שירותם לאורך שנים רבות

        • Háboruban már ömnmagában is nevetségesnek tartom, hogy hadköteles korú nevezzük tartalékosoknak, hogy Sri Lankától Braziliáig kodorognak. A fő tartalékos lázadó meg egy 75 éves repülő ramatkal aki már egyszer felsült a libanoni háboruban ezért két év után lemondott. Mire valaki – ahogy olvasom ezredes vagy tábornok lesz aligla lesz vadászpilóta /F15,16,35/ legfeljebb C130 gépen parancsnok, vagy főraktáros. Mellesleg miféle marhaságnag tartom, hogy egy hadrakelt többszázezres hadsereget néhány tússzal való zsarolással bármikor megállásra kényszeritsük. Mindig a II.vh. jut eszembe mert álljanak le a szövetségesek mert Drezdában sok a civil meg éheznek, szomjasak, meg nem is a németek akarta háboruzni hanem hitler vagy az SS kinek izlése szerint.

          • A Joel nevbol arra kovetkeztettem, hogy Izraelben elsz, de ugy tunik, nem igazan ismered az izraeli hadsereg mukodeset. Vannak sorkatonak, akik 18 eves koruk utan teljesitenek kotelezo szolgalatot, fiuk es lanyok, ami a fiuknal altalaban 3 ev. Utana tartalekos, amig vegleg le nem szerel. En peldaul, mint korabban irtam, 45 eves koromig szolgaltam, veletlenul epp a legierok kotelekeben. Akkor is csak azert hagytam abba a tartalekos szolgalatot, mert a munkahelyemen olyan beosztasba kerultem, hogy haboruban a munkahelyemen kellett legyek. A katonasag at akart helyezni egy masik, nem eppen harci egysegbe, amire azt mondtam, koszonom nem. Kb. igy mukodik ez a hadsereg. A tartalekosok, legyenek 23 vagy 73 evesek, szabadon koborolnak a vilagban, de ha hivjak oket, akkor megjelennek a bazison. Sot, ha haboru van, akkor hivas nelkul jonnek haza. Oktober 8-tol nem lehetett helyet talalni a Tel Avivba tarto gepekre, mert a "kodorgo" fiatalok mind rohantak haza bevonulni. Nem igazan ertem, mi ezen a nevetseges. Ami a levelet, illetve Netanyahu politikajanak a kritikajat illeti, a levelirok nem allnak egyedul a velemenyukkel. Neked jogodban all Netanyahu partjan allni, de Bibinek nem allt jogaban utszeli hangon mocskolni az alairokat. Reszemrol egyetertek a level minden szavaval.

      • Hidd el, hogy nem tevedek. En 45 eves koromig szolgaltam, kicsit ismerem a helyzetet. Sot, en pl. egy allami cegnel dolgoztam, es ott a ceg a teljes beremet fizette, tehat a tulorakkal, stb-vel az atlagot. En egy fillert sem vesztettem, de aki a bituah leumitol kapja, az veszit is. Kulonosen akkor, ha onallo foglalkozast uz. De a lenyeg, hogy ha nem hivjak be, akkor anyagilag csak nyer az ugyon, a katonasag nem bunteti ot semmivel. Azzal, hogy nem hivjak be a pilotat, az illetot nem "buntetik", nem bocsatjak el, mert a katonasaghoz semmi koze nincs. Ez a szep es meghato (legalabbis eddig) az izraeli hadseregben, hogy az valodi nephadsereg. De ha a kormany tovabbra is igy reagal, ma peldaul Bibi egy goromba, megalazo uzenetet kuldott az alairoknak, akkor nagy baj lesz. A reakcio az volt, hogy mar mas fegyvernemek is irjak a levelet.