A teltházas filmvetítésen beszédet mondott Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke, valamint Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija is.
A nézők Szalai Kálmán segítségével négy izraeli kisebbség – a drúzok, az arámi keresztények, a szamaritánusok és a beduinok – mindennapjait követhették nyomon, akik a filmben bátran beszéltek az életükről.
Izrael el nem mondott történetei
A The Untold Stories of Israel nevet viselő film egyedülálló és inspiráló történeteken keresztül mutatja be az Izraelben élő drúz, szamaritánus, beduin és keresztény arab közösség tagjainak életét—kihívásaikat, életük összetettségét, és mindenekelőtt azt a közös elköteleződést, amelyet hazájuk biztonsága és jóléte iránt éreznek. Az ország lehetőséget biztosított számukra, hogy megőrizzék kulturális és vallási identitásukat, miközben a társadalom szerves részeként személyes sikereket érhettek el.
A film vetítése alkalmából mondott beszédében Grósz Andor, Mazsihisz elnöke hangsúlyozta, hogy Izraelről rengeteg félrevezető hír és információ kering a médiában, éppen ezért különösen fontosak az olyan alkotások, mint a The Untold Stories of Israel, amelyek bemutatják az izraeli mindennapokat, valamint azt, hogy a különböző kisebbségek miként tudnak békében élni egymással és a zsidókkal.
Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija egy lengyelországi rabbi gondolatait idézte, miszerint fontos, hogy az ember kitörjön a buborékjából, és képes legyen belehelyezkedni a másik helyzetébe is. Véleménye szerint ez a szemléletmód különösen hiányzik a mai világban, ahol nincsen egy egyetemes igazság, hanem párhuzamos valóságok léteznek egymás mellett. Köves rabbi szerint ez a sajnálatos jelenség nemcsak a magyar társadalom szélesebb köreiben, hanem a hazai zsidó közösségen belül is érzékelhető, de részben ebből fakadt az izraeli társadalom megosztottsága is, amelyek végül elvezetett az október 7-i eseményekhez. Az EMIH vezető rabbija elmondta, október 8-án azért is hívta fel a Mazsihisz elnökét, hogy a nehéz időkben tegyék félre az ellentéteket, és együtt álljanak ki a zsidó közösség érdekében.
Kisebbségek békében
A teltházas vetítést követően Hidas Judit az EMIH médiaportfolió igazgatója beszélgetett a film alkotóival, Szalai Kálmánnal, a Tett és Védelem alapítvány elnökével, Müller Dániel rendezővel és Kovács Bence operatőrrel. A film készítői hangsúlyozták, hogy mennyire más az a valóság, amivel kint találkoztak Izraelben, mint az a kép, amit a hírekben sokszor a média próbál láttatni.
Arra a kérdésre, hogy miért van az, hogy a filmben bemutatott négy kisebbséggel – akik szintén bibliai gyökerekre vezetik vissza a kapcsolatukat a zsidókkal – békében tudnak élni a zsidók, a palesztinokkal viszont nem, Szalai Kálmán elmondta, ezek a népek fejlődni, gyarapodni akarnak, számukra ez volt mindig is az elsődleges, és ebben Izrael partnerük volt. Ellenben vannak arabok, sajnos jelentős számban, akik leginkább politikai erők által fűtve a társadalmi konfliktusok életben tartásában érdekeltek.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.