Sorra érkeznek az Egyesült Államok légierejének B-2 Spirit stratégiai nehézbombázói Diego Garciára, egy kulcsfontosságú katonai bázisra az Indiai-óceánon.
A B-2-es nehézbombázók telepítése példátlan mértékű, és jelezheti a jemeni húszi célpontok elleni esetleges csapások előkészületeit, vagy elrettentő üzenetként szolgálhat az iráni atomprogram ellen.
Megjelennek a B-2-esek Diego Garcián
Az elmúlt 48 óra műholdfelvételei megerősítették, hogy négy B-2-es nehézbombázó és több C-17-es stratégiai szállító repülőgép és legalább tíz légi utántöltőgép érkezett Diego Garciára. Ez a jelentős logisztikai mozgás kiterjedt műveleti előkészületekre utal. A brit ellenőrzés alatt álló szigetet történelmileg az Egyesült Államok közel-keleti légi műveleteinek kiindulópontjaként használták, és biztonságos, az iráni rakéták hatótávolságán kívül eső bázisként szolgál, miközben lehetővé teszi a gyors erőkivetítést.
A nyilvánosan elérhető légiforgalmi adatok szerint a négy B-2 nehézbombázó Ausztrália felett repültek át, mielőtt Diego Garcia felé folytatták volna útjukat. Ezenfelül további B-2-esek indultak el a Whiteman légibázisról még aznap korábban. Az amerikai légierő globális csapásmérő parancsnoksága elismerte ezeket a mozgásokat, de biztonsági okokból visszatartotta a műveleti részleteket.
A szokatlan mozgások egybeesnek a jemeni húszi terroristák elleni fokozottabb amerikai légicsapásokkal és az Iránnak szóló fokozódó figyelmeztetésekkel a nukleáris ambícióival kapcsolatban.
A lopakodó bombázók e szokatlan mozgása jelezheti a jemeni húszi célpontok elleni esetleges csapások előkészületeit, vagy elrettentő üzenetként szolgálhat az iráni atomprogram ellen.
Üzenet Iránnak
A B-2 nehézbombázók Diego Garcián történő állomásoztatása a szélesebb körű regionális katonai megerősítések része. A Politico szerint Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter meghosszabbította a USS Harry S. Truman repülőgép-hordozó közel-keleti bevetését, és elrendelte a USS Carl Vinson és csapásmérő csoportja csatlakozását a regionális műveletekhez. F-35A vadászgépek jelenlétéről is beszámoltak a térségben, amelyek tovább erősítik az amerikai légi képességeket. A katonai eszközöknek ez a felhalmozása stratégiai pozicionálást jelez, amelynek célja a potenciális fenyegetések elrettentése és annak demonstrálása, hogy az Egyesült Államok képes reagálni bármilyen eszkalációra.
Ha négynél több B-2 bombázót állomásoztatnak Diego Garcián, az a Közel-Keletre irányuló jelentős erődemonstrációt jelentene.
Ezek a repülőgépek egyedülálló módon képesek az ún. GBU-57A/B MOP (Massive Ordnance Penetrator) bomba hordozására, amely egy 14 tonnás bunkerromboló bomba, amelyet úgy terveztek, hogy elpusztítsa a föld mélyén lévő védett célpontokat, így kulcsfontosságú eszközöknek számítanak az iráni nukleáris létesítmények ellen irányuló lehetséges műveletekben. A B-2-esek lopakodó technológiája és a precíziós fegyverzetének kombinációja stratégiai előnyt biztosít az USA számára a nagy értékű célpontok elleni támadásban, miközben minimálisra csökkenti az elfogásuk kockázatát.
A B-2-es
B-2 Spirit egy stratégiai lopakodó bombázó, amelyet arra terveztek, hogy áthatoljon a fejlett légvédelmi rendszereken és precíziós csapásokat mérjen nagy értékű célpontokra. Repülőszárnyas kialakítása és radarelnyelő képességei jelentősen csökkentik a radarkeresztmetszetét, ami megnehezíti az észlelést és az elfogást.
Hatótávolsága 11 000 km, amely légi utántöltéssel növelhető.
A repülőgép 15 000 méteres magasságban repül, és 23 tonna bomba hordozására képes, beleértve a B61 és B83 atombombákat, valamint az AGM-129 vagy SRAM 2 rakétákat.
Védelmi képességei elsősorban lopakodó tulajdonságaira támaszkodnak, amelyeket fejlett elektronikai hadviselési rendszerekkel egészítenek ki az ellenséges észlelés elkerülése érdekében. A Spirit Realm 1 (SR 1) program keretében a közelmúltban végrehajtott korszerűsítések során a B-2-es új képességeket kapott, amely lehetővé teszi az új fegyver- és kommunikációs technológiák integrálását, javítva mind a műveleti hatékonyságot, mind az új fenyegetésekkel szembeni ellenálló képességet. Ezek a fejlesztések biztosítják, hogy a repülőgép a modern konfliktusokban is releváns maradjon, alkalmazkodva a változó harci környezethez.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.