„Négy évünk van felkészülni egy orosz támadásra” – figyelmeztet a Bundeswehr feje

A német parlament történelmi döntést hozott, hatalmas összegekkel növelve a hadsereg, a Bundeswehr finanszírozását, szakítva a korábbi gyakorlattal, mely óvatos volt a haderő fejlesztését illetően.


A lépés hátterében a növekvő orosz fenyegetés miatti aggodalmak állnak, és az a felismerés, hogy Németországnak és a Bundeswehrnek fel kell készülnie egy esetleges konfliktusra.

A „Zeitenwende” – a fordulat

A münsteri lőtéren a rakétavetők dübörgése már a mindennapok része, de a helyiek tudják, hogy hamarosan minden még hangosabb lesz. A Bundeswehr főparancsnoka, Carsten Breuer tábornok a BBC-nek adott interjújában egyértelműen fogalmazott:

„Oroszország fenyeget bennünket. Putyin fenyeget bennünket. Mindent meg kell tennünk, ami elrettentéshez szükséges.”

A tábornok szerint a NATO-nak legfeljebb négy év áll rendelkezésére, hogy felkészüljön egy esetleges orosz támadásra.

Az orosz-ukrán háború mélyrehatóan megváltoztatta a német közvéleményt. A második világháború borzalmai miatt évtizedekig a militarizmus elutasítása volt a meghatározó, de a helyzet most más.

„Két világháborút indítottunk. Annak ellenére, hogy 80 éve véget ért a második világháború, az az elképzelés, hogy a németeknek távol kell maradniuk a konfliktusoktól, még mindig sok ember DNS-ében mélyen gyökerezik”

– magyarázta Markus Ziener, a German Marshall Fund munkatársa Berlinben.

Olaf Scholz kancellár 2022 februárjában jelentette be a „Zeitenwende”-t, a történelmi döntést, hogy 100 milliárd eurót különítsenek el a hadsereg megerősítésére. Breuer tábornok szerint azonban ez nem elég. „Csak egy kicsit betömtük a kátyúkat. De a helyzet nagyon rossz” – mondta.

Telegraph: Donald Trump amerikai katonák ezreit küldené Magyarországra 

Az amerikai elnök felvetette az amerikai katonák átcsoportosítását Magyarországra.

Fegyverkezés és hibrid hadviselés

A tábornok szerint Oroszország hatalmas összegeket költ fegyverekre és felszerelésekre, és nem csak az ukrajnai fronton. Emellett hangsúlyozta az orosz hibrid hadviselés veszélyét, a kibertámadásoktól a szabotázsakciókig és a német katonai létesítmények feletti azonosítatlan drónokig.

„Oroszország, a nyugati világgal ellentétesen gondolkodik. Nem a békeidőről és a háborúról van szó, hanem egy folyamatról:

kezdjük a hibriddel, majd eszkalálódunk, majd vissza. Ez késztet arra, hogy azt gondoljam, valódi fenyegetéssel nézünk szembe”

– mondta Breuer.

A „mindenből kevés” hadsereg

A hadsereg állapotáról szóló parlamenti jelentés szerint a Bundeswehrnek „mindenből kevés van”. A jelentés szerzője, Eva Högl fegyveres erők biztosa lőszerhiányról, katonahiányról és leromlott laktanyákról számolt be. A felújítási költségeket 67 milliárd euróra becsülte.

Egy YouGov felmérés szerint a németek 79%-a továbbra is „nagyon” vagy „elég” veszélyesnek tartja Vlagyimir Putyint az európai békére és biztonságra nézve.

Ugyanakkor 74%-uk ugyanezt mondta Donald Trumpról is.

Izraeli rakétatüzérséggel szerelik fel a német hadsereget

Az Elbit Systems PULS rakétatüzérségi rendszerére cserélheti le a német Bundeswehr az elavult MARS II-eseit.

A fiatalok is változnak

A fiatalok körében is sokaknak megváltozott a véleménye. A 18 éves Charlotte Kreft szerint a pacifizmusával kapcsolatos nézetei megváltoztak. „Nagyon sokáig azt gondoltuk, hogy a második világháborúban elkövetett atrocitásokért csak úgy lehet jóvátenni, ha biztosítjuk, hogy ez soha többé ne történjen meg, és azt gondoltuk, hogy demilitarizálódnunk kell” – mondta.

„De most olyan helyzetben vagyunk, hogy harcolnunk kell az értékeinkért, a demokráciáért és a szabadságért.”

– tette hozzá.

A hadsereg bővítése

Breuer tábornok szerint Németországnak 100 ezer fővel kell növelnie a hadsereg létszámát, hogy megvédje magát és a NATO keleti szárnyát. Ez összesen 460 ezer katonát jelentene, beleértve a tartalékosokat is.

A tábornok szerint a sorkatonaság visszaállítása „feltétlenül” szükséges.

A németországi „fordulat” még csak most kezdődik, és kérdéses, hogy a német társadalom mennyire lesz képes elfogadni a hadsereg megerősítését, és hogy a politikai vezetés képes lesz-e hatékonyan megvalósítani a szükséges reformokat.

Már a gázaiaknak is elegük van Gázából – egymillió civil akar távozni

A gázaiak közül a legtöbben Németországba szeretnének menni.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.