Van igazságszolgáltatás: 500 éves festményt kapnak vissza a zsidó örökösök

A brit Tate Galéria visszaadja a nácik által elrabolt festményt egy zsidó műgyűjtő örököseinek.

A festmény visszaszolgáltatására a brit Spoliation Advisory Panel jelentésének közzététele után kerül sor, amely eddig 14 nácik által elrabolt festményt jutatott vissza a jogos tulajdonosaihoz.

A festmény

Amikor Samuel Hartveld és felesége, Claire Melboom 1940-ben elmenekült Belgiumból, hátra kellett hagyniuk egy több mint 60 festményből álló gyűjteményt, amelyet később a megszálló nácik kifosztottak.

Hartveld, a belga zsidó műgyűjtő soha többé nem látta műveit. Most azonban a brit kormány elrendelte, hogy az egyik festményt visszaadják Hartveld dédunokáinak.

A festmény, Henry Gibbs angol művész 1654-es alkotása korábban több mint három évtizeden át a brit Tate Galéria gyűjteményében volt.

„Mélységes kiváltság, hogy segíthetünk visszaadni ezt a művet jogos örököseinek”

– mondta Maria Balshaw, a Tate igazgatója egy nyilatkozatban. „Bár a műtárgy származását alaposan megvizsgálták, amikor 1994-ben megvásárolták, a festmény korábbi tulajdonjogára vonatkozó döntő fontosságú tények nem voltak ismertek.”

A galéria honlapja szerint a „Aeneas and his Family Fleeing Burning Troy” (Aineiasz és családja menekül az égő Trójából) című műalkotás a néhány évvel korábbi angol polgárháború okozta száműzetést jelképezi.

87 év után adta vissza egy német galéria a zsidóktól ellopott festményeket

A Porosz Kulturális Örökség Alapítvány felelősséget vállalt a nemzetiszocialista Németország bűneiért.

Visszakerül a festmény a jogos tulajdonosokhoz

A festmény átadásának elrendelését a brit Spoliation Advisory Panel javasolta, amelynek feladata a náci megszállás alatt elveszett, a brit kormány tulajdonában lévő tárgyakra vonatkozó követelések rendezése. Hartveld örökösei eredetileg tavaly májusban nyújtották be a festményre vonatkozó kérésüket a tanácsadó testülethez. Balshaw nyilatkozata szerint a család valamikor az elkövetkező hónapokban kapja vissza a festményt.

„A festményt ellopták. Hartveld egy frankot sem kapott érte”

– áll a tanácsadó testület jelentésében.

A tanácsadó testület 2000-es megalakulása óta 23 kérelmet kapott, amelyek eredményeként 14 művet adtak vissza eredeti tulajdonosuk örököseinek. 2014-ben a Tate Galéria is visszaadott egy nácik által elrabolt festményt egy magyar műgyűjtő leszármazottainak a tanácsadó testület jelentését követően.

A világ vezető aukciósháza pénzzel próbálta megvenni a zsidók jóindulatát

A Jad Vasem azonban inkább nem kért a Christie’s piszkos pénzéből.

Belgium visszaadott egy nácik által elrabolt festményt az örökösöknek

A brüsszeli szépművészeti múzeum visszaadta Lovis Corinth (1858-1925) német festő egyik 1913-ban készített alkotását a kép korábbi zsidó tulajdonosai örököseinek – közölte a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap csütörtökön.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.