Sok szerencsét, elnök úr!

Ma a fagyos Washington ünnepel. Az elnök beiktatása a Capitol Hillen minden január 20-án, négyévente egyszer a demokrácia nemzeti ünnepévé válik – írja cikkében Ofir Akunis, Izrael New York-i főkonzulja.

Az amerikai nép ítélete 2024. november 5-én egyértelmű volt. Mind az elektori kollégiumban (226-312), mind a szavazatok számában (75 millió 77 millió ellenében). Donald Trump lesz a második elnök az USA történetében, aki második, nem egymást követő ciklusra tér vissza a Fehér Házba. A legtöbb izraeli szívesen emlékszik első elnökségére, amely 2017 januárjától 2021 januárjáig tartott.

Tény, hogy Trump elnök és kormánya az első ciklusa alatt rendületlenül Izrael mellett állt.

Hivatali idejét négy mérföldkő határozta meg: az amerikai nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe költöztetése, a Golán-fennsík feletti izraeli szuverenitás elismerése, a „Pompeo-nyilatkozat” (amelyet Mike Pompeo akkori külügyminiszter jelentett be), amely megerősítette, hogy a Júdea és Szamária területén lévő települések nem sértik a nemzetközi jogot, valamint az Ábrahámi Megállapodás aláírása, amely példátlan békemegállapodásokat hozott létre Izrael és az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, majd később Marokkó között. Ebben az időszakban több további muszlim nemzet is közel került ahhoz, hogy formalizálja a normalizációs megállapodásokat Izraellel.

Három ország állítja: Trump közreműködése nélkül nem lett volna túszalku

A leköszönő Biden-kormányzat és a hivatalba lépő Trump-kormányzat közötti koordináció teremtette meg a túszalku létrejöttét.

Trump elnök ma kezdi meg második ciklusát. Amint azt korábban megjósoltam, és nyilvánosan megjegyeztem, a túsz- és fogolycsere-egyezményt még január 20-a előtt véglegesítették. Trump második ciklusának kezdete sok tekintetben Ronald Reagan beiktatását idézi, miután leváltotta Jimmy Cartert. 1981. január 20-án több mint 50 amerikai túszt engedtek szabadon Iránból, 444 nappal teheráni fogságba esésük után. Holnap lesz pontosan 44 éve, hogy ez a történelmi esemény megtörtént.

A leköszönő és a hivatalba lépő kormányzat közötti ellentétes nézőpontok Izrael kapcsán már most is nyilvánvalóak.  Trump elnök még a hivatalos eskütétele előtt Izraelről a Hamászra helyezte át a nyomást. Maga Antony Blinken leköszönő külügyminiszter egy interjúban elismerte, hogy „minden alkalommal, amikor nyomást gyakoroltak Izraelre, a Hamász kihátrált az alku alól”.

A fegyverszállítások kérdése is fordulatot vehet. A szövetségesünk által különböző okokból bevezetett korlátozásoknak véget kell vetni.

Fő a függetlenség: Izrael helyben fogja gyártani a légierő nehézbombáit

Izrael célja, hogy „teljes függetlenséget” érjen el a lőszergyártás terén – mondta a védelmi minisztérium főigazgatója.

Az a döntés, hogy az amerikai légitársaságok felfüggesztik a Ben-Gurion repülőtérre irányuló járatokat, szintén a végéhez közeledik. Sajnos a leköszönő kormányzat nem gyakorolt diplomáciai nyomást az amerikai légitársaságokra, így ők az utolsók, akik újraindítják a járataikat Izraelbe.

Az Ábrahámi Megállapodások is hamarosan várhatóan újjáélednek. Izrael mindig is arra törekedett, hogy a béke- és normalizációs megállapodásokat a lehető legszélesebb körben kiterjessze minden olyan arab állammal, amely hajlandó erre. 

Hacsak nem történnek előre nem látható változások, az izraeliek és a világ számíthat arra, hogy a következő évben újabb – sokak számára meglepő – megállapodások bejelentésére kerülhet sor további muszlim nemzetekkel.

Ez a cikk eredetileg az Israel Hayom oldalán jelent meg.

Jó hír: Szaúd-Arábia és Izrael békét köthet, ha véget ér a gázai háború

Az izraeli vezetés szerint akár a palesztin állam létrehozása nélkül is megvalósulhat a két ország közötti normalizáció.

Trump: az Ábrahám-egyezmény kiterjesztésére fogjuk használni a gázai tűzszünetet

„Kormányom a békére törekszik” – üzente Trump, aki örül annak, hogy hamarosan hazatérhetnek az izraeli és amerikai túszok.

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.