Feloldják a titkosítást: napvilágra hozzák Josef Mengele és Adolf Eichmann titkait

Javier Milei argentin elnök bejelentette a második világháború után az országban folytatott náci tevékenységgel kapcsolatos kormányzati archívumok titkosításának feloldását. 

Milei döntésének célja, hogy kiderüljön az igazság azzal kapcsolatban, hogy a második világháború után szökésben lévő olyan háborús bűnösök, mint Josef Mengele és Adolf Eichmann hogyan menekültek Argentínába.

Milei ígérete

A Simon Wiesenthal Központ tisztviselőivel tartott találkozón Milei megerősítette, hogy a kutatók és a nyilvánosság hamarosan hozzáférhetnek a történelmi iratokhoz.

Az akták várhatóan fényt derítenek a „patkányjáratok” – a nácik által az igazságszolgáltatás elől való meneküléshez és a Dél-Amerikában való letelepedéshez használt menekülési hálózatokra. E hálózatok révén nácik ezrei menekültek Európából olyan országokba, mint Svájc, Argentína és Mexikó. 

A történészek becslései szerint Argentína mintegy 5000 háborús bűnöst rejtegetett, köztük olyan ismert személyiségeket, mint Adolf Eichmann és Josef Mengele.

Az újonnan rendelkezésre álló dokumentumok új betekintést nyújthatnak a helyi támogatás mértékébe, amely megkönnyítette érkezésüket és védelmüket. A kezdeményezés összhangban van Milei elkötelezettségével a kormányzati átláthatóság és a történelmi elszámoltathatóság iránt.

A Garibaldi utcától a jeruzsálemi tárgyalóteremig

Hogyan állították bíróság elé Eichmannt és megbánta-e valaha emberiség elleni bűneit? Az Eichmann-per hatvanadik évfordulójára emlékezünk.

Fontos lépés

Abraham Cooper rabbi a Simon Wiesenthal Központból üdvözölte a lépést, és az igazságszolgáltatás felé tett fontos lépésnek nevezte. A Times of Israelnek elmondta, hogy „Milei az első, aki villámgyorsan cselekedett, hogy lehetővé tegye az SWC számára a történelmi kirakós játék fontos darabjainak feltárását, különösen a nácikkal való kapcsolat tekintetében a holokauszt előtt, alatt és után.

„Ezek az akták fontosak lesznek a történelmi igazságszolgáltatásban, ami elengedhetetlen a holokausztban szenvedők és elhunytak emlékének tisztelete szempontjából. Különösen az október 7. utáni világban kell felelősségre vonni azokat, akik finanszírozták, elősegítették vagy más módon segítették ezeket a patkányjáratokat.”

A feloldott titkosítású anyagokat az argentin Nemzet Általános Levéltárában helyezik el, és hozzáférhetővé teszik a nyilvánosság és a tudományos kutatás számára.

A kezdeményezésre azt követően került sor, hogy az izraeli Állami Levéltár a januári holokauszt-emléknap alkalmából kereshető adatbázist hozott létre, amely lehetővé teszi a nyilvánosság számára, hogy több ezer oldalnyi iratot olvashasson el Eichmann 1961-es peréről.

Mint ismert, Eichmannt, akit gyakran a holokauszt kitervelőjének neveznek, nácivadászok fedezték fel Argentínában, majd az izraeli titkosszolgálat elrabolta és bíróság elé állította Izraelben. Emberiesség elleni bűncselekmények, háborús bűnök és a zsidó nép elleni bűncselekmények miatt 1962-ben elítélték és felakasztották.

Elhunyt a Mengele-kísérletek magyar túlélője

Az átélt borzalmak nyomán sosem születhetett gyermeke Greizer Eszternek.

Anyám adott át Mengelének

Somogyi Péter és Tamás ikrekként születtek, ezért kerülték el a gázkamrát Auschwitzban – írja a Jewish News nyomán a Zsidó.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.