Irán fenyeget: Célkeresztben egy amerikai-brit katonai bázis az Indiai-óceánon

Az iráni állami média nemrégiben figyelmeztetést adott ki, miszerint amennyiben az Egyesült Államok katonai akciót indít Irán ellen, az ország megtorlásként csapást mérhet a Diego Garcia szigetén található amerikai-brit közös haditengerészeti és légi bázisra. A fenyegetés tovább növeli a feszültséget az Egyesült Államok és Irán között, különösen a közel-keleti térségben tapasztalható fokozott katonai aktivitás közepette — írja a Jewish News Syndicate.

A brit fennhatóság alatt álló, de az Egyesült Államok által használt Diego Garcia sziget stratégiai jelentőségű katonai támaszpont az Indiai-óceánon. Az amerikai légierő és haditengerészet számára kulcsfontosságú bázisként szolgál, ahonnan bevetéseket lehet indítani a Közel-Kelet, Dél-Ázsia és Kelet-Afrika térségébe.

A létesítmény különösen fontos szerepet játszott az Egyesült Államok katonai műveleteiben, beleértve az afganisztáni és iraki háborúkat is.

Irán katonai képességei

A jelentések szerint Irán olyan fejlett fegyverekkel rendelkezik, amelyek képesek elérni Diego Garciát. Ezek közé tartozik a Khorramshahr közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta, amely akár 2 000 kilométeres távolságra is képes célpontokat eltalálni. Emellett Irán fejlesztette a Shahed-136B típusú kamikaze drónjait, amelyeket az utóbbi években egyre többször vetettek be katonai célpontok ellen.

A fenyegetések kapcsán katonai szakértők rámutattak, hogy bár Irán ballisztikus rakétái elméletileg elérhetik Diego Garciát, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia jelentős védelmi rendszerekkel rendelkezik, amelyek képesek lehetnek egy ilyen támadás elhárítására. Ugyanakkor a helyzet élesedése fokozott készültséget igényel a térségben állomásozó amerikai és brit erőktől.

Amerikai válaszlépések

Az utóbbi hetekben az Egyesült Államok jelentős katonai erősítést hajtott végre a térségben. Több B-2 Spirit lopakodó bombázó érkezett Diego Garciára, amelyek nukleáris és bunkerromboló fegyverek bevetésére is alkalmasak.

Ezek a lépések azt jelzik, hogy Washington komolyan veszi az iráni fenyegetéseket, és készen áll arra, hogy megvédje érdekeit az Indiai-óceánon és a Közel-Keleten.

Fokozódó feszültség a Közel-Keleten

A helyzet tovább bonyolítja a már amúgy is feszült viszonyt Irán és a nyugati hatalmak között. Az utóbbi hónapokban az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktus eszkalálódott, különösen azután, hogy Teherán támogatásával működő fegyveres csoportok támadásokat hajtottak végre amerikai érdekeltségek ellen a Közel-Keleten.

Emellett az iráni haditengerészet fokozta jelenlétét a Hormuzi-szorosban, amely a globális olajkereskedelem egyik legfontosabb vízi útvonala.

A nemzetközi közösség attól tart, hogy egy esetleges iráni támadás Diego Garcia ellen súlyos következményekkel járhat, és egy szélesebb körű regionális konfliktushoz vezethet. Az Egyesült Államok és szövetségesei továbbra is diplomáciai megoldásokra törekednek, de egyértelműen jelezték, hogy készek megvédeni érdekeiket minden szükséges eszközzel.

A következő hetek kulcsfontosságúak lehetnek a térség stabilitása szempontjából. A világ árgus szemekkel figyeli, hogy Irán valóban végrehajtja-e fenyegetését, vagy a diplomáciai tárgyalások révén sikerül elkerülni a konfliktus eszkalációját.

Irán napokra van az atombombától – megkongatta a vészharangot egy amerikai tábornok

Anthony Cotton tábornok, az amerikai stratégiai parancsnokság vezetője kijózanító értékelést adott Teherán nukleáris képességeiről.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.