9000 éves sírt tártak fel Jeruzsálemnél: egy hatujjú sámánlányt találtak benne

A lány bal kezén hat ujj volt, amit az ősi kultúrákban gyakran a spirituális tekintély jeleként értelmeztek.

Az Atiqot című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány egy, a Jeruzsálem melletti hegyekben található Motza régészeti lelőhelyen talált sírról számolt be, amely a neolitikum előtti időszakból származik. A Motzában 2018 és 2020 között végzett ásatások során a térségben ebből az időszakból származó települések egyik legnagyobb koncentrációját tárták fel. A kutatásokat a 16-os főút, a Jeruzsálembe nyugatról vezető harmadik bekötőút megépítése előtt végezték – írja a The Jerusalem Post.

Különleges sír

Az egyik feltárt sír egy olyan lány maradványait tartalmazta, aki spirituális szerepet játszhatott vagy sámánként tevékenykedhetett a közösségében. Az anatómiai elemzés szerint a lány halálakor több mint 15 éves volt. Figyelemre méltó, hogy 

lány bal kezén hat ujj volt, amit az ősi kultúrákban gyakran a spirituális tekintély jeleként értelmeztek.

A nő mellett talált temetkezési tárgyak, köztük a zöld kőnyakláncok és gyöngyékszerek megerősítik a neolitikus társadalmon belüli rangjára vonatkozó feltételezést. 

A kutatók szerint az egyes sírokban talált kőkarkötők az élet és a halál közötti átmeneti rituálékhoz kapcsolódnak.

Rendkívül különleges épületet fedeztek fel Jeruzsálemben

Első Szentély-korabeli, rituális célokat szolgáló épület maradványát találták meg Dávid városában.

„Az ősi sámán sírjának felfedezése Motzában ablakot nyit a mintegy 10 ezer évvel ezelőtt élt közösségek spirituális világára” – mondta Eli Eskosido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója. 

„Ezek a maradványok megmutatják, hogy milyen összetett és gazdag volt az ősi emberiség kulturális hiedelme”

– folytatta.

A kutatók szerint a gyerekek egészen a serdülőkorig hordták ezeket a kőkarpereceket. Egy bizonyos életkor elérésekor egy beavatási szertartáson vettek részt. Azokat, akik az érettség elérése előtt haltak meg, a karjukon épségben talált karkötőkkel együtt temették el.

A kutatók és tudósok szerint a rituálékat az erre a célra kijelölt nagy középületekben végezték, amelyek sámáni gyakorlatokat is magukban foglalhattak. 

Négyszázezer éve kihalt elefántfaj maradványaira bukkantak Izraelben

Már másfél millió évvel ezelőtt megjelentek az elefántok ebben az akkor valószínűleg mocsaras, a mainál csapadékosabb térségben.

A víz szerepe

Minden egyes feltárt épületben találtak vízgyűjtő létesítményeket, vagy természetes vízforrások közelében helyezkedtek el, ami hangsúlyozza a víz és a rituális gyakorlatok közötti kapcsolatot a neolitikus közösségekben. 

Ezek az eredmények megerősítik azt a felfogást, hogy a víz döntő szerepet játszott a neolitikus csoportok vallási szertartásaiban és társadalmi szerveződésében.

„Az olyan személyes tárgyakon keresztül, mint az ékszerek és a rituális leletek, megismerhetjük a korabeli hitrendszereket, társadalmi osztályokat és közösségi szerepeket”

– tette hozzá Eskosido. 

Dr. Hamoudi Khalaily, Ianir Milevski és Anna Eirich-Rose vezette az ásatásokat az Izraeli Régészeti Hatóság számára, és ők a szerzői az Atiqot című folyóiratban megjelent tanulmánynak is.

Az ősemberek szerettek Izraelben a szabadban is élni

A Közel-Keleten az előemberek nem csak átmeneti bázisokat létesítettek, de előszeretettel le is lepedtek a mai Szentföldön.

Kétezer éves, sértetlenül fennmaradt leleteket találtak Jeruzsálemben

A Siratófal környékén és a Dávid városában jelenleg is folyó ásatásokon feltárt gazdag leletanyag egy csodálatos, élettől duzzadó város mindennapjairól tanúskodik.