Magyarországot megelőzve költöztetné Jeruzsálembe a követségét egy európai ország

Úgy tűnik, mégsem hazánk lesz az első európai állam, amelynek nagykövetsége lesz Jeruzsálemben.

Prága döntése, hogy nagykövetségét Jeruzsálembe helyezi át, történelmi szakítást jelent az EU politikájával.

Lépnek a csehek

A Cseh Köztársaság közel áll ahhoz, hogy bejelentse izraeli nagykövetségének Tel-Avivból Jeruzsálembe való áthelyezését – tudta meg a Ynet szombaton. Egy magas rangú cseh tisztviselő nemrég arról tájékoztatta izraeli kollégáját, hogy a cseh kormány döntést hozott a nagykövetség közeljövőben történő áthelyezéséről.

A lépés állítólag Donald Trump amerikai elnök kérését követi, aki 2018-ban, még hivatali ideje alatt áthelyezte az amerikai nagykövetséget Jeruzsálembe. Ugyanebben az évben Csehország kulturális és gazdasági ügyekkel foglalkozó irodát nyitott Jeruzsálemben, később pedig konzuli részleggel bővítette azt.

Csehország Izrael egyik legszorosabb szövetségesének számít Európában. Az október 7-i Hamász-támadás óta következetesen támogatja Izraelt, és Magyarországgal együtt blokkolta az Izrael-ellenes kezdeményezéseket az Európai Unióban, ahol a kül- és biztonságpolitikai döntésekhez mind a 27 tagállam egyhangú hozzájárulása szükséges.

Tomáš Pojar: Ha Izrael hallgatna az európaiakra, már megszűnt volna létezni

A cseh miniszterelnök és kormány nemzetbiztonsági tanácsadója szerint Prága a zsidó állam legszorosabb európai szövetségese.

Mikor költözik a magyar nagykövetség?

Izrael reméli, hogy a cseh lépést követően Magyarország is követni fogja Prága példáját. 

A Ynet úgy tudja, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatása során a magyar tisztviselők jelezték:

nem szeretnének az első EU ország lenni, amely ilyen lépést tesz. 

Bár Magyarország korábban már kifejezte hajlandóságát a nagykövetség áthelyezésére, a tisztviselők azt mondák, hogy a megfelelő pillanatra várnak.

A JNS robbantotta a hírt: Magyarország Jeruzsálembe költözteti a nagykövetségét!

Az amerikai zsidó lap információi szerint hatalmas bejelentések várhatóak Benjamin Netanjahu budapesti látogatása során.

A téma szóba került Netanjahu és Orbán Viktor magyar miniszterelnök találkozóin, és valószínűleg szóba került Netanjahu és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter vasárnapi találkozóján is. Csütörtökön Magyarország nagy diplomáciai támogatást adott Izraelnek azzal, hogy kilépett a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságból.

Eddig hat országnak van nagykövetsége Jeruzsálemben: az Egyesült Államoknak, Guatemalának, Koszovónak, Hondurasnak, Pápua Új-Guineának és Paraguaynak. Javier Milei argentin elnök várhatóan az év végéig bejelenti hasonló lépését, bár belpolitikai kihívások késleltetik a döntést. 

A Fidzsi-szigetek februárban jelentette be, hogy nagykövetséget nyit Izraelben, és ezzel valószínűleg a hetedik ország lesz, amelynek Jeruzsálemben követsége lesz, Így Csehország a nyolcadik, Magyarország pedig a kilencedik lehet, amely hasonlóan tesz.

Benjamin Netanjahu: Az egész világon nagyra értékelik Magyarország döntését

Az Orbán Viktorral tartott közös sajtótájékoztatón dicsérte Magyarországot az izraeli miniszterelnök.

„Égbekiáltó hazugságokat állítottak” – Hack Péter a Nemzetközi Büntetőbíróságról

Hack Péter szerint jogilag és morálisan is tűrhetetlen volt már az amit a Nemzetközi Büntetőbíróság Gáza kapcsán művelt Izraellel.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.