Donald Trumpot hétfőn iktatták be az Egyesült Államok 47. elnökévé, és ezzel az Egyesült Államok történetében mindössze a második olyan ember lett, aki nem egymást követő ciklusokban tölti be a tisztséget.
Trump családja, a kabinet leendő tagjai, minden élő korábbi elnök, a kongresszus tagjai és a nagy technológiai cégek vezérigazgatói is jelen voltak Trump eskütételén, amelyet a Capitolium épületének rotundájában tartottak.
Második beiktatási beszédében Trump azt ígérte az amerikaiaknak, hogy új hivatali ideje egy „aranykorszak” kezdetét jelenti majd.
„Ettől a naptól kezdve országunk virágozni fog, és újra tiszteletet fogja övezni az egész világon”
– mondta Trump. „Minden nemzet irigyelni fog minket, és nem hagyjuk, hogy többé kihasználjanak bennünket”.
„Ettől a pillanattól kezdve Amerika hanyatlásának vége”
– tette hozzá.
Trump szerint az Egyesült Államok „bizalmi válsággal” néz szembe, mivel „társadalmunk pillérei” „megtörtek és látszólag teljesen szétesőben vannak”.
Kijelentette, hogy azonnali prioritásai közé tartozik majd a déli határon a szükségállapot kihirdetésére vonatkozó végrehajtási rendelet aláírása, vámok kivetése és a Környezetvédelmi Ügynökségnek a gépkocsik üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentéséről szóló rendeletének visszavonása.
30 perces beszédében Trump csak röviden szólt a külpolitikáról, azt mondta, hogy véget vetne a háborúknak vagy elkerülné azokat, és emlékeztetett a három izraeli túsz szabadon bocsátására a vasárnap életbe lépett tűzszüneti megállapodás keretében.
Ari Berman rabbi, a Yeshiva Egyetem elnöke Trump beszédét követő áldásában szintén imádkozott a túszokért.
Trump megismételte korábbi kijelentéseit, miszerint átnevezné a Mexikói-öblöt „Amerika-öbölre”, és számon kérné Panamát a Panama-csatornáról szóló szerződés állítólagos megsértése miatt.
„Amerika vissza fogja követelni jogos helyét, mint a világ legnagyobb, legerősebb és legtekintélyesebb nemzete, amely az egész világ csodálatát kiváltja” – mondta Trump.
„A legbüszkébb örökségem a béketeremtő és egyesítő örökségem lesz”.
Izraeli reakció
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn nyilatkozatban üdvözölte Trump hivatalba lépését.
„Biztos vagyok benne, hogy befejezzük az iráni terrortengely legyőzését, és a béke és a jólét új korszakát vezetjük be térségünk számára” – írta Netanjahu. „Alig várom, hogy önnel együtt dolgozhassunk a megmaradt túszok visszahozatalán, a Hamász katonai képességeinek megsemmisítésén és a gázai politikai uralmának megszüntetésén, valamint annak biztosításán, hogy Gáza soha többé ne jelentsen fenyegetést Izraelre”.”
Gideon Száár izraeli külügyminiszter szintén háláját fejezte ki Trumpnak, amiért segített a túszok szabadon bocsátásában.
„Biztos vagyok benne, hogy a különleges izraeli-amerikai szövetség új csúcsokat fog elérni a második ciklusa alatt”
– mondta Száár.
Trump és az izraeli túszok
Eskütétele után Trump mintegy 20 ezer támogatójával együtt a washingtoni Capital One Arénában tartott beiktatási nagygyűlést.
A gyűlésen Donald Trump amerikai elnök kezet fogott volt izraeli túszokkal és a Gázában fogva tartott jelenlegi túszok családtagjaival, akiket Steve Witkoff, Trump közel-keleti megbízottja mutatott be.
„Haza kell hoznunk őket”
– mondta Trump.
Az izraeli csoportot a jól ismert „hozzátok őket haza” skandálása fogadta a jelenlévő tömeg részéről.
Witkoff hozzátette, hogy az egyik amerikai túsz családtagjai, akit a Hamásszal kötött tűzszüneti megállapodás részeként két héten belül szabadon engednek, még hétfőn este találkoznak Trumppal.
Witkoff felvázolta azt a négyes megközelítést, amelyet a Trump-kormányzat a Közel-Keleten fog alkalmazni.
„Egy: a szuverenitás tiszteletben tartása” – mondta Witkoff.
„Minden nemzet megérdemli a jogot, hogy külső hatalmak beavatkozásától mentesen döntsön saját sorsáról”.
„Kettő, gazdasági jólét mint híd a stabilitás felé” – mondta. „A gazdasági partnerségek és befektetések révén megalapozhatjuk az együttműködést, amely túllép a történelmi sérelmeken.”
„Három: bátor diplomácia. A valódi előrelépéshez nehéz beszélgetésekre és bátor döntésekre van szükség, és ezeken keresztül épül és marad fenn a bizalom” – tette hozzá. „Négy: kölcsönösség és elszámoltathatóság. Az Egyesült Államok viszonzott lépéseket követel partnereinktől. Végeztünk azzal, hogy olyan nemzetek pénzügyi terheit cipeljük, amelyek nem hajlandóak finanszírozni a saját fejlődésüket”.”