Méregdrága elfogórakétákkal védi Izraelt az amerikai légvédelem

Az amerikai THAAD-elfogórakéták ára ötszöröse az izraeli Arrow-rendszer rakétáinak.

A vasárnap Jemenből indított ballisztikus rakétapárt, amely izraeliek százezreit kényszerítette óvóhelyekre, egyszerre fogta el egy izraeli Arrow rakéta és egy amerikai THAAD rakéta – írja a The Jerusalem Post.

Izraelbe érkezik a THAAD

Amint arról lapunk is beszámolt, tavaly októberben érkezett Izraelbe egy THAAD-üteg, amelyet a Biden-kormányzat küldött Izrael légvédelmének megerősítésére az Iránból indított rakétatámadásokat követően.

A THAAD az izraeli Arrow rendszer amerikai megfelelője, de kialakításában és működésében jelentősen különbözik. Mindkét rendszert az 1991-es Öbölháború után fejlesztették ki, amikor a Patriot rendszer nem tudta elfogni az iraki Scud rakétákat. 

Míg az Israel Aerospace Industries (IAI) az Arrow 2 rendszert az Izraeli Légierőnek nyújtott amerikai finanszírozásból fejlesztette ki, addig a Lockheed Martin az amerikai hadsereg számára fejlesztette ki a THAAD-et. 

Bár az Arrow fejlesztése sem volt mindig zökkenőmentes, a THAAD fejlesztése még ennél is lassabban haladt, mivel több hiba is előfordult az évek során. Ennek következtében az Arrow-t 1998-ban szállították le az Izraeli Légierőnek, és 2000-ben állt szolgálatba, míg a THAAD csak 2008-ban.

Érkezik az Iron Beam: 500 millió dollárt költ Izrael a Vaskupola kisöccsére

A lézeres légvédelemmel hamarosan beköszönt Izraelben a hadviselés új korszaka.

Bár a két rendszert hasonló célpontok ellen tervezték, működésük módjában és költségeikben nagyban különböznek egymástól. Az izraeliek olyan elfogórakétát fejlesztettek ki, amely a célpont közelében robban fel, és a robbanás erejével semmisíti meg a beérkező rakétát, míg az amerikaiak ragaszkodtak a „Hit to Kill”-hez – azaz a célpont közvetlen eltalálásához. 

A THAAD működésben:

Open Source Intel on X (formerly Twitter): „The American THAAD missile defense system was used to intercept the Houthi ballistic missile yesterday. This is the first time the system has been used to combat a ballistic missile. pic.twitter.com/IS7fr3HOeO / X”

The American THAAD missile defense system was used to intercept the Houthi ballistic missile yesterday. This is the first time the system has been used to combat a ballistic missile. pic.twitter.com/IS7fr3HOeO

Ez a megközelítés nagyobb pontosságot igényel a célpont követésében és a rakéta manőverezésében, azonban nincs szükség robbanófejre. Az IAI csak az Arrow 3 esetében használja a közvetlen találatot, amely a célpontot még az űrben fogja el, ahol csak a rakéták fizikális érintkezése képes megsemmisíteni a célpontot.

Az amerikai rendszer könnyebb, így teherszállító repülőgépekkel szállítható a harci övezetekbe, míg az izraeli Arrow nehezebb, mivel főként arra tervezték, hogy Izraelt állandó bázisokról védje.

Valami készül: a Közel-Keletre vezényelték a világ legpusztítóbb nehézbombázóit

Sorra érkeznek az amerikai légierő B-2 Spirit stratégiai nehézbombázói Diego Garciára.

Brutális költségek

A két rendszer közötti drámai különbség a költségekben van: egy-egy Arrow elfogórakéta 2-3 millió dollárba (750-1100 millió forint) kerül, míg egy THAAD elfogórakéta körülbelül 12-15 millió dollárba (4,5-5,6 milliárd forint). Ez az egyik oka annak, hogy a THAAD-ot eddig csak az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia vásárolta meg, amelyek megengedhetik maguknak ezeket a költségeket. Németországnak, amelynek a THAAD és az Arrow 3 között kellett választania, inkább az izraeli rendszert választotta.

A THAAD első operatív elfogását 2022 januárjában hajtotta végre az Egyesült Arab Emírségekben, amikor elfogott egy, a jemeni húszik által kilőtt rakétát. A THAAD nem biztosít Izrael számára az Arrow-rendszer által már kínált képességeken túlmutató képességeket, de a további elfogórendszerek növelik az izraeli légierő képességét arra, hogy még nagyobb rakétasorozatok elfogására is képes legyen, ha Irán újra támadna.

Az IAI jelenleg az elfogórendszer következő generációit – Arrow 4 és Arrow 5 – fejleszti, amelyeket az új fenyegetések elhárítására terveztek, miközben a lehető legnagyobb mértékben csökkentik az elfogórendszerek költségeit.

Bár a Vaskupolát idén megerősítik a Magen Or lézerrendszerrel (mindkettőt a Rafael Advanced Defense Systems gyártja), a ballisztikus rakéták elfogásához elég erős lézer nem várható a belátható jövőben. 

Az izraeli támadásra várva földalatti „rakétavárost” villantottak az irániak

Irán egy hatalmas földalatti létesítményről készült felvételekkel üzent Izraelnek és az Egyesült Államoknak.

Irán napokra van az atombombától – megkongatta a vészharangot egy amerikai tábornok

Anthony Cotton tábornok, az amerikai stratégiai parancsnokság vezetője kijózanító értékelést adott Teherán nukleáris képességeiről.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.