Jeruzsálemet sokkolta az ENSZ érzéketlensége és képmutatása a Bibas testvérekkel kapcsolatban.
A Bibas testvérek meggyilkolása nem szerepel a konfliktusövezetekben lévő gyermekekről szóló ENSZ-jelentésben, de egy „elrabolt palesztin lány” igen – írja Ynet.
Vérlázító ENSZ-jelentés
Az ENSZ konfliktusövezetekben lévő gyermekekről szóló, várhatóan 2025 júniusában megjelenő éves jelentésének tervezete továbbra is kiegyensúlyozatlanságot és Izrael-ellenes hangnemet mutat. A jelentés például figyelmen kívül hagyja a háború legfiatalabb izraeli áldozatait – nem említi a Gázában fogságban meggyilkolt Kfir és Ariel Bibas nevét, akiknek a holttestét nemrég adták vissza a Hamász terroristái. Továbbá, a Majdal Shamsban a Hezbollah rakétája által megölt 12 izraeli drúz gyermeket sem említi a jelentés.
A jelentés mindeközben más helyen túlzó számokat ad meg, nem ellenőrzött információkat tartalmaz, és elkendőzi a terrorszervezetek felelősségét a gyermekekkel szemben. A tervezetet megosztották Izraellel, hogy az észrevételeket tegyen, de Jeruzsálemet sokkolta az ENSZ érzéketlensége és képmutatása, és úgy döntött, hogy nem működik együtt a jelentéssel. A jelentés más vádak mellett az IDF-et vádolja azzal, hogy egy alkalommal 27 palesztin gyermeket használt „emberi pajzsként”, ugyanakkor csak homályosan említi, hogy a Hamász szisztematikusan használ civileket emberi pajzsként, anélkül, hogy konkrét eseteket megnevezne.
A jelentés azt állítja, hogy az izraeli biztonsági erők „elraboltak egy palesztin lányt”, ugyanakkor meg sem említi Kfir és Ariel Bibas elrablását. Ha ez nem lenne elég, a jelentés nem állítja, hogy a fiatal testvéreket fogvatartóik meggyilkolták, ehelyett csupán azt írja, hogy „fogságban haltak meg”.
Továbbá a jelentés Izraelt hibáztatja azért, hogy az Izrael felé irányuló (!) iráni rakétatámadások során az izraeli elhárítórakéták sikeres elfogás esetén történő felrobbanásakor a lehulló repeszek miatt gyerekek sérültek meg – anélkül, hogy a jelentés felhívná a figyelmet arra, hogy a támadást Irán indította és Izrael csak védekezett ellene.
További vádak
A humanitárius segélyek témájában az ENSZ szinte minden felelősséget Izraelre hárít, miközben szinte teljesen figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy maga a Hamász rongálta meg a segélyszállításra kijelölt átkelőket, és számtalan tanúvallomás és bizonyíték szerint a Gázai övezetben élő palesztinoknak szánt segélyeket is ellopta.
Ami a palesztin áldozatok számát illeti, a jelentés több ezer halálos áldozatot és sérültet említ, amelyek közül sok nem igazolt, ami félrevezető benyomást kelt az események nagyságrendjéről. A jogsértésekért a felelősséget szinte teljes egészében Izraelre hárítják, míg a Hamászt egyáltalán nem teszik felelőssé, a Hezbollah és Irán pedig csak marginális említést kap az elfogult jelentésben.
A jelentés azt is állítja, hogy az IDF 10 különböző esetben használt iskolákat és kórházakat katonai célokra, de csak egyetlen olyan esetet említ, amikor a Hamász civil épületeket használt katonai célokra – annak ellenére, hogy jól dokumentált tény, hogy számos „ártatlan” gázai épületről kiderült, hogy terrorakciók indításának bázisai voltak.
Az izraeli gyerekek élete kevesebbet ér?
Az északi frontról szóló jelentésekben sem más a helyzet. Libanonban a gyermekeket ért károk nagy részét Izraelnek tulajdonítják, míg a Hezbollahot egyáltalán nem említik, mint a károkért felelős szervezetet. Hasonlóképpen, Szíriában az izraeli akciók szerepelnek az áldozatok teljes számában, de – a Majdal Shamsban megölt 12 gyermekről nem tesznek említést.
A tervezet emellett olyan nem ellenőrzött adatokra támaszkodik, amelyek negatív színben tüntetik fel Izraelt, miközben a terrorszervezetek által elkövetett jogsértések súlyosságát bagatellizálják.
Az Izraellel megosztott tervezet szerint az ENSZ 8555 “súlyos jogsértést” „igazolt”, amelyek 2960 gyermeket értek – közülük csak 15 (!) volt izraeli gyermek, a többi palesztin gyermek.
A legtöbb eset a Gázai övezetben történt, több ezer pedig Kelet-Jeruzsálemben és Júdea-Szamáriában (Ciszjordániában).
Izrael ENSZ-nagykövete, Danny Danon élesen reagált az elfogult jelentésre, mondván: „Nem fogunk együttműködni egy olyan jelentéssel, amely alaptalan vádaskodások platformjaként szolgál Izrael ellen. A főtitkár ismét úgy dönt, hogy szemérmetlenül figyelmen kívül hagyja az izraeli gyerekeknek okozott károkat – szerinte a mi életünk kevesebbet ér, és nem érdemli meg, hogy szerepeljen ebben a jelentésben. Nem fogjuk hagyni, hogy a diplomáciai terrorizmus győzedelmeskedjen.”