Fordulat: Izrael-barát elnöke lesz a Nemzetközi Bíróságnak

Julia Sebutinde bírónő hamarosan átveszi a Nemzetközi Bíróság (ICJ) elnöki tisztségét, ami újabb mérföldkövet jelent karrierjében, valamint jelentős változást a bíróság számára.

Az ugandai jogász, aki nemrégiben azzal került a címlapokra, hogy határozottan védelmébe vette Izraelt a Dél-Afrika által hangoztatott népirtási vádakkal szemben, a jelenlegi elnök, Nawaf Salam távozását követően veszi át a vezetést, aki Libanon miniszterelnöke lesz – írja a JNS.

Julia Semusso Sebutindét 1996-ban nevezték ki az ugandai Legfelsőbb Bíróságra, ahol három kulcsfontosságú korrupcióellenes vizsgálat vezetésével tűnt ki hazájában.

A bírónő nemzetközi hírneve a Sierra Leone-i háborús bűnökkel foglalkozó különleges bírósághoz való 2005-ös kinevezésével nőtt, ahol döntő szerepet játszott Charles Taylor libériai elnök elleni mérföldkőnek számító perben. A Nemzetközi Bíróságba való 2012. februári kinevezésével ő lett az első afrikai nő a bíróságon.

Saját hazája tagadta meg nyilvánosan a hős bírónőt, amiért kiállt Izrael mellett

Julia Sebutinde, a Nemzetközi Bíróság tagjaként egyedül ellenezte az Izrael ellen kiadott valamennyi figyelmeztető határozatot.

Sebutinde közelmúltbeli ítélete az Izrael-Hamász háborúról különösen nagy visszhangot keltett a nemzetközi jogi körökben. A bírónő elutasította Dél-Afrika kérelmét a gázai háború leállítására irányuló ideiglenes végzésre, azt állítva, hogy az Izrael és a palesztin nép közötti konfliktus mind jellegét, mind történelmi kontextusát tekintve alapvetően politikai, nem pedig jogi jellegű, ezért nem tartozik a bíróság hatáskörébe.

Álláspontja azonban diplomáciai hullámokat keltett. Uganda ENSZ-nagykövete, Adonia Ayebare nyilvánosan elhatárolódott tőle a kormány nevében, hangsúlyozva, hogy a Nemzetközi Bíróság döntése nem tükrözi Uganda hivatalos álláspontját.

A bíróság vezetői posztján bekövetkezett változás döntő fontosságú, mivel Izrael a tervek szerint júliusban nyújtja be védőbeszédét Dél-Afrika ügyével szemben. A bíróság alapszabálya szerint az elnök – akit háromévente választanak meg a testület tagjai szavazással – felügyeli az intézmény adminisztratív ügyeit, elnököl a testületekben, és döntő szavazattal rendelkezik a holtpontra jutott bírósági ügyekben.

A libanoni parlament nemrégiben elfogadta Joseph Aoun újonnan megválasztott elnök azon kérését, hogy Salamot bízza meg a kormányalakítással, ami szükségessé tette ezt a változást a Nemzetközi Bíróság vezetésében. Salam lemondásával az Egyesült Nemzetek Szervezetének további feladata, hogy új bírót válasszon, aki az ázsiai régiót képviseli a bíróságon.

Várható volt: Dublin is beszállt az Izrael elleni perbe a Nemzetközi Bíróságon

Írország ezzel a lépéssel hivatalosan is része lett annak a tíz országból álló koalíciónak, amely boszorkányüldözést folytat a zsidó állam ellen.

Bóka: Ha elveszítjük zsidó közösségeinket, elveszítjük európai identitásunkat is

Bóka János európai uniós ügyekért felelős magyar miniszterrel készített interjút a The Jerusalem Post.