Jelentősen megerősödött az iráni haditengerészet azzal, hogy az Iszlám Forradalmi Gárda felavatta első drónhordozóját, a Shahid Bagherit. A modern haditechnikával felszerelt hajó korábban eddig nem látott képességekkel ruházza fel a Közel-Kelet legnagyobb terrorszponzorát.
Az új drónhordozó egy kereskedelmi konténerszállítóból átalakított hajó, amely képes drónok és helikopterek indítására.
Szakértők szerint a hordozó javítja Irán aszimmetrikus hadviselési stratégiáját, és jelzi Teherán azon szándékát, hogy a Perzsa-öblön túlra, távolabbi vizekre is kiterjessze műveleti hatókörét.
Ugyanakkor, a drónszállító rámutat Irán támadó és elrettentő képességeinek jelentős korlátaira is.
Farzin Nadimi, a Washington Intézet iráni haditengerészet szakértője szerint a hajó „hasznos eszköze lehet a hatalom ereje fitogtatásának, valamint a kalózkodás elleni és tengeri biztonsági missziók támogató bázisaként is szolgálhat.
Kiterjeszti Irán tengeri tengeri hatókörét, és lehetővé teszi megfigyelő drónok és helikopterek indítását. Ezenkívül hasznos lehet az aknamentesítési műveletek támogatásában is, ha megfelelő rendszerekkel van felszerelve”.
A hajó, amelyet a múlt hónapban egy hadgyakorlaton mutattak be, mintegy 180 méteres kifutópályával büszkélkedhet, és akár egy évig is üzemelhet üzemanyag-utántöltés nélkül. A Forradalmi Gárda korábbi haditengerészeti stratégiája eddig a kis gyors támadóhajókra és a part menti rakétarendszerekre összpontosított.
A Shahid Bagheriről indított drónokat hosszabb felderítő küldetésekre lehetne használni, amelyek valós idejű információkat szolgáltatnának az ellenfél mozgásáról a Perzsa-öbölben, az Ománi-öbölben és potenciálisan a Földközi-tenger keleti részén.
Elméletileg nagy hatótávolságú csapásmérő műveletekre is felhasználhatók, beleértve a katonai létesítmények vagy kritikus infrastruktúrák elleni támadásokat, például Izraelben.
A gyakorlatban azonban a Shahid Bagheri támadó képességei korlátozottak, mondta Nadimi.
„Túl nagy nyomot hagy bármilyen titkos művelethez, és nem rendelkezik megfelelő védelemmel, ami sebezhetővé teszi a modern hadihajóelhárító fegyverekkel szemben”.
A szakértő szerint a hajó elrettentő értéke is hasonlóan korlátozott. A repülőgép-hordozók jellemzően egy csapásmérő csoport központi elemei, és erősen védettek, és maga a hajó is nagy értékű célpont lenne bármely konfliktus forgatókönyvében, ami korlátozza bevetését a nagy intenzitású harcokban.
„Annak elkerülése érdekében, hogy ez a hajó sebezhető célponttá váljon, a Forradalmi Gárda valószínűleg az új rakétakorvettjei közül néhányat kísérőszolgálatra fog kijelölni. Ellenkező esetben azt kockáztatja, hogy a hajó könnyű célponttá válik”
– mondta Nadimi.
Éppen e felsorolt okokból a Washington Intézet iráni haditengerészet szakértője szerint
az új tengeri jármű nem jelent jelentős fenyegetést Izrael számára, viszont újdonsága lehetővé teszi, hogy „a szegény ember repülőgép-hordozójaként” jó propagandaértékkel bírjon.
Elsőszámú gyenge pont
Shahin Modarres, a Veronai Nemzetközi Biztonsági Tanulmányozó Csoport Irán-csoportjának vezetője rámutatott a hajó észlelhetőségére, mint az elrettentő képességek akadályára. A globális tengeri hatalmak által üzemeltetett repülőgép-hordozóktól eltérően
„a Shahid Bagheri nem rendelkezik integrált hordozó csapásmérő csoport támogatással, ami azt jelenti, hogy sebezhető a légi és rakétatámadásokkal szemben”
– mondta a The Media Line-nak.
Modarres szerint a hajó képes lenne drónokat indítani megfigyelésre és korlátozott csapások végrehajtására, de a jól védett ellenfelek elleni támadó műveletek során jelentős kihívásokkal nézne szembe.
„A nagy hatótávolságú drónok csapásmérésre való használata körkörös repülési útvonalakat tenne szükségessé az elfogás elkerülése érdekében, ami csökkentené a műveleti hatékonyságukat”
– magyarázta.
A gyenge pont: korlátozott védelmi képességek
Shahin Modarres szerint a Shahid Bagheri „korlátozott védelemmel rendelkezik, és könnyen célba vehető modern hajó elleni fegyverekkel”. Míg Irán partvédelmi rendszerei és haditengerészeti eszközei bizonyos szintű védelmet nyújthatnának a Perzsa-öbölben, „a hajó túlélőképessége egy magas fenyegetettségű környezetben – például a Földközi-tenger keleti részén – rendkívül alacsony lenne.
Az izraeli légi és haditengerészeti erők könnyen nyomon követhetnék és semlegesíthetnék a hajót egy konfliktusban”
– tette hozzá Modarres.
Irán korábban is támaszkodott regionális megbízottjaira, például a Hezbollahra és a jemeni hútikra, hogy dróncsapásokat hajtson végre izraeli vagy nyugati célpontok ellen – mondta Modarres.
„Egy tengeri drónplatform telepítése nem változtatja meg alapvetően ezt az egyenletet, mivel a Shahid Bagheriről indított nagy hatótávolságú dróntámadásoknak továbbra is jelentős elfogási kockázata lenne az izraeli légvédelem részéről, beleértve a Vaskupola, a Dávid parittyája és az Nyíl rakétavédelmi rendszereket”
– jegyezte meg a szakértő.
Nyugatalanító
Mindezek mellett a Shahid Bagheriből indított nagy hatótávolságú drónok telepítése lehetővé tenné Teherán számára, hogy nagyobb hatékonysággal felügyelje a nemzetközi vizeket és a tengeri torlaszpontokat, különösen az Ádeni-öblöt, ahol Irán már régóta igyekszik biztosítani a hajózási útvonalakat és megtisztítani azokat a kalózoktól és a külső fenyegetésektől.
A hajó korlátai ellenére a Shahid Bagheri bevezetése valószínűleg aggodalomra ad majd okot a regionális riválisok, különösen Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek részéről, amelyek mindkettőjét már célba vették a jemeni hútik által indított iráni drónok. „Egy tengeri drónhordozó telepítése eszkalációként érzékelhető, ami arra készteti a Perzsa-öböl menti államokat, hogy megerősítsék saját tengeri védelmüket és a drónok elleni ellenintézkedéseiket” – mondta Modarres, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok és a szövetséges államok szorosan figyelemmel fogják kísérni a hajó telepítését.
„A drónhordozó jelenléte nemzetközi vizeken, különösen az Ádeni-öbölben vagy a Hormuzi-szoros közelében a feszültségek fokozódásához és az amerikai haditengerészeti eszközök megerősítéséhez vezethet a térségben”.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.