További amerikai katonákat vezényeltek a zsidó államba, hogy megerősítsék az izraeli légvédelmet a várható támadásokkal szemben.
A légvédelmi ütegek telepítésének célja az Iránhoz és regionális megbízottjaihoz köthető rakétafenyegetések elhárítása. Mindez egy olyan időszakban történik, amikor egyre nagyobb a valószínűsége egy közös amerikai-izraeli légitámadásnak Irán atomprogramja ellen.
Erősítés érkezik
Az Egyesült Államok a közelmúltban egy további THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) üteget telepített Izraelbe – jelentette az Al-Hadath szaúdi székhelyű hírportál.
Az Al-Hadath és az Al-Arabiya szerint két további Patriot légvédelmi üteget is Izraelben küldött az amerikai hadsereg. Ezeket az erősítéseket válasznak tekintik a regionális fenyegetések eszkalálódására, beleértve a Jemenből kiinduló, Iránnal szövetséges húszi erőknek tulajdonított rakétatámadásokat.
Az első THAAD-üteg izraeli telepítésére 2024 októberében került sor, miután az év elején Iránból rakétatámadások érték a zsidó államot. A rendszert először 2024. december 27-én vetették be, amikor elfogott egy Jemenből a húszi terroristák által indított ballisztikus rakétát.
A THAAD-rendszer március 27-én sikeresen elfogott két másik rakétát, amelyeket szintén a jemeni húszi-erők indítottak. A rakétavédelmi ütegeket amerikai katonák működtetik.
A Lockheed Martin által kifejlesztett THAAD-rendszert úgy tervezték, hogy a rövid és közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákat a repülésük utolsó szakaszában vegye célba és semlegesítse.
Az iráni atomfenyegetés
Amint arról lapunk is beszámolt, Anthony Cotton tábornok, az amerikai stratégiai parancsnokság vezetője nemrég a szenátusnak elmondta, hogy Teherán 10-15 napról feltehetően „kevesebb mint egy hétre” csökkentette az egy atombomba előállításához elegendő uránium dúsításához szükséges időtartamot.
Cotton szerint Irán kevesebb mint egy hét alatt képes lenne elegendő fegyver minőségű uránt előállítani egy atombombához, ha úgy döntene.
„Az Iráni Iszlám Köztársaság folytatja nukleáris programjának bővítését a magasan dúsított uránkészletének növelésével és további fejlett centrifugák telepítésével”
– mondta Cotton írásos tanúvallomásában.
„Teherán lerövidítette azt az időt, amely ahhoz szükséges, hogy elegendő fegyverminőségű uránt állítson elő egy nukleáris eszközhöz”.
Cotton arra is figyelmeztetett, hogy Irán tartja fenn a térség legnagyobb hagyományos ballisztikus rakétaarzenálját, amelyek közül néhányat az elmúlt évben Izrael elleni támadásokban is használtak. Elmondta, hogy Teherán továbbra is korszerű fegyvereket ad a Közel-Keleten működő proxycsoportjai számára, ami tovább szítja az instabilitást és fenyegeti az amerikai erőket és partnereket.
Amióta az Egyesült Államok 2018-ban kilépett a 2015-ös nukleáris megállapodásból, Irán folyamatosan fokozta dúsítási tevékenységét. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség a múlt hónapban arról számolt be, hogy Irán felgyorsította a 60%-os tisztaságúra dúsított urán előállítását – ez a szint éppen csak elmarad a fegyverhasználathoz szükséges 90%-tól.
A NAÜ szerint Irán jelenleg hat atombomba előállításához elegendő 60%-os dúsítású uránnal rendelkezik, ha úgy dönt, hogy tovább dúsít. Szakértők szerint a fegyverminőségű dúsítás elérése ettől a ponttól viszonylag gyorsan megvalósítható.
Irán ragaszkodik ahhoz, hogy atomprogramja békés célokat szolgál, de az elmúlt hónapokban teheráni tisztviselők arra utaltak, hogy az ország felülvizsgálhatja álláspontját az egyre növekvő katonai fenyegetések fényében.
Bár Irán uránkészlete nőtt, elemzők megjegyzik, hogy még mindig hiányoznak az atomfegyver elkészítéséhez szükséges kulcsfontosságú elemek. A második komponens, az úgynevezett „fegyveresítés” fázisa a hasadóanyag működő robbanófejjé történő összeállítását jelenti – ez a folyamat fejlett technológiát, mérnöki szakértelmet és precíz alkatrészeket igényel.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.