Öt korszerű „Reshef” hadihajó gyártását kezdték meg, összesen mintegy 780 millió dollár (274 milliárd forint) értékben.
Az új hadihajók részei Izrael azon erőfeszítésének, hogy modernizálja haditengerészetét, és növelje a fegyverzet és a fegyverrendszerek hazai gyártását.
Megkezdődik a gyártás
Az izraeli védelmi minisztérium, az izraeli haditengerészet és az izraeli hajógyárak kedden egy hagyományos ceremónia keretében bejelentették a „Reshef” rakétahajók gyártási folyamatának kezdetét, amellyel kezdetét vette az öt korszerű hadihajó gyártása.
Az ünnepségen részt vett Itamar Graf, a védelmi minisztérium megbízott főigazgatója, David Száár Szalama admirális, a haditengerészet parancsnoka, Zeev Landau főigazgató-helyettes és a védelmi beszerzési hivatal vezetője, Dekel Cohen, a védelmi minisztérium pénzügyi vezetője, az Izraeli Hajógyár tulajdonosai, Shlomi Fogel, Assi Shmeltzer és Sami Katzav, Eitan Zucker, a hajógyár vezérigazgatója és más magas rangú tisztviselők.
Az üzlet részeként, amelyet a védelmi minisztérium leköszönő főigazgatója, Eyal Zamir vezérőrnagy hozott tető alá, az Izraeli Hajógyár öt korszerű „Reshef” osztályú rakétahajót szállít a haditengerészetnek.
Az új hajók várhatóan a már elavult „Nirit” hajók helyébe lépnek, amelyeket mintegy négy évtizedes szolgálat után vonnak ki a hadrendből.
A Reshef
A Reshef egy többfeladatú hajó, amely az izraeli védelmi ipar fegyverrendszereit és innovatív technológiáit ötvözi, és amelyet a haditengerészettel és a védelmi minisztériummal együttműködésben fejlesztettek ki.
Az első Reshef hajót várhatóan körülbelül három és fél év múlva adják át az IDF-nek.
A projekt jelentős szerepet játszik Izrael hadiipari gyártási függetlenségének megerősítésében, a védelmi minisztériumnak a helyi hadiipar bővítésére és a „kék-fehér” projektek előmozdítására irányuló politikájának megfelelően. A hajók hazai gyártása, miután évtizedekig külföldről vásárolták azokat, biztosítja a stratégiai tudás és a gyártási képességek megőrzését a hadihajók területén, biztosítja a hadiipari termelés folyamatosságát, és várhatóan több száz munkavállalónak ad munkát, többségében az északi régióban.
Válasz az embargóra
Amint arról a Neokohn is beszámolt, október 7. és a gázai háborút követően a világ számos országából születtek felhívások arra, hogy részben vagy teljesen függesszék fel vagy bojkottálják teljesen az Izrael részére történő fegyver- és alkatrészeladásokat az emberi jogok állítólagos megsértése miatt. A részleges vagy teljes embargót bevezető országok közé tartozik Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország és más országok.
Izrael válaszul úgy döntött, hogy egyre nagyobb összegeket fektet be a lőszerek és fegyverrendszerek helyi gyártásába, illetve a meglévő és bővülő helyi hadiipar segítségével, hogy bármilyen ellenséggel felvehesse a harcot anélkül, hogy aggódnia kellene a külföldről érkező fegyverszállítmányok felfüggesztése miatt.