Donald Trump ledobta a vámatombombát a világra

A szerdán bejelentett amerikai vámcunami már elérte Izrael partjait is.

Izrael számára a most kivetett vámok jelentős gazdasági kihívást jelentenek.

Donald Trump bejelentése

Donald Trump amerikai elnök helyi idő szerint szerda délutáni rendkívüli sajtótájékoztatóján történelmi jelentőségű vámintézkedéseket jelentett be, egyben nemzetgazdasági válsághelyzetet is hirdetett. Az új intézkedések célja az Egyesült Államok gazdasági versenyképességének védelme. A meghirdetett kölcsönösségi vámtarifák és a további intézkedések célja az amerikai ipar feltámasztása, valamint a kereskedelmi deficit megszüntetése a külföldi partnerekkel szemben. A világ minden országával szemben érvényes minimális alapvám mértéke 10 százalék lesz, de sok országgal szemben egyedi mértékű vámtarifa kerül bevezetésre.

A hivatalosan aláírt elnöki rendelet értelmében az Egyesült Államok minden olyan országgal szemben, amely magas vámtarifákat vagy nem vámjellegű kereskedelmi akadályokat alkalmaz, az „enyhített kölcsönösség elve” alapján határoz meg vámokat. A vám minimum mértéke minden ország esetében 10 százalék. Általános szabályként Amerika nagyságrendileg százalékosan a felét veti ki azoknak a vámoknak, amelyet a saját számításaik szerint velük szemben már eleve alkalmaznak a kereskedelmi partnerek.

Tombol a Palesztin Hatóság: Donald Trump elzárta az amerikai pénzcsapot

Nagy bajban a velejéig korrupt Palesztin Hatóság.

Trump több esetet is megnevezett az általa tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak tartott példákra, amelyekre fele akkor mértékű vámokkal reagált.

Kína: eddig 67 százalékos kombinált vám és kereskedelmi korlátozás volt érvényben az amerikai termékekre → USA válasza: 34 százalékos kölcsönösségi vám

Vietnám: 90 százalékos vám → USA: 46 százalékos kölcsönösségi vám

Japán: 46 százalékos vám → USA: 24 százalékos kölcsönösségi vám

India: 52 százalékos vám → USA: 26 százalékos kölcsönösségi vám

EU: 39 százalékos vám → USA: 20 százalékos kölcsönösségi vám

Minimum vám: minden országgal szemben legalább 10%, akkor is, ha nincs kimagasló akadály.

Emellett a vámellenőrzés során tapasztalt korrupció és kiskapuk megszüntetésére az elnök súlyos büntetéseket ígért: akár 10 év börtönre számíthat, aki „csalással segíti a kiskapukat a vámtarifáknál”.

Gyász: Elhunyt Izrael egyik leggazdagabb embere

Az “izraeli ipar egyik oszlopa” harcolt a második világháborúban és az izraeli függetlenségi háborúban is.

Izrael is bajban

A különböző országokból származó árukra kivetett új vámok globális gazdasági zavart váltottak ki, a legmagasabb vámok Kambodzsát (49%), Laoszt (48%), Vietnamot (46%), Burmát (44%) és Srí Lankát (44%) vették célba.

Trump elnök megdöbbentette a pénzügyi piacokat azzal, hogy számos más országgal szemben is 17%-os vámot jelentett be.

Izrael számára is a kialakult helyzet jelentős gazdasági kihívást jelent – Trumpék ugyanis szintén 17%-os vámot vetettek ki az Egyesült Államokba irányuló izraeli exportra, amely az Európai Unió mellett Izrael legfontosabb kereskedelmi partnere.

A bejelentett vámok jelentős csapást mérhetnek egész gazdasági ágazatokra Izraelben, különösen a védelmi iparra és a csúcstechnológiai szektorra, amely már most is beruházáshiánnyal küzd a megemelkedett kamatlábak és a folyamatos izraeli politikai instabilitás miatt.

Várhatóan az amerikai piacon termékeket értékesítő izraeli gyártók vagy fejlesztők termékeinek ára gyakorlatilag 17%-kal fog emelkedni, hacsak nem döntenek úgy, hogy maguk viselik ezeket a többletköltségeket.

Amerika titokban újabb támadást indított az izraeli kiberbiztonsági cégek ellen

Brutális küzdelem zajlik a kiberbiztonsági ipar szereplői között – derül ki az Israel Hayom legújabb cikkéből.

Gázai guruló dollárok: százmilliókat kaphatott Amerikából a Hamász

Nagyon súlyos vádakkal állt elő az egyik vezető republikánus szenátor, aki a terroristáknak jutatott több százmillió dolláros összegekről beszélt.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.